Kalendarium informacji

Aktualności

Nowe przepisy UE gwarantujące tańsze i szybsze połączenia

 • BRWL /
 • 05-12-2018
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Nowe przepisy UE gwarantujące tańsze i szybsze połączenia Dzięki nowym przepisom połączenia do innych państw członkowskich wkrótce potanieją, a firmy telekomunikacyjne skorzystają z przejrzystszych reguł długoterminowych inwestycji w infrastrukturę.
14 listopada europosłowie przegłosowali pakiet telekomunikacyjny, którego celem jest obniżenie cen połączeń między państwami UE. Od 15 maja 2019 r. połączenie głosowe będzie kosztować maksymalnie 19 centów za minutę, natomiast wiadomość tekstowa 6 centów. Przepisy te mają również pobudzać inwestycje niezbędne do wprowadzenia łączności 5G w miastach europejskich do 2020 roku. Usługi telekomunikacyjne staną się przez to o wiele szybsze.

Hiszpańska posłanka z grupy PPE Pilar del Castillo, która odpowiada za to dossier w Parlamencie, stwierdziła, że dzięki nowym przepisom usługi internetowe takie jak Skype czy Whatsapp, będą „bardziej przejrzyste i niezawodne”, na czym skorzystają obywatele UE.
 
Posłanka dodała, że „od czasu ostatniego przeglądu w 2009 r. rynek usług łączności elektronicznej uległ radykalnej zmianie. Pojawiły się na nim nowe podmioty, gdyż konsumenci i przedsiębiorstwa są coraz bardziej uzależnieni od usług dostępu do danych i do Internetu. Nowe przepisy pozwalają nam unowocześnić ramy prawne dzięki uwzględnieniu w nich nowych podmiotów”.

Lepsze usługi

Celem przepisów jest zapewnienie użytkownikom lepszej ochrony. Konsumentom łatwiej będzie na przykład zmienić operatora, a w przypadku wystąpienia problemów – uzyskać odszkodowanie. Przewidziano również środki pobudzenia inwestycji w sieci o bardzo dużej przepustowości oraz wspierania łączności mobilnej i sieci 5G.

Posłanka Pilar del Castillo Vera stwierdziła, że zapotrzebowanie na dobre, szybkie i bezpieczne połączenia rośnie. Za przykład mogą posłużyć tu dziedziny takie jak edukacja, badania naukowe i tzw. m-zdrowie, czyli opieka zdrowotna wspomagana przez urządzenia mobilne.

Telefoniczne powiadomienia alarmowe

Pakiet obejmuje również obowiązkowy system powiadomień 112 za pośrednictwem którego posiadacze telefonów otrzymają wiadomość tekstową na wypadek poważnych sytuacji alarmowych lub katastrof, np. ataków terrorystycznych czy klęsk żywiołowych.
 

Więcej informacji:  

Komunikat prasowy: Posłowie za ograniczeniem cen rozmów w UE i systemem połączeń alarmowych (14 listopada 2018 r.): zobacz
Posłowie chcą, by rozmowy międzynarodowe w UE były tańsze: zobacz 
Procedura: kod telekomunikacyjny: zobacz
Nota informacyjna: nowy europejski kodeks łączności elektronicznej: zobacz  
Procedura: Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej: zobacz
Nota informacyjna: Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej: zobacz
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Trzeci nabór inicjatywy... Otwarta rejestracja na... 15 lat członkostwa... Komisja przedstawiła...

Trzeci nabór inicjatywy WiFi4EU już 19 września...

Otwarta rejestracja na Europejskie Dni Badań i...

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:...

Komisja przedstawiła propozycję budżetu UE na...