Aktualności

Jak wybierany jest Przewodniczący Parlamentu Europejskiego?

  • 30-05-2019
  • Autor: BRWL
Pierwszym zadaniem nowego Parlamentu Europejskiego jest wybranie nowego Przewodniczącego. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami i infografiką pokazującą procedurę wyboru przygotowanymi przez Parlament Europejski.
Nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego spotkają się na pierwszej sesji plenarnej na początku lipca. Ich pierwszym zadaniem będzie wybranie nowego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Kandydatów może przedstawić grupa polityczna lub grupa co najmniej 38 posłów. Następnie odbywa się głosowanie tajne. Zwycięża kandydat, który uzyska bezwzględną większość oddanych głosów. Mogą odbyć się maksymalnie cztery tury głosowania - jeśli po trzech turach żadnemu kandydatowi nie uda się uzyskać większości, do czwartej tury przechodzą tylko dwaj kandydaci, którzy otrzymali najwięcej głosów w poprzedniej turze.

Przewodniczący kieruje wszystkimi działaniami Parlamentu, prowadzi posiedzenia oraz reprezentuje Parlament w kontaktach z innymi instytucjami UE oraz światem zewnętrznym. Może przekazać niektóre obowiązki 14 wiceprzewodniczącym, którzy również zostaną wybrani podczas pierwszej sesji plenarnej.

Kadencja przewodniczącego trwa dwa i pół roku. Można piastować to stanowisko więcej niż raz.
 

Więcej informacji:

Regulamin Parlamentu Europejskiego: zobacz
Opracowanie Biura Analiz Parlamentu Europejskiego ws. wyboru Przewodniczącego PE: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją