Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

UE inwestuje 122 mln euro w innowacyjne projekty w celu obniżenia emisyjności gospodarki

Po raz pierwszy od czasu utworzenia funduszu innowacyjnego Unia Europejska inwestuje 118 mln euro w 32 małe innowacyjne projekty zlokalizowane w 14 państwach członkowskich UE, Islandii i Norwegii. Za sprawą dotacji wsparcie uzyskają projekty mające na celu wprowadzenie na rynek technologii niskoemisyjnych w sektorach energochłonnych, sektorach wodoru, magazynowania energii i energii odnawialnej. Oprócz wspomnianych dotacji 15 projektów zlokalizowanych w 10 państwach członkowskich UE i Norwegii skorzysta z pomocy o wartości do 4,4 mln euro w zakresie opracowywania projektów – w celu przyspieszenia dojrzałości tych projektów.

Nowa interaktywna strona informująca o alokacji środków polityki spójności

Komisja Europejska uruchomiła nową interaktywną stronę internetową w sprawie alokacji 392 miliardów euro środków polityki spójności na lata 2021-2027.

Czym zajmował się Parlament Europejski w pierwszej połowie 2021 roku?

W pierwszej połowie tego roku Parlament walczył z pandemią koronawirusa, otworzył Konferencję w sprawie przyszłości Europy i zatwierdził prawo klimatyczne UE.

Komisja przyjmuje roczne sprawozdanie z kontroli stosowania prawa UE

Komisja Europejska przyjęła dzisiaj sprawozdanie roczne z kontroli stosowania prawa UE. Opisano w nim, w jaki sposób Komisja monitorowała i egzekwowała prawo unijne w 2020 r. oraz jak państwa członkowskie wypadły w poszczególnych obszarach działalności. W sprawozdaniu uwzględniono rozprzestrzenienie się pandemii COVID-19 i wyjaśniono, jakie działania Komisja podjęła w celu ochrony praw, wolności i źródeł utrzymania ludzi oraz niezbędnych zasobów przedsiębiorstw w całej Unii.

Horyzont Europa wesprze 11 nowych projektów badawczych w celu zwalczania koronawirusa i jego wariantów

Komisja wybrała 11 nowych projektów o wartości 120 mln euro w ramach programu „Horyzont Europa” – największego europejskiego programu w zakresie badań naukowych i innowacji (2021–2027) – w celu wsparcia i umożliwienia pilnych badań nad koronawirusem i jego wariantami. Wspomniane środki finansowe są częścią szeregu działań w zakresie badań naukowych i innowacji podjętych w celu walki z koronawirusem i stanowią wkład w ogólne działania Komisji na rzecz zapobiegania skutkom wywołanym koronawirusem i jego wariantami, łagodzenia ich i reagowania na nie, zgodnie z europejskim planem gotowości do obrony biologicznej przed wariantami COVID-19 „Inkubator Hera”.
 

Jak funkcjonuje unijny certyfikat cyfrowy COVID?

W jaki sposób nowy unijny certyfikat cyfrowy COVID pozwala bezpiecznie podróżować po Europie podczas pandemii? Zapraszamy do zapoznania się z informacją przygotowaną przez Parlament Europejski.

Drugie sprawozdanie na temat praworządności w UE

Komisja Europejska opublikowała dzisiaj (20.07) drugie sprawozdanie na temat praworządności w UE. Obejmuje ono komunikat dotyczący sytuacji w całej Unii oraz szczegółowe rozdziały krajowe poświęcone poszczególnym państwom członkowskim. Sprawozdanie z 2021 r. zawiera analizę zmian, jakie zaszły od ubiegłego września, a także pogłębioną ocenę problemów stwierdzonych w poprzednim raporcie, z uwzględnieniem skutków pandemii COVID-19.

Pakiet "Gotowi na 55": otwarte konsultacje legislacji dot. działań w dziedzinie klimatu

Wraz z publikacją pakietu wniosków "Gotowi na 55" w dniu 16 lipca Komisja Europejska uruchomiła szereg konsultacji publicznych - nadsyłania opinii odnośnie poszczególnych propozycji legislacyjnych i przeglądów polityk, które mają przyczynić się  do redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o 55% do 2030 r. Opinie można przesyłać do 15 września br.

Polityka spójności: KR chce walczyć z kryzysem wywołanym przez COVID dzięki CRII i CRII+

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Europejski Komitet Regionów (KR) wskazują na wyraźne zapotrzebowanie władz lokalnych i regionalnych na rozszerzenie środków elastyczności wprowadzonych w zeszłym roku w celu uruchomienia funduszy strukturalnych UE i pomocy państwa w walce z pandemią COVID-19. Należy utrzymać nadzwyczajne zasady dla regionów i miast, aby zapewnić ciągłość inwestycji w sytuacjach nadzwyczajnych oraz wdrożyć kluczowe inicjatywy, takie jak programy utrzymania miejsc pracy.

KR: Uczciwy, sprawiedliwy i możliwy do osiągnięcia - powodzenie pakietu klimatycznego UE „Gotowi na 55” zależy od zaangażowania każdego miasta i regionu

 W reakcji na pakiet Komisji Europejskiej „Gotowi na 55” , który ma obniżyć emisje dwutlenku węgla w UE o 55% do 2030 r., Europejski Komitet Regionów (KR) domaga się, by nowe i zaktualizowane przepisy zapewniły miastom i regionom centralną rolę i bezpośrednie finansowanie z uwagi na posiadane przez nie kompetencje prawne i świadomość potrzeb obywateli w procesie przechodzenia na neutralność klimatyczną.