Aktualności

10 filmów rywalizuje o Nagrodę Filmową LUX 2019

 • 09-07-2019
W niedzielę ogłoszono listę 10 filmów walczących o tegoroczną Nagrodę Filmową Lux.Kolejna edycja konkursu o Nagrodę Filmową Lux rozpoczęła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w czeskich Karlowych Warach.
Oficjalna selekcja 10 filmów wybranych do tegorocznego konkursu o nagrodę została ogłoszona 30 czerwca.
 
Nagroda Filmowa Lux przyznawana przez Parlament Europejski ma na celu wspieranie kina jako sposobu na zachęcanie do debaty na temat wartości europejskich i kwestii społecznych.

Oficjalna selekcja 2019

Na liście 10 filmów wybranych przez komisję selekcyjną Nagrody Filmowej LUX znalazły się debiuty pełnometrażowe oraz filmy fabularne i dokumentalne reżyserek i reżyserów z różnych zakątków Europy. Filmy w kolejności alfabetycznej, według angielskiej wersji tytułu:
 • Clergy (Kler) - Wojciech Smarzowski (Polska)
 • Cold Case Hammarskjöld (Zabójstwo Hammarskjölda) - Mads Brügger (Dania/Norwegia/Szwecja/Belgia)
 • God Exists, Her Name Is Petrunya (Bóg istnieje i nazywa się Petrunya) - Teona Strugar Mitevska (Macedonia Północna/Belgia/Słowenia/Chorwacja/Francja)
 • Her Job (Jej praca) – Nikos Labôt (Grecja/ Francja /Serbia)
 • Honeyland (Kraina miodu) - Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov (Macedonia Północna)
 • Invisibles (Niewidzialne) – Louis-Julien Petit (Francja)
 • Ray & Liz (Raz i Liz) – Richard Billingham (Wielka Brytania)
 • System Crasher (Buntowniczka) – Nora Fingscheidt (Niemcy)
 • The Man Who Surprised Everyone (Mężczyzna, który zaskoczył wszystkich) – Natasha Merkulova, Aleksey Chupov (Rosja/Estonia/Francja)
 • The Realm (Królestwo) – Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania/ Francja)
Co dalej?

Trzech finalistów konkursu zostanie ogłoszonych 23 lipca na konferencji prasowej w trakcie „Dni Weneckich" (Giornate degli Autori), które odbywają się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Napisy do tych trzech filmów zostaną przetłumaczone na wszystkie 24 języki urzędowe UE, a filmy będą wyświetlane w całej Europie podczas Dni Filmowych Lux jesienią.

Nagroda dla zwycięskiego filmu, wybranego przez posłów do PE, zostanie wręczona 27 listopada 2019 r. podczas sesji plenarnej w Strasburgu, w obecności reżyserów.

Nagroda publiczności 2018

Chociaż to posłowie do PE wybierają zwycięski film, publiczność też może wyrazić swoje zdanie. Podczas Dni Filmowych Lux publiczność będzie miała okazję zagłosować na ulubiony film spośród trzech finalistów. Nagroda publiczności jest następnie wręczana podczas festiwalu w Karlowych Warach. Nagrodę publiczności za rok 2018 otrzymał film Kobieta idzie na wojnę w reżyserii Benedikta Erlingssona. Zwycięzcę ogłosiła Barbara Majsa ze Szwecji, która została losowo wybrana spośród głosującej publiczności.

Nagroda Filmowa LUX

Przetłumaczenie napisów do trzech filmów z finału nagrody Lux na 24 języki i ich projekcje w całej Europie pomogą tym obiecującym produkcjom trafić do szerszej, międzynarodowej publiczności. To praktyczny wymiar Nagrody Filmowej Lux: promowanie kina europejskiego, przybliżanie filmów publiczności mówiącej różnymi językami i zachęcanie do debaty na temat europejskich wartości i spraw społecznych w całej Europie.
 

Więcej informacji:

Strona Nagrody Filmowej LUX: zobacz
Zeszłoroczna nagroda: zobacz
Co Europa robi dla mnie - filmowcy: zobacz
Biuletyn o Nagrodzie LUX (EN): zobacz
Aktualności Parlamentu Europejskiego: zobacz
 

Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją