Kalendarium informacji

Młodzież > Młodzi On-Life

DiscoverEU: 15 tys. młodych osób wyruszy w letnią podróż po UE

  • BRWL /
  • 29-06-2018
Ilustracja do informacji: DiscoverEU: 15 tys. młodych osób wyruszy w letnią podróż po UE W ramach pierwszej tury zapoczątkowanej przez Komisję Europejską inicjatywy DiscoverUE w okresie dwóch tygodni, który zakończył się w dniu 26 czerwca o godz. 12: 00, po bilety zgłosiło się ponad 100 tys. młodych osób ze wszystkich państw członkowskich. Ostateczną listę zwycięzców potwierdzono 27 czerwca zgodnie z ogłoszonymi kryteriami udziału w konkursie.
Komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics powiedział: Bardzo się cieszę, że 15 tys. młodych osób otrzyma w najbliższym czasie dobre wieści o ich zakończonym sukcesem udziale w konkursie o bilety w ramach DiscoverEU. Jestem przekonany, że zdobyte przez nich tego lata doświadczenia będą miały pozytywny wpływ na ich życie. Zainteresowanie tą inicjatywą wśród młodych ludzi w całej Europie było ogromne i mam nadzieję, że o wiele więcej z nich skorzysta z tej okazji do podróży jeszcze w tym roku, a także i w późniejszym okresie.

Skontaktujemy się teraz z 15 tys. wybranych osób, aby mogły one zarezerwować swoje podróże. Ci młodzi ludzie będą podróżować samodzielnie lub w grupach maksymalnie do pięciu osób, przez okres do 30 dni, odwiedzając co najmniej jedno, a maksymalnie cztery miejsca w Europie, poza ich krajem pochodzenia. Wszystkie podróże rozpoczną się między dniem 9 lipca a dniem 30 września 2018 r. Co do zasady młodzież będzie podróżowała koleją, korzystając z alternatywnych środków transportu w wyjątkowych przypadkach.

Młodzi ludzie otrzymają bilety na podróż w ramach kontyngentu określonego dla każdego państwa członkowskiego UE. Przydział biletów na podróż opiera się na odsetku ludności państw członkowskich w porównaniu z całkowitą liczbą ludności Unii Europejskiej. W ramach tej rundy osiągnięto przydzielony pułap biletów w odniesieniu do wszystkich państw członkowskich.

W związku z tym, że rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, osoby podróżujące będą mieć szansę uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w okresie letnim. Przed rozpoczęciem podróży wybrane osoby otrzymają linki do przydatnych informacji na temat tego, jak przygotowywać się do tych podróży i jak najlepiej je wykorzystać. Będzie to obejmować na przykład wskazówki dotyczące tras, inteligentnego wykorzystania budżetu przeznaczonego na podróże i praw pasażerów.

Kontekst

Oczekuje się, że budżet inicjatywy DiscoverEU na 2018 r. w wysokości12 mln euro umożliwi podróżowanie po Europie w tym roku około 25 tys. młodych ludzi. W drugiej turze zgłoszeń, którą zaplanowano na jesień 2018 r., do rozdania jest prawie 10 tys. biletów.

Komisja Europejska zamierza kontynuować tę inicjatywę, dlatego włączyła ją do swojej propozycji dotyczącej następnej edycji programu Erasmus. Jeżeli Parlament Europejski i Rada osiągną porozumienie w sprawie tego wniosku, w latach 2021–2027 dodatkowe 1,5 mln osiemnastolatków powinno móc wyruszyć w podróż. Na ten cel w budżecie przewidziano w nowym okresie finansowym środki w wysokości 700 mln euro.

DiscoverEU to inicjatywa UE stworzona na wniosek Parlamentu Europejskiego, który zagwarantował jej finansowanie w 2018 r. poprzez działanie przygotowawcze. Inicjatywa koncentruje się na osobach kończących 18 lat, gdyż wiek ten oznacza wejście w dorosłość.

Komisja Europejska chciałaby, aby młodzi podróżnicy opowiedzieli o swoich doświadczeniach. Będą zachęcani do tego, by swoje relacje z podróży umieszczali na przykład na serwisach społecznościowych lub przygotowali prezentację w swojej szkole lub dla społeczności lokalnej. W ten sposób staną się oni częścią społeczności DiscoverEU i staną się ambasadorami tej inicjatywy.
 
 
Więcej informacji:

Komunikat prasowy DiscoverEU – Uruchomienie pierwszej rundy zgłoszeń: zobacz
Pytania i odpowiedzi: DiscoverEU – Uruchomienie pierwszej rundy zgłoszeń (EN): zobacz
Europejski Portal Młodzieżowy – DiscoverEU: zobacz
 

Źródło: Komisja Europejska, www.ec.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: baner-logotyp-01
  • Baner: baner-logotyp-02
  • Baner: baner-logotyp-05
  • Baner: baner-logotyp-06
  • Baner: baner-logotyp-08
  • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli