- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Parlament Europejski zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej w formie zaproponowanej przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen. Za głosowało 370 członków Parlamentu, 282 posłów głosowało przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Tak wielu głosów przeciw nie było od 30 lat. Posłowie lewicowi zarzucali zbytnią dominację reprezentantów ugrupowań prawicowych. Najwięcej kontrowersji wzbudziła kandydatura Raffaele Fitto ze skrajnie prawicowej partii Premier Włoch Giorgi Meloni na stanowisko Wiceprzewodniczącego i Komisarza ds. Spójności i Reform.
Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP), w której składzie są polscy europosłowie Platformy Obywatelskiej i PSL ma aż 14 komisarzy, w tym przewodniczącą von der Leyen. Pomimo przegranych w czerwcowych wyborach liberałowie będą mieć pięciu komisarzy, Socjaliści i Demokraci (S&D) czterech a skrajnie prawicowi Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (w jej składzie jest PIS) jednego, właśnie Raffaele Fitto.
Wszystkie kraje członkowskie Unii mają swojego komisarza, ale trzeba pamiętać, że na tych stanowiskach nie reprezentują oni interesów swoich państw, lecz całej Unii. Polskim członkiem KE jest Komisarz Budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin.
Skład Komisji musi jeszcze zaakceptować Rada Europejska, ale powinna to już być czysta formalność. Pięcioletnia kadencja ma się rozpocząć 1 grudnia br.