Młodzież > Młodzi On-Life

Zakończenie III edycji międzynarodowej wymiany młodzieży w Brukseli

  • 30-11-2015
  • Autor: BRWL
Młodzi ludzie z Województwa Lubuskiego, słowackiego Kraju Preszowskiego, włoskiej Abruzji oraz chorwackiego regionu Dubrownik-Neretwa przez około dwa tygodnie poznawali działanie instytucji Unii Europejskiej „zza kulis”.  Ich pobyt w Brukseli w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży możliwy był dzięki projektowi „yBBregions” współfinansowanemu z programuUE „Młodzież w działaniu” na lata 2007-2013.
 
Młodzi Lubuszanie oraz ich rówieśnicy z trzech innych europejskich regionów realizujących projekt, wzięli udział w szeregu spotkań z przedstawicielami instytucji UE, organów doradczych, a także europejskich organizacji pozarządowych, punktów informacyjnych UE oraz paneuropejskich mediów.
 
W Parlamencie Europejskim uczestnicy wymiany spotkali się z Europosłami ze Słowacji, Włoch, Chorwacji i Polski, m.in. Posłem reprezentującym Woj. Lubuskie, prof. Dariuszem Rosatim, z którymi mogli porozmawiać o pracy tej instytucji, roli Parlamentu w tworzeniu prawa europejskiego, ale przede wszystkim o bieżących wyzwaniach i problemach z którymi zmaga się UE m.in. kryzysem migracyjnym, kwestiami kryzysu finansowego, problemów Grecji czy wspominanej w mediach możliwości opuszczenia wspólnoty przez Wielką Brytanię.
Młodzi ludzie odwiedzili też Komisję Europejską (KE), Komitet Regionów (KR) i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES). W Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym spotkali się z członkiem EKES z Czech, panem Pavlem Trentiną, który jest sprawozdawcą EKES odnośnie walidacji edukacji nieformalnej czyli uznawania efektów uczenia się i nabywania różnych umiejętności, także tzw. umiejętności miękkich, poza systemem edukacji, m.in. poprzez wolontariat. Temat ten dotyczy wielu młodych ludzi, dlatego spotkaniu z panem Trentiną towarzyszyła dosyć ożywiona dyskusja.
 
Uczestnicy wymiany odwiedzili także Stałe Przedstawicielstwa przy UE wszystkich czterech krajów, zdobywając wiedzę na temat roli krajów członkowskich w tworzeniu wspólnotowego prawa, czy też prowadzenia negocjacji w gronie 28 krajów.  Spotkanie w Eurodesk dostarczyło wielu istotnych informacji nt. mobilności młodych obywateli UE, możliwości udziału w wymianach, spotkaniach i wolontariacie, realizacji projektów skierowanych do i przygotowywanych przez młodych ludzi. Wśród spotkań i wizyt programu wymiany znalazły się także wizyta w punkcie KE udzielającym informacji na temat trwającego w 2015 roku Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju, czy też udział w jednym z codziennych briefingów prasowych KE oraz spotkanie z dziennikarzem z niemieckiej agencji prasowej.
 
Ponadto, korzystając z okazji, iż w Brukseli znajduje się siedziba NATO, grupa odwiedziła także tę instytucję i spotkała się z chorwackimi przedstawicielami NATO, który wyjaśnili uczestnikom wymiany swoją pracę oraz przybliżyli relacje UE-NATO.
 
Wymiana młodzieży to nie tylko spotkania i wizyty w najważniejszych instytucjach UE. W czasie pobytu w Brukseli młodzież w międzynarodowych grupach pracowała nad projektem na określony temat związany z UE.  W ostatnim dniu wymiany grupy zaprezentowały efekty swojej pracy. W wyniku głosowania, w którym uczestniczyli wszyscy uczestnicy wymiany a także mentorzy wyłoniono zwycięską grupę- najwięcej głosów uznania zdobył projekt Katariny, Jakuba, Slavomira i Giuseppe.
 
Zdjęcia z poszczególnych działań i dni wymiany młodzieży TYE Winter 2 2015 są dostępne na profilu projektu na Facebooku.
 
Kolejna – IV, ostatnia edycja wymiany młodzieży TYE w Brukseli odbędzie się w kwietniu 2016 r., rekrutacja zostanie przeprowadzona na przełomie lutego, marca 2016 r. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat projektu na stronie UMWL oraz na stronie yBBregons, gdzie już teraz można zarejestrować się i współtworzyć społeczność „yBBregions”.

Projekt „yBBregions – Youth and Brussels Based regions” jest współfinansowany ze środków wspólnotowego programu Młodzież w działaniu na lata 2007-2013.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją