Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Prace Parlamentu Europejskiego w bieżącym tygodniu

  • 26-02-2018
  • Autor: BRWL
  • drukuj
W tym tygodniu posłowie pracują w komisjach parlamentarnych i na sesji plenarnej w Brukseli. Sytuacja praworządności w Polsce i wieloletni budżet UE po 2020 roku to niektóre z tematów tygodnia w Parlamencie Europejskim. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem Parlamentu Europejskiego na temat prac instytucji w bieżącym tygodniu.
Przyszłość Europy

W środę, 28 lutego, posłowie będą dyskutować o konkluzjach nieformalnego szczytu przywódców UE, który odbył się w ubiegły piątek w Brukseli. Parlament Europejski oraz szefowie państw i rządów UE różnią się stanowiskami w sprawie wieloletniego budżetu UE po 2020 r. i procesu wyboru nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej w 2019 r. (tzw. Spitzenkandidaten), ale są zgodni w sprawie składu PE po 2019 r.

Walka z unikaniem podatków i uchylaniem się od opodatkowania

Uczciwe opodatkowanie jest priorytetem dla Parlamentu Europejskiego. W czwartek, 1 marca, posłowie będą  dyskutować i głosować w sprawie nowych środków, dzięki którym dostawcy usług będą zgłaszać władzom schematy dotyczące transgranicznego uchylania się od podatków. Tego samego dnia posłowie zagłosują w sprawie utworzenia specjalnej komisji parlamentarnej, której zadaniem będzie badanie przestępstw finansowych, uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania.

Ochrona pszczół

Środki służące ochronie pszczół, wspieraniu pszczelarzy UE i ochronie konsumentów przed podrabianym miodem będą przedmiotem debaty w środę i głosowania w czwartek. 600 000 pszczelarzy w UE produkuje rocznie około 250 000 ton miodu, co czyni Unię drugim największym producentem na świecie.

Sytuacja rządów prawa w Polsce

W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska zaproponowała Radzie (państwom członkowskim) przyjęcie decyzji na podstawie art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, stwierdzającej, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia rządów prawa w Polsce. W środę posłowie będą debatować nad sytuacją praworządności w Polsce i decyzją Komisji Europejskiej, by uruchomić art. 7 ust. 1 TUE. Następnego dnia posłowie przyjmą rezolucję w tej sprawie.

Finansowanie terroryzmu

W czwartek posłowie będę dyskutować i głosować nad sprawozdaniem zawierającym zalecenia przyjęcia nowych środków, które mają na celu walkę z finansowaniem terroryzmu.

Nowy wiceprzewodniczący

W czwartek posłowie wybiorą nowego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który ma zastąpić Ryszarda Czarneckiego. Na początku lutego br. kadencja Ryszarda Czarneckiego jako wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego została wygaszona, ponieważ dopuścił się „poważnego uchybienia”.

Mniej odpadów

We wtorek Komisja Ochrony Środowiska zagłosuje w sprawie wyznaczenia ambitniejszych celów dotyczących recyklingu odpadów komunalnych i opakowań oraz ograniczenia składowania odpadów.

W poniedziałek posłowie z Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych spotkają się z szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim i z Luisem de Guindosem, kandydatem na wiceprzewodniczącego tej instytucji. We wtorek odbędzie się głosowanie w sprawie jego nominacji.
 
Więcej informacji:

Materiał wideo nt. prac bieżącego tygodnia Parlamentu Europejskiego: zobacz
Tygodniowy program prac PE: zobacz
Kalendarz przewodniczącego PE: zobacz
Centrum Multimedialne: zobacz
EP Newshub: zobacz
Aktualności Parlamentu Europejskiego: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389