Kalendarium informacji

Aktualności

Parlament Europejski przyjął stanowisko ws. przyszłość programu Erasmus+

 • BRWL /
 • 01-04-2019
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Parlament Europejski przyjął stanowisko ws. przyszłość programu Erasmus+ Większy budżet i więcej możliwości dla osób w niekorzystnej sytuacji. Parlament Europejski zatwierdził nowe priorytety dla następnego programu Erasmus +.
28 marca Parlament Europejski zatwierdził kolejny program Erasmus + na lata 2021–2027. Posłowie do PE zaproponowali potrojenie budżetu i rozszerzenie współfinansowania i współpracy z innymi programami europejskimi. Wezwali też do tworzenia centrów doskonałości zawodowej – międzynarodowych ośrodków oferujących wysokiej jakości szkolenia zawodowe, umożliwiających rozwijanie umiejętności przydatnych z punktu widzenia kluczowych sektorów.

Posłowie postulują również udział większej liczby osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Specjalne wsparcie powinno obejmować szkolenia językowe, wsparcie administracyjne lub możliwości uczenia się drogą elektroniczną.

Mając na uwadze możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia, Parlament zgodził się wspierać dalsze finansowanie wszystkich obecnych działań w zakresie mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus +.

Co to jest Erasmus+?

Erasmus+ to program unijny wspierający możliwości związane z kształceniem, szkoleniem, młodzieżą i sportem w Europie. Rozpoczął się w 1987 r. jako program wymiany studenckiej, lecz od 2014 r. oferuje również możliwości dla nauczycieli, stażystów i wolontariuszy w każdym wieku.

W ciągu ostatnich 30 lat w programie Erasmus+ wzięło udział ponad 9 mln osób, a w samym tylko 2017 r. skorzystało z niego prawie 800 000 osób. Program obejmuje obecnie 33 państwa (wszystkie 28 państw członkowskich UE oraz Turcję, Macedonię Północną, Norwegię, Islandię i Liechtenstein) i jest otwarty dla państw partnerskich na całym świecie.

Według Komisji Europejskiej jedna trzecia stażystów uczestniczących w programie Erasmus+ dostaje ofertę pracy od przedsiębiorstwa, w którym odbywał się ich staż. Ponadto po pięciu latach od ukończenia studiów stopa bezrobocia ludzi młodych, którzy studiowali lub szkolili się za granicą, jest o 23 % niższa niż wśród ich rówieśników, którzy nie korzystali z programu mobilności.

Jak się ubiegać?

Erasmus+ oferuje możliwości osobom  i organizacjom z całego świata. Procedura składania wniosków i ich przygotowywanie mogą różnić się w zależności od tego, której części programu dotyczy wniosek. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Więcej informacji:

Erasmus+ 2021-2027: more people to experience learning exchanges in Europe (Komunikat prasowy PE (EN) z 28 marca 2019): zobacz
Dokumentacja procedury (EN): zobacz   
Briefing: Program Erasmus+ na lata 2021–2027 (EN): zobacz    
Briefing: Erasmus+ (EN): zobacz 
Materiały multimedialne: zobacz 
Program Erasmus+: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Wyraź swoją opinię na... Otwarta rejestracja na... 15 lat członkostwa... Komisja przedstawiła...

Wyraź swoją opinię na temat przyszłych celów...

Otwarta rejestracja na Europejskie Dni Badań i...

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:...

Komisja przedstawiła propozycję budżetu UE na...