Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Podsumowanie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

Po powrocie do Strasburga posłowie zajęli się głosowaniami nad certyfikatem COVID, praworządnością, sytuacją na Białorusi, strategią bioróżnorodności UE, a także Nagrodą LUX.
 
COVID-19

W środę Parlament zatwierdził unijny cyfrowy certyfikat COVID. Nowe przepisy zostaną podpisane w przyszłym tygodniu. Podczas debaty przed głosowaniem posłowie wezwali kraje UE do wdrożenia go do 1 lipca. Chociaż certyfikat jest powszechnie postrzegany jako narzędzie przywracania swobody przemieszczania się, posłowie podkreślili znaczenie tego, że będzie przestrzegał praw człowieka.

W czwartek posłowie poparli tymczasowe zawieszenie  patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Stwierdzili, że powinno to poprawić globalny dostęp do niedrogich szczepionek i rozwiązać problem niedoborów dostaw. Głosowanie plenarne odbyło się po ożywionej debacie na ten temat w maju.

Bioróżnorodność

Parlament przyjął swoje stanowisko w sprawie strategii UE na rzecz bioróżnorodności do 2030 r., która ma zaradzić obecnemu kryzysowi różnorodności biologicznej. Posłowie chcą, aby do 2030 r. co najmniej 30% gruntów i mórz UE było pod ochroną.

Nagroda Publiczności LUX

Przewodniczący David Sassoli ogłosił w środę zwycięzcę Nagrody Publiczności LUX: "Kolektyw" to film dokumentalny reżysera/producenta Alexandra Nanaua o śledztwie prasowym w sprawie korupcji w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej w następstwie tragicznego pożaru. Po raz pierwszy również publiczność miała wpływ na wyłonienie zwycięzcy.

Praworządność

Od 1 stycznia obowiązuje rozporządzenie uzależniające wypłaty z budżetu UE od przestrzegania praworządności przez państwa członkowskie; jak dotąd Komisja Europejska nie podjęła żadnych działań i nie sfinalizowała jeszcze wytycznych dotyczących ich wdrażania. W rezolucji przyjętej w czwartek posłowie dali Komisji dwa tygodnie na wypełnienie jej zobowiązań, w przeciwnym razie Parlament pozwie Komisję za brak działań.

W kolejnej rezolucji przyjętej w czwartek posłowie domagali się podjęcia działań w sprawie potwierdzonego konfliktu interesów czeskiego premiera Andreja Babisza.

Europejski Fundusz Społeczny +

We wtorek Parlament przyjął główny instrument UE do inwestowania w ludzi i zwalczania nierówności na najbliższe siedem lat. Europejski Fundusz Społeczny+ skupia się na walce z ubóstwem dzieci i bezrobociem młodzieży w Europie.

Globalny wymiar Europy

Parlament zatwierdził również nowy program „Globalny wymiar Europy”, który do 2027 r. zainwestuje 79,5 mld euro w rozwój i współpracę międzynarodową w krajach sąsiednich i poza nimi.

Białoruś

10 czerwca Parlament wezwał UE do ukarania osób zamieszanych w wymuszenie lądowania samolotu w Mińsku oraz zatrzymanie białoruskiego dziennikarza Romana Protasiewicza i jego dziewczyny Sofii Sapiegi. Posłowie wzywają Radę do jak najszybszego ukarania osób i podmiotów na Białorusi zamieszanych w przymusowe lądowanie i porwania.

Plany odbudowy

Krajowe plany odbudowy wykorzystujące unijne fundusze na odbudowę powinny koncentrować się na wspieraniu transformacji ekologicznej i cyfrowej, zwiększaniu potencjału wzrostu i przestrzeganiu wartości UE, stwierdzili posłowie w rezolucji z czwartku.

Dobrostan zwierząt

W odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską o nazwie End the Cage Age, podpisaną przez 1,4 mln osób z całej UE, posłowie wezwali Komisję Europejską do przedstawienia wniosku dotyczącego zakazu hodowli w klatkach  w UE do 2027 roku.

Wsparcie w przeciwdziałaniu efektom Brexitu

Posłowie wezwali, aby 5 mld euro rezerwy na dostosowanie do Brexitu były łatwo dostępne dla sektorów takich jak rybołówstwo oraz małe i średnie przedsiębiorstwa, które najbardziej ucierpiały w wyniku wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.
 
 
Więcej informacji:

Komunikaty prasowe: zobacz
Flickr: zobacz
Nagrania: zobacz
Materiały audiowizualne: zobacz
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389