Kalendarium informacji

Młodzież > Młodzi On-Life

Zakończenie III edycji międzynarodowej wymiany młodzieży w Brukseli

 • BRWL /
 • 30-11-2015
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Zakończenie III edycji międzynarodowej wymiany młodzieży w Brukseli Młodzi ludzie z Województwa Lubuskiego, słowackiego Kraju Preszowskiego, włoskiej Abruzji oraz chorwackiego regionu Dubrownik-Neretwa przez około dwa tygodnie poznawali działanie instytucji Unii Europejskiej „zza kulis”. Ich pobyt w Brukseli w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży możliwy był dzięki projektowi „yBBregions” współfinansowanemu z programuUE „Młodzież w działaniu” na lata 2007-2013.
Młodzi Lubuszanie oraz ich rówieśnicy z trzech innych europejskich regionów realizujących projekt, wzięli udział w szeregu spotkań z przedstawicielami instytucji UE, organów doradczych, a także europejskich organizacji pozarządowych, punktów informacyjnych UE oraz paneuropejskich mediów.
 
W Parlamencie Europejskim uczestnicy wymiany spotkali się z Europosłami ze Słowacji, Włoch, Chorwacji i Polski, m.in. Posłem reprezentującym Woj. Lubuskie, prof. Dariuszem Rosatim, z którymi mogli porozmawiać o pracy tej instytucji, roli Parlamentu w tworzeniu prawa europejskiego, ale przede wszystkim o bieżących wyzwaniach i problemach z którymi zmaga się UE m.in. kryzysem migracyjnym, kwestiami kryzysu finansowego, problemów Grecji czy wspominanej w mediach możliwości opuszczenia wspólnoty przez Wielką Brytanię.
Młodzi ludzie odwiedzili też Komisję Europejską (KE), Komitet Regionów (KR) i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES). W Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym spotkali się z członkiem EKES z Czech, panem Pavlem Trentiną, który jest sprawozdawcą EKES odnośnie walidacji edukacji nieformalnej czyli uznawania efektów uczenia się i nabywania różnych umiejętności, także tzw. umiejętności miękkich, poza systemem edukacji, m.in. poprzez wolontariat. Temat ten dotyczy wielu młodych ludzi, dlatego spotkaniu z panem Trentiną towarzyszyła dosyć ożywiona dyskusja.
 
Uczestnicy wymiany odwiedzili także Stałe Przedstawicielstwa przy UE wszystkich czterech krajów, zdobywając wiedzę na temat roli krajów członkowskich w tworzeniu wspólnotowego prawa, czy też prowadzenia negocjacji w gronie 28 krajów.  Spotkanie w Eurodesk dostarczyło wielu istotnych informacji nt. mobilności młodych obywateli UE, możliwości udziału w wymianach, spotkaniach i wolontariacie, realizacji projektów skierowanych do i przygotowywanych przez młodych ludzi. Wśród spotkań i wizyt programu wymiany znalazły się także wizyta w punkcie KE udzielającym informacji na temat trwającego w 2015 roku Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju, czy też udział w jednym z codziennych briefingów prasowych KE oraz spotkanie z dziennikarzem z niemieckiej agencji prasowej.
 
Ponadto, korzystając z okazji, iż w Brukseli znajduje się siedziba NATO, grupa odwiedziła także tę instytucję i spotkała się z chorwackimi przedstawicielami NATO, który wyjaśnili uczestnikom wymiany swoją pracę oraz przybliżyli relacje UE-NATO.
 
Wymiana młodzieży to nie tylko spotkania i wizyty w najważniejszych instytucjach UE. W czasie pobytu w Brukseli młodzież w międzynarodowych grupach pracowała nad projektem na określony temat związany z UE.  W ostatnim dniu wymiany grupy zaprezentowały efekty swojej pracy. W wyniku głosowania, w którym uczestniczyli wszyscy uczestnicy wymiany a także mentorzy wyłoniono zwycięską grupę- najwięcej głosów uznania zdobył projekt Katariny, Jakuba, Slavomira i Giuseppe.
 
Zdjęcia z poszczególnych działań i dni wymiany młodzieży TYE Winter 2 2015 są dostępne na profilu projektu na Facebooku.
 
Kolejna – IV, ostatnia edycja wymiany młodzieży TYE w Brukseli odbędzie się w kwietniu 2016 r., rekrutacja zostanie przeprowadzona na przełomie lutego, marca 2016 r. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat projektu na stronie UMWL oraz na stronie yBBregons, gdzie już teraz można zarejestrować się i współtworzyć społeczność „yBBregions”.

Projekt „yBBregions – Youth and Brussels Based regions” jest współfinansowany ze środków wspólnotowego programu Młodzież w działaniu na lata 2007-2013.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Wyraź swoją opinię na... Otwarta rejestracja na... 15 lat członkostwa... Komisja przedstawiła...

Wyraź swoją opinię na temat przyszłych celów...

Otwarta rejestracja na Europejskie Dni Badań i...

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:...

Komisja przedstawiła propozycję budżetu UE na...