Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Prace Parlamentu Europejskiego w bieżącym tygodniu

W tym tygodniu podczas spotkań w komisjach i na sesji plenarnej posłowie zajmą się szczepionkami na COVID-19, systemem zasobów własnych UE i zrównoważoną turystyką.
Komisje parlamentarne

Szczepionki

We wtorek, Komisja Zdrowia Publicznego wysłucha najnowszych informacji na temat oceny i dopuszczenia do obrotu szczepionek na koronawirusa od Emer Cooke, Dyrektor Wykonawczej Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Tego samego dnia Komisja Kontroli Budżetowej omówi również z Sandrą Galliną, Dyrektor Generalną ds. Zdrowia, obecny stan umowy zakupu z wyprzedzeniem na szczepionki na COVID-19 zawartej przez UE.

Sesja plenarna

Dochody UE

W czwartek posłowie zagłosują nad reformą zasobów własnych UE, dzięki której zostaną wprowadzone nowe źródła dochodów UE, takie jak opłata za niepoddawane recyklingowi odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych.

Praworządność

W środę eurodeputowani zagłosują nad rezolucją, w której ponowią apel do Komisji Europejskiej o pilne uruchomienie mechanizmu praworządności  w celu ochrony budżetu UE. Przepisy, zatwierdzone w grudniu, pozwoliłyby na zamrożenie lub zmniejszenie płatności z budżetu UE, jeśli państwo członkowskie naruszy przepisy unijne.

Produkty podwójnego zastosowania

Posłowie zagłosują w czwartek nad nowymi przepisami dotyczącymi eksportu towarów podwójnego zastosowania - produktów, takich jak drony lub chemikalia, lub usług, które mogą być wykorzystywane do niewłaściwych celów - w celu uwzględnienia nowych technologii i lepszej ochrony praw człowieka.

Zrównoważona turystyka

Posłowie mają zaapelować do krajów UE, aby uwzględniły podróże i turystykę w swoich planach naprawy po COVID-19, aby wesprzeć sektory po kryzysie i pomóc im stać się czystszymi i bardziej zrównoważonymi. Mają również wesprzeć europejską strategię obejmującą wspólne świadectwo szczepienia aby ułatwić podróżowanie.

Nowa strategia EU-Afryka

W czwartek Parlament zagłosuje nad swoim wkładem do nowej strategii UE-Afryka, wzywając do przejścia od relacji „darczyńca-odbiorca” do bliższych i bardziej sprawiedliwych stosunków, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne i pandemia.
Odpady morskie
Oczekuje się, że posłowie wezwą w czwartek do dalszego ograniczania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych  i wprowadzenia bardziej zrównoważonego sprzętu połowowego w celu zmniejszenia ilości odpadów morskich.
 
 
Więcej informacji:

Plan tygodnia (EN): zobacz
Główne punkty (EN): zobacz
Spotkania i wydarzenia  PE na żywo w Internecie: zobacz
Materiały audiowizualne PE: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
Przedstawiciel Biura: Jarosława Suchecka
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Avenue Palmerston 3
B-1000 BRUKSELA

 
Tel: +32 2 234 68 56
Fax: +32 2 234 68 59

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389