Kalendarium informacji

Aktualności

Podsumowanie drugiej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

 • BRWL /
 • 19-07-2019
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Podsumowanie drugiej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego Posłowie wybrali Ursulę von der Leyen na Przewodniczącą Komisji Europejskiej, omówili prace prezydencji Rady w 2019 r. i dokonali przeglądu kwestii związanych z prawami człowieka.
Podczas drugiej sesji plenarnej w lipcu, Parlament przegłosował kandydaturę Ursuli von der Leyen na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej. Jest pierwszą kobietą w historii na tym stanowisku. 383 posłów zagłosowało za jej kandydaturą podczas tajnego głosowania we wtorek wieczorem.

Teraz Ursula von der Leyen zajmie się kompletowaniem zespołu komisarzy. Ubiegający się o fotel komisarza będą musieli udowodnić komisjom parlamentarnym odpowiedzialnym za ich proponowane dziedziny, że są odpowiednimi kandydatami na to stanowisko. Parlament zadecyduje w październiku, czy zatwierdzić cały skład komisji.

W środę rano, fiński Premier Antti Rinne przedstawił priorytety na następne sześć miesięcy fińskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpoczęła się 1 lipca. To m.in. działania na rzecz klimatu, wzmocnienie konkurencyjności UE oraz kompleksowa ochrona obywateli.

Dzień wcześniej, posłowie razem z rumuńską premier Vioricą Dăncilą omówili poprzednie pół roku, podczas których to Rumunia stała na czele Rady.

Podczas debaty o pomocy humanitarnej na Morzu Śródziemnym w środę, posłowie spierali się nad tym, jak pogodzić moralny obowiązek ratowania życia ludzi w niebezpieczeństwie na otwartym morzu z potrzebą kontroli przepływów migracyjnych do Europy i powstrzymania przemytników ludzi.

Liczebność i skład delegacji międzyparlamentarnych został ustalony w środę. Delegacje rozwijają współpracę z parlamentami państw nienależących do UE w celu wspierania unijnej polityki zagranicznej oraz promowanie podstawowych wartości europejskich takich jak wolność, demokracja i poszanowanie praw człowieka.

W czwartek, posłowie poruszyli szereg kwestii związanych z prawami człowieka na całym świecie, m.in. trwające w Hong Kongu protesty, napiętą sytuację na granicy USA-Meksyk oraz sposób, w jaki władze rosyjskie traktują działaczy na rzecz ochrony środowiska i ukraińskich więźniów politycznych.

Parlament przyjął również w środę deklarację na temat Wenezueli, w której wyraził zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w tym kraju i wezwał do nałożenia dodatkowych sankcji na władze krajowe odpowiedzialne za łamanie prawa człowieka i represje.
 
 
Więcej informacji:

Komunikaty prasowe: zobacz
Galeria zdjęć z sesji plenarnej (Flickr): zobacz
Galeria zdjęć i materiałów wideo w Centrum multimedialnym: zobacz
Delegacje Parlamentu Europejskiego: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Wyraź swoją opinię na... Otwarta rejestracja na... 15 lat członkostwa... Komisja przedstawiła...

Wyraź swoją opinię na temat przyszłych celów...

Otwarta rejestracja na Europejskie Dni Badań i...

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:...

Komisja przedstawiła propozycję budżetu UE na...