Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Jak Parlament zatwierdza Komisję Europejską?

  • 12-09-2019
  • Autor: BRWL
  • drukuj
Obywatele Europy wybrali swoich przedstawicieli do PE, którzy teraz podczas serii przesłuchań ocenią kandydatów na komisarzy. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką przygotowaną przez Parlament Europejski
Demokracja w działaniu

Ponad 200 000 000 Europejczyków zagłosowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r., dając nowemu Parlamentowi Europejskiemu mocny mandat demokratyczny. Wybory były początkiem cyklicznych zmian w instytucjach europejskich, których ostatnim krokiem jest powołanie organu wykonawczego UE - Komisji Europejskiej.

Nowy zespół komisarzy powinien objąć swój urząd 1 listopada. Jednak dojdzie do tego wyłącznie jeśli Parlament Europejski zatwierdzi skład Komisji podczas głosowania plenarnego. Przed podjęciem tej decyzji, dającej Komisji potrzebną jej legitymację demokratyczną, posłowie spotkają się z każdym kandydatem i kandydatką na komisarza, aby zadać im serię pytań podczas publicznych przesłuchań, nazywanych również "wysłuchaniami".

Czy komisarze spełnią oczekiwania Europejczyków?

Wysłuchania mają na celu zbadanie kompetencji i umiejętności proponowanych komisarzy. Posłowie będą sprawdzać nie tylko osobiste cechy kandydatów, ale także ich pomysły na rozwój obszaru, za który mają być odpowiedzialni.

Uzyskanie pozytywnej oceny Parlamentu nie jest czystą formalnością. W 2014 r., Słowenka Alenka Bratušek nie była w stanie przekonać posłów do swojej kandydatury, więc zrezygnowała z ubiegania się o stanowisko. Kandydatka z Bułgarii Rumiana Jeleva wycofała swoją kandydaturę w 2010 r. po trudnym przesłuchaniu w Parlamencie.

Nowo wybrana Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła już listę kandydatów na komisarzy wraz z proponowanym podziałem obszarów odpowiedzialności - polskim kandydatem jest Janusz Wojciechowski, który ma być odpowiedzialny  za tekę „Rolnictwo”.

Wysłuchania mają się rozpocząć pod koniec września.
 
Więcej informacji:

Informacje o wysłuchaniach na stronie Parlamentu Europejskiego: zobacz
Aktualności Parlamentu Europejskiego: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
Przedstawiciel Biura: Jarosława Suchecka
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Avenue Palmerston 3
B-1000 BRUKSELA

 
Tel: +32 2 234 68 56
Fax: +32 2 234 68 59

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389