Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Strona startowa

Seminaria dla radnych w Brukseli

Podczas wizyty studyjnej radnych Województwa Lubuskiego do Brukseli odbyły się dwa seminaria.
W środę, 19 marca 2025 r. w Sali konferencyjnej Residence Palace, w którym mieści się Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli, odbyło się główne seminarium informacyjne o Unii Europejskiej. Prelegenci z Komisji Europejskiej przestawili następujące tematy:
  • Wyzwania wieloletniego budżetu UE na lata 2028-2034: Aleksandra Kisielewska z Dyrekcji Generalnej ds. Budżetu,
  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – szanse i wyzwania dla Lubuskiego:  Katarzyna Głowacka-Rochebonne z DG ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej,
  • Europejski Fundusz Społeczny – szanse i wyzwania dla Lubuskiego: Jacek Wolski z DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia
  • Zwrotne formy wsparcia z budżetu Unii: Hanna Dudka z DG ds. Budżetu,
  • Program LIFE: instrument finansowy UE na rzecz ochrony środowiska i klimatu: Krzysztof Wójcik z Agencji Wykonawczej KE ds. klimatu, infrastruktury i środowiska,
Informacje o współpracy lubuskiego biura z instytucjami UE przedstawił również Maciej Nowicki – Przedstawiciel Województwa Lubuskiego w Brukseli.
Poprzedniego dnia (18 marca) seminarium na temat europejskiej współpracy regionów, 25 lat partnerstwa Lubuskiego i Brandenburgii oraz lobbingu na rzecz regionów w Brukseli odbyło się w sali  konferencyjnej przedstawicielstwa Brandenburgii w Brukseli. Rolę gospodarza pełnił dyrektor biura dr. Marcus Wenig.
Marszałek Marcin Jabłoński podziękował za zaproszenie do siedziby naszych partnerów. Wyraził nadzieję na rozwój współpracy obu przedstawicielstw. Marszałek przypomniał swój udział w spotkaniu dzień wcześniej w Brukseli przedstawicieli Izb Przemysłowo-Handlowych z Brandenburgii i Berlina. Podczas spotkania, na którym byli obecni przedstawiciele Izb, a także niemiecki członek Parlamentu Europejskiego dr Christian Ehler, podkreślono, że Brandenburgia ma w swojej konstytucji wpisaną zasadę współpracy i partnerstwa z Polską i Województwem Lubuskim. Marszałek Jabłoński przypomniał, że w tym roku świętujemy 25-lecie oficjalnej współpracy Lubuskiego z Brandenburgią, a także podjął trudny temat kontroli granicznych wprowadzonych przez stronę niemiecką.
Podczas spotkania mocno wybrzmiały deklaracje działań na rzecz przywrócenia normalnego ruchu granicznego. Kontrole graniczne po stronie niemieckiej nie mogą dezorganizować wypracowanej przez 25 lat dobrosąsiedzkiej normalności. Polacy i Niemcy chcą swobodnie przekraczać granicę – docierać do pracy, szkół, lekarzy, do swoich domów. Dezorganizacja ruchu na pograniczu zakłóca gospodarczy krwiobieg, którego znamiennym przykładem jest „magazyn na kołach”, czyli 4 mln ciężarówek rocznie na przejściu granicznym w Świecku.
Marszałek Marcin Jabłoński zwrócił uwagę, że granica to nie kompetencje samorządu, ale kontrole, których zasadności nikt nie podważa, muszą być jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego tak ważne jest wywieranie w tej sprawie presji na nowe władze federalne. Z poglądem tym w pełni zgodził się dyrektor Marcus Wenig.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: Seminaria dla radnych w Brukseli

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Rue de la Loi 155C - Residence Palace
1040 BRUKSELA
 
Przedstawiciel
Maciej Nowicki
tel. +48 68 506 779 722