Aktualności

Jak chronić się przed cyberprzestępczością?

  • 02-04-2020
  • Autor: PE
Od początku pandemii koronawirusa gwałtownie wzrosła aktywność cyberprzestępców, żerujących na wszechobecnym strachu. Przedstawiamy wskazówki, opublikowane na stronie Parlamentu Europejskiego, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.
Wprowadzenie środków ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa oznacza, że spędzamy więcej czasu online - czy to na telepracy, czy surfując w Internecie. Gdy dodamy do tego obawy związane z pandemią, efektem często są niebezpieczne zachowania w Internecie, a cyberprzestępcy tylko na to czekają.

Przestępcy wykorzystują phishing, instalują złośliwe oprogramowanie oraz stosują inne złośliwe praktyki, aby wykraść dane lub uzyskać dostęp do urządzeń, dzięki czemu mogą dostać się na nasze konta bankowe lub do baz danych organizacji.

Najczęstsze metody cyberataków „na koronawirusa”:
 
  • Fałszywe wiadomości lub linki odsyłające do złośliwych stron internetowych lub ze złośliwym oprogramowaniem: np. wiadomości o cudownych lekach, fałszywe mapy rozprzestrzeniania się wirusa, prośby o datki, podszywanie się pod organizacje;
  • Fałszywe wiadomości lub telefony rzekomo od Microsoftu, Dysku Google itp., próbujące wyłudzić login i hasło, oferujące „pomoc” lub grożąc zawieszeniem konta;
  • Fałszywe wiadomości o doręczeniu przesyłki, której nie zamawialiśmy.
 
Jak chronić się w Internecie?

UE naciska na operatorów telekomunikacyjnych, aby chronili sieci UE przed cyberatakami, ale w międzyczasie przestrzeganie poniższych wskazówek może pomóc Ci zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu i pracy zdalnej:
 
  • Zachowaj ostrożność jeśli otrzymasz niechciane maile, SMS-y czy telefony, zwłaszcza jeśli kontaktujące się z Tobą osoby wykorzystują obecny kryzys i namawiają Cię do ominięcia normalnej procedury bezpieczeństwa. Napastnicy wiedzą, że często łatwiej jest oszukać człowieka niż włamać się do skomplikowanego systemu. Pamiętaj, że banki i inne organizacje nigdy nie będą Cię prosić o ujawnienie Twojego hasła.
  • Zabezpiecz swoją domową sieć internetową - zmień domyślne hasło do sieci Wi-Fi na silne. Ogranicz liczbę urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi i zezwalaj tylko na zaufane urządzenia.
  • Wzmocnij swoje hasła - pamiętaj, aby używać długich i złożonych haseł, które zawierają cyfry, litery i znaki specjalne.
  • Chroń swój sprzęt - zaktualizuj wszystkie systemy i aplikacje, zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i aktualizuj je.
  • Rodzina i goście: Twoje dzieci i inni członkowie rodziny mogą przypadkowo usunąć lub zmodyfikować informacje lub, co gorsza, przypadkowo zainfekować Twoje urządzenie, więc nie pozwól im korzystać z urządzeń, których używasz do pracy.
Więcej wskazówek, jak chronić siebie i swoją firmę: przejdź do strony Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (EN) ENISA
 
Europejskie środki bezpieczeństwa w Internecie

Parlament Europejski od lat wspiera unijne środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w Internecie, ponieważ niezawodność i bezpieczeństwo systemów i usług sieciowych oraz informacyjnych odgrywa istotną rolę w społeczeństwie.

Instytucje UE, takie jak Komisja Europejska, Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa, CERT-UE (zespół reagowania na incydenty komputerowe w instytucjach, organach i agencjach UE) i Europol śledzą złośliwe działania, zwiększają świadomość oraz chronią obywateli i przedsiębiorstwa i nadal będą to robić.
 
Więcej informacji:

Zwalczanie dezinformacji online (EN): zobacz
CERT-EU: Najświeższe wiadomości o cyberatakach w związku z COVID-19 (EN): zobacz
Podnoszenie świadomości na temat cyberbezpieczeństwa: europejski miesiąc cyberbezpieczeństwa (EN): zobacz
Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA (EN): zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją