Kalendarium informacji

Aktualności

Podsumowanie październikowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

 • BRWL /
 • 09-10-2017
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Podsumowanie październikowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego Brak postępów w rozmowach ws. Brexitu, Katalonia, lepsza ochrona praw pasażerów i pracowników. Tak w skrócie październikową sesję plenarną Parlamentu Europejskiego i jej dyskusje, opisuje serwis prasowy instytucji.
We wtorek (3 października) posłowie skrytykowali brak wystarczających postępów w negocjacjach ws. Brexitu w kluczowych obszarach: prawa obywateli, zobowiązania finansowe i sprawa Irlandii. Parlament Europejski odgrywa kluczową rolę w procedurze wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ponieważ umowa o wystąpieniu nie może wejść w życie bez jego zgody.

W środę posłowie i Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, dyskutowali o „konstytucji, praworządności i praw podstawowych w Hiszpanii w świetle wydarzeń w Katalonii”. "Parlament Europejski wzywa do spokoju i głębokiego zastanowienia, które zachęcą do dialogu w Hiszpanii" - stwierdził w oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

W środę Parlament Europejski zablokował propozycję Komisji Europejskiej wyłączającą niektóre chemikalia występujące w pestycydach z listy substancji zaburzających działanie układu hormonalnego. Tego samego dnia Parlament Europejski przyjął pakiet przepisów, które mają usprawnić przekazywanie danych pasażerów statków i przyspieszyć akcje ratunkowe.

W środę, w związku z kolejna rundą rozmów klimatycznych w Bonn (16-17 listopada br.) posłowie wezwali do wprowadzenia ambitniejszych celów klimatycznych i skuteczniejszych instrumentów politycznych, realizować postanowienia porozumienia klimatycznego z Paryża.

We wtorek posłowie wezwali w rezolucji do zaostrzenia środków mających na celu walkę z atakami cybernetycznymi na krytyczną infrastrukturę albo wpływającymi na procesy demokratyczne (np. wybory) oraz walkę z nadużyciami seksualnym w sieci.

Tego samego dnia posłowie wezwali do wzmocnienia ochrony pasażerów i pracowników linii lotniczych w kontekście odwołania przez linie Ryanair kilkunastu tysięcy lotów.

W czwartek Parlament Europejski przegłosował utworzenie Prokuratury Europejskiej, która ma prowadzić dochodzenia w sprawie przestępstw godzących w unijny budżet.

Edukacja, wzmocnienie pozycji ekonomicznej i udziału w podejmowaniu decyzji oraz lepszy dostęp do usług na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego - to niektóre ze środków mających na celu walkę z małżeństwami nieletnich, które posłowie zaproponowali w rezolucji w środę.

W czwartek posłowie przyjęli rezolucję, w której stwierdzili, że państwa członkowskie UE powinny poprawić warunki panujące w więzieniach oraz zająć się ich przeludnieniem w celu ochrony zdrowia więźniów, wspomagania resocjalizacji oraz zapobiegania ryzyku radykalizacji.
 

Więcej informacji:

Komunikaty prasowe Parlamentu Europejskiego z sesji plenarnej: zobacz
Informacja na stronie aktualności PE wraz z materiałami wideo: zobacz
Strona Aktualności Parlamentu Europejskiego: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Otwarte konsultacje...

Otwarte konsultacje publiczne w sprawie Polityki...