Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Pierwsza szefowa Prokuratury Europejskiej zatwierdzona przez Parlament Europejski

Laura Codruţa Kövesi, kandydatka preferowana przez PE, zostanie pierwszą w historii szefową Prokuratury Europejskiej. Jej nominację formalnie zatwierdzili przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oraz liderzy grup politycznych Parlamentu 16 października. Był to ostatni krok w procesie nominacji, więc Laura Kövesi ma objąć stanowisko w 2020 roku.
Kövesi stanie na czele nowo utworzonej Prokuratury Europejskiej (EPPO), która zajmie się ściganiem przestępstw finansowych w UE, takich jak transgraniczne oszustwa związane z VAT, pranie pieniędzy i korupcja. Laura Kövesi była szefową rumuńskiej jednostki antykorupcyjnej, Krajowego Biura Antykorupcyjnego (DNA), specjalizującej się w ściganiu korupcji na najwyższym szczeblu, więc zdarzało się, że jej praca prowadziła do napięć.

Mimo że jej kandydatura była preferowana przez PE, ministrowie państw członkowskich UE do niedawna popierali innego kandydata.

O stanowisku Europejskiego Prokuratora Generalnego

Obecnie w UE tylko organy krajowe mogą prowadzić dochodzenia w sprawie i ścigać sprawców przestępstw godzących w unijny budżet, ale ich uprawnienia nie sięgają poza granice krajowe.

Parlament wzywał do ustanowienia odpowiedniego organu UE w szeregu rezolucji, podkreślając znaczenie zapewnienia niezależności jego prokuratorów. Ustanowienie Prokuratury Europejskiej zostało uzgodnione w 2017 r., a porozumienie w sprawie tego, kto powinien stać na jej czele, osiągnięto we wrześniu 2019 roku.

Dotychczas, 22 kraje członkowskie przystąpiły do współpracy w ramach nowego organu UE. Pięć krajów, które obecnie w niej nie uczestniczą - Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania - może dołączyć w dowolnym momencie.

Nadużycia finansowe w UE

„W 2017 r., nadużycia finansowe dotyczyły wydatków z budżetu UE w krajach członkowskich w wysokości ok. 467 mln euro. Najczęstsze nadużycia to fałszywe lub sfałszowane dokumenty i oświadczenia” (Źródło: Sprawozdanie Komisji Europejskiej dotyczące ochrony interesów finansowych UE i zwalczania nadużyć finansowych (2017 r.))

Prokuratura Europejska będzie miała siedzibę w Luksemburgu, wraz z prokurator generalną i prokuratorami ze wszystkich uczestniczących krajów. Będą oni kierować dochodzeniami karnymi prowadzonymi przez delegowanych prokuratorów we wszystkich uczestniczących państwach członkowskich. Prokuratura ma rozpocząć działalność w 2020 roku.

Więcej informacji:

Prokuratura Europejska (EPPO) (EN): zobacz
Komunikat prasowy: Laura Kövesi zostanie prokurator generalną UE (EN): zobacz
Infografika (EN): zobacz
Nota informacyjna (EN): zobacz
Laura Codruţa Kövesi - CV (EN): zobacz
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389