Kalendarium informacji

Aktualności

Europejskie Stolice Kultury 2019: Płowdiw i Matera

 • BRWL /
 • 08-01-2019
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Europejskie Stolice Kultury 2019: Płowdiw i Matera Od 1 stycznia 2019 r. przez cały rok Europejskimi Stolicami Kultury będą bułgarski Płowdiw i włoska Matera.
Europejski komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu, Tibor Navracsics, powiedział: Programy wydarzeń kulturalnych w Płowdiwie i Materze przedstawiają wizję przyszłości tych miast oraz przyszłości Europy, a jednocześnie są świadectwem ich unikalnego dziedzictwa historycznego. Inicjatywa Europejska Stolica Kultury łączy ludzi i podkreśla rolę kultury w budowaniu tożsamości europejskiej. Obydwa miasta pomogą w zapewnieniu długoterminowego pozytywnego wpływu ubiegłorocznego Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, który pokazał, jak kultura może zmienić nasze miasta i regiony na lepsze. Życzę Płowdiwowi i Materze wielu sukcesów w nadchodzącym roku.

Płowdiw to pierwsze bułgarskie miasto wybrane na Europejską Stolicę Kultury. Hasłem programu kulturalnego jest „Razem”, a 2019 rok przyniesie miastu nowe możliwości i promocję na arenie międzynarodowej. W samym Płowdiwie oraz w całym regionie środkowej i południowej Bułgarii, jak również w miastach Warna, Sofia i Wielkie Tyrnowo, zorganizowano ponad 300 projektów. Są wśród nich festiwale i projekty społeczne o tematyce związanej z dziedzictwem, historią i kulturą Płowdiwu, a także z wyzwaniami, przed którymi stoi to miasto. Na licznych wystawach można będzie zapoznać się między innymi z cyrylicą. Odbędzie się wiele przedstawień teatralnych zrealizowanych we współpracy z przedstawicielami społeczności z Bałkanów Zachodnich, romskich i tureckich. Odwiedzający będą mieli w czym wybierać. Inauguracja obchodów nastąpi w dniach 11–13 stycznia, a liczne imprezy, między innymi koncerty, pokazy świateł i spektakle teatru tańca odbędą się 12 stycznia. Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Mariya Gabriel weźmie udział w oficjalnej ceremonii otwarcia, która odbędzie się 12 stycznia.

Program miasta Matera został opracowany pod hasłem „Otwarta przyszłość”. Szczególny nacisk położono na integrację społeczną i kulturową oraz na innowacje oparte na współpracy. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się wystawy: „Ars Excavandi” poświęcona historii i kulturze architektury podziemnej, „Re-reading Renaissance” stanowiąca podróż po renesansowym dziedzictwie regionów Basilicata i Apulia i „Poetry of primes”, której tematem jest kluczowe znaczenie matematyki w pracy artystów w każdej epoce. W Materze odbędzie się również pierwsze plenerowe wykonanie opery „Cavalleria Rusticana” we współpracy z Teatro San Carlo. Zrealizowanych zostanie również 27 projektów opracowanych we współpracy z miejscowymi artystami i partnerami z Europy. Ceremonia otwarcia odbędzie się w dniach 19–20 stycznia z udziałem 2 tys. muzyków ze wszystkich wsi regionu Basilicata i wielu innych regionów Europy. Komisarz Navracsics weźmie udział w oficjalnej ceremonii otwarcia, która odbędzie się 19 stycznia.

Kontekst

Ustanowiony w 1985 r. z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Stała się ona jednym z najważniejszych inicjatyw kulturalnych w Europie. Tytuł ten przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały rozwój uczestniczących w programie miast oraz regionów.
 
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest również dla miast doskonałą szansą na zmianę wizerunku, promocję, zwiększenie atrakcyjności dla turystów i aktualizację strategii rozwoju miasta poprzez działalność kulturalną. Wybór na Europejską Stolicę Kultury ma długotrwały wpływ nie tylko na kulturę, lecz również na sytuację społeczną i gospodarczą zarówno samego miasta, jak i całego regionu.

W 2018 r. Europejskimi Stolicami Kultury były Valletta na Malcie i Leeuwarden w Holandii. Kiedy zakończy się świętowanie w Płowdiwie i Materze, pałeczkę przejmą w 2020 r. Rijeka (Chorwacja) i Galway (Irlandia), w 2021 r. Timișoara (Rumunia), Eleusis (Grecja) i Nowy Sad (Serbia, kraj kandydujący), w 2022 r. Esch (Luksemburg) i Kowno (Litwa) oraz w 2023 r. Veszprém (Węgry, rekomendacja).
 
 
Więcej informacji:

Plovdiv2019 - Europejska Stolica Kultury (EN): zobacz
#Plovdiv2019
Matera 2019 - Europejska Stolica Kultury (EN): zobacz
#Matera2019
Europejskie Stolice Kultury – zestawienie informacji (EN): zobacz
Program Europejskie Stolice Kultury ma już 30 lat – broszura (EN): zobacz
 
  
Źródło: Komisja Europejska, www.ec.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Wyraź swoją opinię na... Otwarta rejestracja na... 15 lat członkostwa... Komisja przedstawiła...

Wyraź swoją opinię na temat przyszłych celów...

Otwarta rejestracja na Europejskie Dni Badań i...

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:...

Komisja przedstawiła propozycję budżetu UE na...