Kalendarium informacji

Młodzież > Młodzi On-Life

Filmowe nagrody Lux 2018 przyznane

  • BRWL /
  • 19-11-2018
Ilustracja do informacji: Filmowe nagrody Lux 2018 przyznane Film, “Kobieta idzie na wojnę” został laureatem 12. nagrody Lux, ogłosił Przewodniczący PE Antonio Tajani, w środę w południe, w Strasburgu. Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð) to koprodukcja islandzko-francusko-ukraińska, w reżyserii Islandczyka Benedikta Erlingssona.
Przewodniczący Tajani pogratulował finalistom i powiedział: "Jestem niezwykle dumny z naszego konkursu filmowego, poświęconego od 2007 roku europejskim produkcjom filmowym skoncentrowanym na tematach, które są fundamentalne dla Unii Europejskiej: wartości, integracja i tolerancja oraz obrona różnorodności kulturowej. Przyznanie nagrody LUX nigdy nie było tak trudne jak w tym roku. Nominowani w konkursie byli wyjątkowi, zarówno pod względem oryginalności, jak i adekwatności poruszanych tematów”.

„Finaliści poruszają trzy kluczowe dla przyszłości Europy tematy: zagrożenia związane ze skrajnym nacjonalizmem, pilną potrzebę podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska oraz potrzebę znalezienia spójnych i konsekwentnych odpowiedzi na kwestię migracji. Filmy te, różniące się pod względem gatunku i tematu, mają ważną wspólną cechę: opowiadają historie silnych kobiet, które są zdecydowane zmienić status quo”.

Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð),  koprodukcja islandzko-francusko-ukraińska, w reżyserii Islandczyka Benedikta Erlingssona, to polityczna saga feministyczna, opowieść o kobiecie, nauczycielce muzyki, która prowadzi drugie życie zaangażowanej aktywistki na rzecz ochrony środowiska. Jej przekonania stają pod znakiem zapytania, w związku z możliwością zaadoptowania dziecka.

Pozostali finaliści nagrody filmowej Lux, w 2018 roku to:

Styx w reżyserii Austriaka Wolfganga Fischera jest alegorią naszego spolaryzowanego świata i ambiwalencji w stosunku do kryzysu związanego z uchodźcami. Opowiada o żeglującej solo przez Atlantyk kobiecie, która, w wyniku sztormu, znalazła się w pobliżu opuszczonego przez załogę statku, wypełnionego ludźmi, którzy desperacko potrzebują pomocy.

Po drugiej stronie drzwi (Druga strana svega) serbskiej reżyserki Mili Turajlić, to dokument opowiadający o zmieniających się granicach i tożsamości, poprzez kronikę życia serbskiej rodziny. Pyta o odpowiedzialność każdej z generacji w walce o kształt przyszłości.

Konferencja Prasowa, w obecności wiceprzewodniczącej PE Evelyne Gebhardt (S&D, DE), Przewodniczącej komisji parlamentarnej CULT Chair Petry Kammerevert (S&D, DE oraz reżyserów trzech filmów, odbyła się w środę, 14 listopada, o godzinie 15.00.
 

Więcej informacji:

Więcej informacji na temat nagrody filmowej Lux 2018 (EN): zobacz  oraz wyboru filmów: zobacz
Nagranie ceremonii wręczenia nagród: zobacz
Lux 2018 - Pakiet multimedialny (EN): zobacz
Strona Nagrody Filmowej Lux (EN): zobacz
Finaliści Nagrody Luz 2018 – wywiady z reżyserami (EN): zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

  • Baner: baner-logotyp-01
  • Baner: baner-logotyp-02
  • Baner: baner-logotyp-05
  • Baner: baner-logotyp-06
  • Baner: baner-logotyp-08
  • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli