Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Na najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego

Posłowie odniosą się do obaw związanych ze stanem praworządności w Polsce i zagłosują nad rezolucją klimatyczną przed konferencją COP26 na sesji plenarnej 18-21 października.

Komisja rozpoczyna prace nad ogłoszeniem roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży

W związku z zapowiedzią przewodniczącej Ursuli von der Leyen w wygłoszonym przez nią orędziu o stanie Unii z 2021 r. Komisja przyjęła dziś (14.10) formalny wniosek w sprawie ogłoszenia roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. Aby budować lepszą, bardziej ekologiczną, cyfrową i sprzyjającą włączeniu społecznemu przyszłość, Europa potrzebuje wizji, zaangażowania i uczestnictwa wszystkich młodych ludzi.

Tydzień z Klastrami w programie Horyzont Europa

Krajowy Punkt Kontaktowy programów badawczych UE w Polsce zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w serii spotkań informacyjnych poświęconych klastrom w ramach II filaru programu badań i innowacji UE Horyzont Europa. "Tydzień z klastrami" rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek 18 października. Udział w spotkaniach prowadzonych on-line jest bezpłatny.
 

Ochrona georóżnorodności nie zna granic! O polsko-niemieckiej współpracy w Geoparku Łuk Mużakowa na Europejskim Tygodniu Regionów i Miast 2021

Województwo Lubuskie jak co roku aktywnie uczestniczy w wydarzeniach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli, który jest forum dyskusji i wymiany wiedzy o najważniejszych aspektach zrównoważonego rozwoju regionalnego i lokalnego w UE, wspieranego przez fundusze polityki spójności. Podczas warsztatu o transgranicznej współpracy nad ochroną geo- i bioróżnorodności oraz zrównoważoną mobilnością jednocześnie wspomagającej rozwój gospodarczy i społeczny mówił w imieniu regionu lubuskiego Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa, dr Jacek Koźma.

Rozpoczął się Europejski Tydzień Regionów i Miast 2021

Na poniedziałkowej konferencji prasowej inaugurującej 19. Europejski Tydzień Regionów i Miast 2021 Komisja przedstawiła podsumowanie pomocy udzielonej w ramach Wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom (REACT-EU). REACT-EU jest pierwszym instrumentem NextGenerationEU na rzecz odbudowy w państwach członkowskich, w ramach którego zatwierdzono już 34,1 mld euro wsparcia i wypłacono 3,5 mld euro w ciągu zaledwie czterech miesięcy.

DiscoverEU dla Młodych: rusza kolejna edycja!

Komisja udostępni bezpłatne bilety kolejowe 60 tys. Europejczyków w wieku od 18 do 20 lat w ramach inicjatywy DiscoverEU. Zgłoszenia można składać od jutra, 12 października, od godz. 12:00 do 26 października do godz. 12:00, na okres podróży w 2022 r., który będzie Europejskim Rokiem Młodzieży.

Pomoc państwa: Komisja zachęca do zgłaszania uwag na temat projektu wniosku mającego na celu dalsze ułatwienie wdrażania środków pomocy promujących transformację ekologiczną i cyfrową

Komisja Europejska zaprasza państwa członkowskie i wszystkich innych interesariuszy do zgłaszania uwag w sprawie propozycji zmian ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER). Celem proponowanego przeglądu jest uwzględnienie zmian, które mogą zostać wprowadzone w toku obecnego przeglądu do różnych zbiorów wytycznych dotyczących pomocy państwa, oraz jeszcze większe ułatwienie wsparcia publicznego dla transformacji ekologicznej i cyfrowej w UE.

Rolnictwo: Komisja przyjmuje nadzwyczajne środki mające na celu wsparcie sektora wina i sektora owoców i warzyw

Przyjęte dzisiaj środki wsparcia dla sektora wina obejmują zwiększenie wsparcia na narzędzia zarządzania ryzykiem, takie jak ubezpieczenie zbiorów i fundusze wspólnego inwestowania, oraz przedłużenie do 15 października 2022 r. już funkcjonujących środków zwiększających elastyczność. W przypadku sektora owoców i warzyw wsparcie dla organizacji producentów – zwykle obliczane na podstawie wartości produkcji – zostanie uzupełnione tak, aby nie było niższe niż 85 % poziomu z ubiegłego roku.
 

eTranslation - sprawdzony unijny system tłumaczenia online w zasięgu ręki

Potrzebują Państwo szybkiego tłumaczenia tekstów i dokumentów? Chcieliby Państwo móc bezpiecznie korzystać z chronionego ogólnounijnego narzędzia tłumaczeniowego i mieć dostęp do swoich tłumaczeń w dowolnym momencie i miejscu? Zapraszamy do zapoznania się z informacją Europejskiego Komitetu Regionów na temat tłumaczenia maszynowego dostępnego przez narzędzie e-Translation. Narzędzie opracowane przez Komisję Europejską jest dostępne bezpłatnie poprzez profil EU Login.
 

SELFIEforTEACHERS - nowe narzędzie internetowe dla nauczycieli

Z okazji Światowego Dnia Nauczyciela Komisja uruchamia nowe narzędzie internetowe dla nauczycieli, które ma im ułatwić refleksję nad wykorzystywaniem technologii cyfrowych w pracy pedagogicznej. Narzędzie o nazwie „SELFIEforTEACHERS” może pomóc im w ocenie – na podstawie serii pytań – ich poziomu kompetencji cyfrowych i określeniu obszarów, w których potrzebują oni dalszego szkolenia i wsparcia. Komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel i słoweńska minister edukacji, nauki i sportu Simona Kustec oficjalnie uruchomiają dziś (5.10) to narzędzie w Lublanie.