Kalendarium informacji

Aktualności

Podsumowanie debaty kandydatów na Przewodniczącego KE

 • BRWL /
 • 17-05-2019
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Podsumowanie debaty kandydatów na Przewodniczącego KE 15 maja w debacie kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej wzięło udział 6 przedstawicieli europejskich frakcji politycznych. Z tej okazji Parlament Europejski, w którego siedzibie odbyła się debata, przygotował informację podsumowującą wydarzenie. Jakie stanowiska prezentują kandydaci na szefa jednej z kluczowych instytucji UE?
Transmitowana przez co najmniej 35 kanałów i ponad 60 platform internetowych debata kandydatów na Przewodniczącego KE - Wybory Europejskie 2019 odbyła się 15 maja w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Była okazją do sprawdzenia, jakie stanowiska zajmują główni kandydaci na kluczowe tematy. Debatę prowadziło troje moderatorów telewizyjnych, a kolejność wypowiedzi kandydatów ustalono losowo.

Debata jest jednym z ważniejszych wydarzeń przed wyborami europejskimi, które odbędą się w całej Europie w dniach 23-26 maja. Nowy Parlament Europejski i Komisja Europejska wyznaczą kierunek dla UE na następne pięć lat.

Obejrzyj wideo PE podsumowujące debatę: zobacz

Procedura głównych kandydatów

Europejskie partie polityczne przedstawiły kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej przed wyborami europejskimi. Główny kandydat lub kandydatka nominowany przez Radę Europejską i będący w stanie uzyskać większość w Parlamencie zostanie wybrany na Przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez głosowanie w Parlamencie.

Procedurę głównych kandydatów po raz pierwszy zastosowano w 2014 r. do wyboru obecnego Przewodniczącego Komisji, Jean-Claude’a Junckera. O głównych kandydatach używa się czasem niemieckiego określenia „Spitzenkandidaten”.

Niektóre partie polityczne nominowały więcej niż jednego głównego kandydata do wyborów, ale wytypowały jednego kandydata do reprezentowania ich w debacie 15 maja.

Wideo PE: Procedura głównych kandydatów : zobacz
     
Więcej informacji:

Obejrzyj debatę: zobacz
Zdjęcia z debaty: zobacz
Materiały audiowizualne: zobacz
Więcej informacji o debacie i kandydatach: zobacz
Jak głosować w Wyborach Europejskich 2019?: zobacz
Zaangażuj się – „Tym razem głosuję”: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Trzeci nabór inicjatywy... Otwarta rejestracja na... 15 lat członkostwa... Komisja przedstawiła...

Trzeci nabór inicjatywy WiFi4EU już 19 września...

Otwarta rejestracja na Europejskie Dni Badań i...

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:...

Komisja przedstawiła propozycję budżetu UE na...