Młodzież > Młodzi On-Life

Zakończenie I tury Europejskiego Wolontariatu w Lubuskim Biurze Regionalnym

  • 04-12-2014
  • Autor: BRWL
30 listopada dobiegła końca I edycja Europejskiego Wolontariatu realizowanego w ramach projektu „yBBregions”, realizowanego przez Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli.  Pierwsze uczestniczki EVS, w tym Lubuszanka  pani Monika Płończak, zakończyły 13 tygodniową przygodę wolontariacką w Brukseli.
Europejski wolontariat (EVS) w Biurze Regionalnym Województwa Lubuskiego w Brukseli realizowany jest jako jedno z działań projektu „yBBregions” współfinansowanego ze środków programu UE „Młodzież w działaniu” oraz środków własnych Województwa Lubuskiego.
Od 1 września do 30 listopada 2014 r. pani Monika Płończak zakwalifikowana do udziału w I edycji EVS przebywała w Brukseli wspierając Lubuskie Biuro Regionalne w codziennej pracy biura oraz zdobywając wiedzę na temat funkcjonowania instytucji UE, polityk wspólnotowych oraz unijnych inicjatyw i programów.
 
Monika Płończak o udziale w projekcie „yBBregions – Youth and Brussels Based”:

"Podczas 13-tygodniowego stażu w ramach europejskiego projektu „yBBregions – Youth and Brussels Based” miałam okazję poznać zarówno pracę Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli, jak i Instytucji Europejskich. Projekt opiera się na kooperacji między czterema regionami, dlatego też w ramach integracji, miałam przyjemność współpracować i mieszkać z trzema innymi uczestniczkami z Abruzji (Włochy), Dubrownika-Neretwy (Chorwacja), oraz Kraju Preszowskiego (Słowacja).
Oprócz regularnej pracy w biurze, brałam udział w konferencjach w Parlamencie, Komisji Europejskiej, Komitecie Regionów i wielu innych miejscach, co znacznie poszerzyło moją wiedzę i umożliwiło poznanie ciekawych osobistości ze środowiska politycznego, biznesu i różnorodnych organizacji z całego świata. Uczestniczyłam między innymi w wydarzeniach takich jak: EuroPCom, Design Days, Tydzień Edukacji, Szóste Forum Spójności, czy też Europejski Tydzień Miast i Regionów Open Days, podczas którego współorganizowałam warsztaty pod hasłem „Najefektywniejszych sposobów wspierania MŚP z perspektywy lokalnej i regionalnej”. Z kolei podczas Innovation Summit, z udziałem członka Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, miałam okazję uścisnąć dłoń i zamienić słowo z nową Komisarz ds. polityki Regionalnej Coriną Cretu.
Ponadto, asystowałam w spotkaniach biura, byłam uczestnikiem negocjacji Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 prowadzonych miedzy przedstawicielami Komisji Europejskiej i województwa Lubuskiego, a także posiedzenia Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie miałam okazję poznać panią Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbietę Polak oraz innych pracowników Urzędu Marszałkowskiego.
Projekt jest unikatowy, to zdecydowanie ciekawy sposób nieformalnego kształcenia. Zdobyłam wiele nowych umiejętności, poznałam funkcjonowanie Unii Europejskiej w praktyce, a moja świadomość na temat polityk, inicjatyw i działań podejmowanych na szczeblu UE zdecydowanie wzrosła.
Ponadto, Bruksela jest niezwykle międzynarodowym miastem. Można spotkać ludzi z całego świata, co chwilę słysząc inne języki. Pomimo tego, że praca odbywała się głownie w języku angielskim, mogłam również poprawić swój francuski, ponieważ to jeden z języków urzędowych w Belgii. Ludzie są bardzo otwarci, nawiązałam mnóstwo znajomości, zobaczyłam nowe miejsca. Udział w projekcie był jedną z moich najlepszych decyzji, to niesamowita możliwość rozwoju zarówno zawodowego jak i osobistego".

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją