Kalendarium informacji

Aktualności

Podsumowanie debaty kandydatów na Przewodniczącego KE

 • BRWL /
 • 17-05-2019
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Podsumowanie debaty kandydatów na Przewodniczącego KE 15 maja w debacie kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej wzięło udział 6 przedstawicieli europejskich frakcji politycznych. Z tej okazji Parlament Europejski, w którego siedzibie odbyła się debata, przygotował informację podsumowującą wydarzenie. Jakie stanowiska prezentują kandydaci na szefa jednej z kluczowych instytucji UE?
Transmitowana przez co najmniej 35 kanałów i ponad 60 platform internetowych debata kandydatów na Przewodniczącego KE - Wybory Europejskie 2019 odbyła się 15 maja w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Była okazją do sprawdzenia, jakie stanowiska zajmują główni kandydaci na kluczowe tematy. Debatę prowadziło troje moderatorów telewizyjnych, a kolejność wypowiedzi kandydatów ustalono losowo.

Debata jest jednym z ważniejszych wydarzeń przed wyborami europejskimi, które odbędą się w całej Europie w dniach 23-26 maja. Nowy Parlament Europejski i Komisja Europejska wyznaczą kierunek dla UE na następne pięć lat.

Obejrzyj wideo PE podsumowujące debatę: zobacz

Procedura głównych kandydatów

Europejskie partie polityczne przedstawiły kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej przed wyborami europejskimi. Główny kandydat lub kandydatka nominowany przez Radę Europejską i będący w stanie uzyskać większość w Parlamencie zostanie wybrany na Przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez głosowanie w Parlamencie.

Procedurę głównych kandydatów po raz pierwszy zastosowano w 2014 r. do wyboru obecnego Przewodniczącego Komisji, Jean-Claude’a Junckera. O głównych kandydatach używa się czasem niemieckiego określenia „Spitzenkandidaten”.

Niektóre partie polityczne nominowały więcej niż jednego głównego kandydata do wyborów, ale wytypowały jednego kandydata do reprezentowania ich w debacie 15 maja.

Wideo PE: Procedura głównych kandydatów : zobacz
     
Więcej informacji:

Obejrzyj debatę: zobacz
Zdjęcia z debaty: zobacz
Materiały audiowizualne: zobacz
Więcej informacji o debacie i kandydatach: zobacz
Jak głosować w Wyborach Europejskich 2019?: zobacz
Zaangażuj się – „Tym razem głosuję”: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Wyraź swoją opinię na... Otwarta rejestracja na... 15 lat członkostwa... Komisja przedstawiła...

Wyraź swoją opinię na temat przyszłych celów...

Otwarta rejestracja na Europejskie Dni Badań i...

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:...

Komisja przedstawiła propozycję budżetu UE na...