Kalendarium informacji

Aktualności

Lipcowa sesja Parlamentu Europejskiego w skrócie

 • BRWL /
 • 07-07-2017
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Lipcowa sesja Parlamentu Europejskiego w skrócie Posłowie przedstawili projekty walki z chorobami zakaźnymi oraz zwiększenia środków na przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w 2018 r. Wsparli też pierwszą w historii umowę między UE i Kubą.
We wtorek, 4 lipca, Parlament Europejski upamiętnił swoją byłą przewodniczącą, świadka Holocaustu, feministkę i uznaną francuską polityczkę Simone Veil, która zmarła 30 czerwca br.

Negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE zostaną zawieszone, jeśli rząd w Ankarze zmieni konstytucję zgodnie ze swoimi obecnymi zamiarami. Tak zdecydowali w czwartek posłowie.

We wtorek, 4 lipca, posłowie przyjęli cła antydumpingowe, które mają chronić skuteczniej chronić przemysł i miejsca pracy przed nieuczciwymi praktykami handlowymi państw spoza Wspólnoty.

We wtorek, 4 lipca, posłowie przyjęli sprawozdanie, które ma skłonić przedsiębiorców do wytwarzania trwalszych i łatwiejszych do naprawy produktów. Posłowie zaapelowali także, aby na rynek nie trafiały produkty z umyślnie wbudowanymi wadami, które po pewnym czasie zmuszają konsumentów do zakupu nowych urządzeń.

Choroby zakaźne stanowią poważne transgraniczne zagrożenie w zglobalizowany świecie. By z nimi walczyć, w czwartek, 6 lipca, posłowie zaproponowali m.in. wprowadzenie darmowych testów na HIV, które mogłyby przyśpieszyć diagnozę i ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa.

W środę, 5 lipca, posłowie poparli pierwszą w historii umowę między UE i Kubą. Porozumienie zawiera też zapis, który umożliwia zawieszenie umowy w przypadku łamania praw człowieka przez Kubę.

We wtorek, 4 lipca, Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie, aby 6,4 mld euro nadwyżki z budżetu z 2016 r. przeznaczyły na pomoc dla uchodźców.

Międzynarodowe firmy będą musiały ujawnić informacje o podatkach płaconych w każdym państwie, w którym operują- zdecydował Parlament we wtorek, 4 lipca. Dostępne staną się informacje m.in. o obrocie, zyskach, zapłaconych podatkach i przyznanych ulgach podatkowych.

Prywatne firmy ochroniarskie będą ściślej regulowane. Będę musiały spełnić minimalne wymagania, nie będą uczestniczyły w zadaniach bojowych, a ich personel będzie podlegał kontrolom.- zdecydowali posłowie we wtorek, 4 lipca. Szacuje się, że w UE mieści się co najmniej 40 tys. firm ochroniarskich.

Posłowie zgodzili się na powołanie komisji specjalnej, która zajmie się problemem terroryzmu. W jej skład wejdzie 30 posłów, którzy ocenią rozmiar zagrożenia terroryzmem w Europie. Mandat komisji wynosi 12 miesięcy.

We wtorek, 4 lipca, Parlament przyjął kolejne ułatwienia w handlu z Ukrainą, które mają wesprzeć jej rozwój gospodarczy. Autorem sprawozdania był polski poseł Jarosław Wałęsa (EPL).
 
Więcej informacji:

Komunikaty z sesji plenarnej: zobacz
Galeria zdjęć na Flickrze: zobacz
Parlament Europejski w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze, LinkedIn, Google+, Instagramie.
Serwis EP Newshub: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Projekt Road Trip:... WiFi4EU: ruszyła...

Projekt Road Trip: pierwszy duet na trasie...

WiFi4EU: ruszyła rejestracja gmin ubiegających...