Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Podsumowanie drugiej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

  • 19-07-2019
  • Autor: BRWL
  • drukuj
Posłowie wybrali Ursulę von der Leyen na Przewodniczącą Komisji Europejskiej, omówili prace prezydencji Rady w 2019 r. i dokonali przeglądu kwestii związanych z prawami człowieka.
 
Podczas drugiej sesji plenarnej w lipcu, Parlament przegłosował kandydaturę Ursuli von der Leyen na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej. Jest pierwszą kobietą w historii na tym stanowisku. 383 posłów zagłosowało za jej kandydaturą podczas tajnego głosowania we wtorek wieczorem.

Teraz Ursula von der Leyen zajmie się kompletowaniem zespołu komisarzy. Ubiegający się o fotel komisarza będą musieli udowodnić komisjom parlamentarnym odpowiedzialnym za ich proponowane dziedziny, że są odpowiednimi kandydatami na to stanowisko. Parlament zadecyduje w październiku, czy zatwierdzić cały skład komisji.

W środę rano, fiński Premier Antti Rinne przedstawił priorytety na następne sześć miesięcy fińskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpoczęła się 1 lipca. To m.in. działania na rzecz klimatu, wzmocnienie konkurencyjności UE oraz kompleksowa ochrona obywateli.

Dzień wcześniej, posłowie razem z rumuńską premier Vioricą Dăncilą omówili poprzednie pół roku, podczas których to Rumunia stała na czele Rady.

Podczas debaty o pomocy humanitarnej na Morzu Śródziemnym w środę, posłowie spierali się nad tym, jak pogodzić moralny obowiązek ratowania życia ludzi w niebezpieczeństwie na otwartym morzu z potrzebą kontroli przepływów migracyjnych do Europy i powstrzymania przemytników ludzi.

Liczebność i skład delegacji międzyparlamentarnych został ustalony w środę. Delegacje rozwijają współpracę z parlamentami państw nienależących do UE w celu wspierania unijnej polityki zagranicznej oraz promowanie podstawowych wartości europejskich takich jak wolność, demokracja i poszanowanie praw człowieka.

W czwartek, posłowie poruszyli szereg kwestii związanych z prawami człowieka na całym świecie, m.in. trwające w Hong Kongu protesty, napiętą sytuację na granicy USA-Meksyk oraz sposób, w jaki władze rosyjskie traktują działaczy na rzecz ochrony środowiska i ukraińskich więźniów politycznych.

Parlament przyjął również w środę deklarację na temat Wenezueli, w której wyraził zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w tym kraju i wezwał do nałożenia dodatkowych sankcji na władze krajowe odpowiedzialne za łamanie prawa człowieka i represje.
 
 
Więcej informacji:

Komunikaty prasowe: zobacz
Galeria zdjęć z sesji plenarnej (Flickr): zobacz
Galeria zdjęć i materiałów wideo w Centrum multimedialnym: zobacz
Delegacje Parlamentu Europejskiego: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
Przedstawiciel Biura: Jarosława Suchecka
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Avenue Palmerston 3
B-1000 BRUKSELA

 
Tel: +32 2 234 68 56
Fax: +32 2 234 68 59

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389