Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Baza projektów programu Kreatywna Europa - zainspiruj się najlepszymi praktykami!

Agencja Wykonawcza Komisji Europejskiej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego EACEA udostępniła na swojej stronie internetowej bazę danych dotyczących projektów sfinansowanych z  budżetu Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa oraz jego poprzedników. Tabele zawierają istotne informacje statystyczne i merytoryczne, które mogą okazać się pomocne wnioskodawcom na etapie wypełniania wniosków.

Kwietniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie

Walka ze zmianą klimatu, gospodarka odpadami i debata o przyszłości Europy z prezydentem Macronem - to niektóre z tematów sesji plenarnej. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem  i materiałami wideo Parlamentu Europejskiego.

Łatwiejsze korzystanie z funduszy UE: Rada potwierdza porozumienie z Parlamentem

UE upraszcza zasady korzystania z zasobów unijnego budżetu. 19 kwietnia 2018 r. Komitet Stałych Przedstawicieli (Coreper) zatwierdził porozumienie z Parlamentem Europejskim co do rozporządzenia zbiorczego z przepisami finansowymi UE. Nowelizuje ono dotychczasowe rozporządzenie finansowe, czyli ogólne ramy zarządzania budżetowego, oraz szereg aktów dotyczących wieloletnich programów UE w określonych dziedzinach, m.in. w polityce spójności.

Znany harmonogram naborów wniosków z programu LIFE

18 kwietnia opublikowany został harmonogram naborów wniosków z programu LIFE, którego tegoroczny budżet w wysokości 400 mln euro wesprze projekty zachowania stanu natury, ochrony środowiska oraz działań w dziedzinie klimatu. Uwaga! w tym roku, w podprogramie Środowisko wprowadzono nabór dwuetapowy, co pozwoli na łatwiejsze wnioskowanie o finansowanie.

KR: nie dla propozycji strategii odgórnego wprowadzania reform

Członkowie Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) odrzucają propozycję Komisji Europejskiej w sprawie przekierowania środków przeznaczonych na politykę spójności na finansowanie odgórnych reform strukturalnych w państwach członkowskich.

Projekt Road Trip: pierwszy duet na trasie śródziemnomorskiej już w drodze

Podróż odbywa się na czterech trasach obejmujących wybrzeża Morza Śródziemnego, Bałtyku i Atlantyku oraz linię Dunaju. Pary młodych podróżników spędzą miesiąc w podróży, przyglądając się projektom współfinansowanym przez UE oraz obszarom kulturowym i środowiskowym. Swoimi doświadczeniami podzielą się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Rusza kolejna edycja konkursu European Language Label

Rozpoczęła się XVII edycja konkursu European Language Label (ELL), w którym laureatami zostają instytucje i nauczyciele, którzy szukają nowatorskich rozwiązań, tworzą własne metody nauczania, wykraczają poza ramy Podstawy programowej, ucząc języków obcych w celu lepszego poznania otaczającego świata.

Konsultacje publiczne dotyczące dużych projektów transportowych

Komisja Europejska zaprasza do wyrażenia opinii na temat wdrożenia i efektywności dużych projektów wspieranych przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Fundusz Spójności (FS) w dziedzinie transportu drogowego, kolejowego i miejskiego, takich jak metro lub tramwaje, w latach 2000–2013.

Kwietniowa sesja Parlamentu Europejskiego

Od 16 do 19 kwietnia odbywa się kolejna sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. W tym tygodniu Posłowie będą pracować m.in. nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych czy lepszą gospodarką odpadami. W ramach trwającej debaty o przyszłości Unii Europejskiej Parlamentu Europejskiego z przywódcami państwa członkowskich, we wtorek swoją wizję UE przedstawi prezydent Francji. Całą sesję plenarną można oglądać na żywo on-line.

Nabór na tegoroczną edycję programu Media4Regions - Media dla młodych dziennikarzy otwarty!

Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej zaprasza młodych ludzi studiujących dziennikarstwo do przesyłania w terminie do 29 czerwca br. prac pisemnych lub wizualnych pokazujących projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności.