Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Nowe przepisy UE gwarantujące tańsze i szybsze połączenia

  • 05-12-2018
  • Autor: BRWL
  • drukuj
Dzięki nowym przepisom połączenia do innych państw członkowskich wkrótce potanieją, a firmy telekomunikacyjne skorzystają z przejrzystszych reguł długoterminowych inwestycji w infrastrukturę.
14 listopada europosłowie przegłosowali pakiet telekomunikacyjny, którego celem jest obniżenie cen połączeń między państwami UE. Od 15 maja 2019 r. połączenie głosowe będzie kosztować maksymalnie 19 centów za minutę, natomiast wiadomość tekstowa 6 centów. Przepisy te mają również pobudzać inwestycje niezbędne do wprowadzenia łączności 5G w miastach europejskich do 2020 roku. Usługi telekomunikacyjne staną się przez to o wiele szybsze.

Hiszpańska posłanka z grupy PPE Pilar del Castillo, która odpowiada za to dossier w Parlamencie, stwierdziła, że dzięki nowym przepisom usługi internetowe takie jak Skype czy Whatsapp, będą „bardziej przejrzyste i niezawodne”, na czym skorzystają obywatele UE.
 
Posłanka dodała, że „od czasu ostatniego przeglądu w 2009 r. rynek usług łączności elektronicznej uległ radykalnej zmianie. Pojawiły się na nim nowe podmioty, gdyż konsumenci i przedsiębiorstwa są coraz bardziej uzależnieni od usług dostępu do danych i do Internetu. Nowe przepisy pozwalają nam unowocześnić ramy prawne dzięki uwzględnieniu w nich nowych podmiotów”.

Lepsze usługi

Celem przepisów jest zapewnienie użytkownikom lepszej ochrony. Konsumentom łatwiej będzie na przykład zmienić operatora, a w przypadku wystąpienia problemów – uzyskać odszkodowanie. Przewidziano również środki pobudzenia inwestycji w sieci o bardzo dużej przepustowości oraz wspierania łączności mobilnej i sieci 5G.

Posłanka Pilar del Castillo Vera stwierdziła, że zapotrzebowanie na dobre, szybkie i bezpieczne połączenia rośnie. Za przykład mogą posłużyć tu dziedziny takie jak edukacja, badania naukowe i tzw. m-zdrowie, czyli opieka zdrowotna wspomagana przez urządzenia mobilne.

Telefoniczne powiadomienia alarmowe

Pakiet obejmuje również obowiązkowy system powiadomień 112 za pośrednictwem którego posiadacze telefonów otrzymają wiadomość tekstową na wypadek poważnych sytuacji alarmowych lub katastrof, np. ataków terrorystycznych czy klęsk żywiołowych.
 

Więcej informacji:  

Komunikat prasowy: Posłowie za ograniczeniem cen rozmów w UE i systemem połączeń alarmowych (14 listopada 2018 r.): zobacz
Posłowie chcą, by rozmowy międzynarodowe w UE były tańsze: zobacz 
Procedura: kod telekomunikacyjny: zobacz
Nota informacyjna: nowy europejski kodeks łączności elektronicznej: zobacz  
Procedura: Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej: zobacz
Nota informacyjna: Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej: zobacz
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
Przedstawiciel Biura: Jarosława Suchecka
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Avenue Palmerston 3
B-1000 BRUKSELA

 
Tel: +32 2 234 68 56
Fax: +32 2 234 68 59

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389