Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

eTranslation - sprawdzony unijny system tłumaczenia online w zasięgu ręki

Potrzebują Państwo szybkiego tłumaczenia tekstów i dokumentów? Chcieliby Państwo móc bezpiecznie korzystać z chronionego ogólnounijnego narzędzia tłumaczeniowego i mieć dostęp do swoich tłumaczeń w dowolnym momencie i miejscu? Zapraszamy do zapoznania się z informacją Europejskiego Komitetu Regionów na temat tłumaczenia maszynowego dostępnego przez narzędzie e-Translation. Narzędzie opracowane przez Komisję Europejską jest dostępne bezpłatnie poprzez profil EU Login.
 
Rozwiązaniem jest tłumaczenie maszynowe. Nie opiera się ono na pracy ludzi – tłumaczy, lecz zamiast tego do tłumaczenia tekstów lub dokumentów z jednego języka na drugi wykorzystuje oprogramowanie lub sztuczną sieć neuronową.

Tłumaczenie maszynowe jest świetnym i poręcznym narzędziem internetowym, które zawsze i wszędzie przekaże Państwu sens tekstu napisanego w obcym języku. Należy jednak pamiętać, że mimo iż technologia ta w ciągu ostatnich lat poczyniła ogromne postępy, jej wyniki są nadal tylko nieprzetworzonym przekładem, którego jakość i dokładność mogą się różnić w zależności od rodzaju tekstu i kombinacji językowej.

Na rynku istnieje już kilka rozwiązań. Europejski Komitet Regionów wybrał i z powodzeniem wykorzystuje aplikację eTranslation – dostosowaną do potrzeb instytucji UE – aby móc oferować tłumaczenie maszynowe aktualności i informacji o wydarzeniach, jeśli oficjalny przekład nie jest dostępny.

Co to jest eTranslation?

eTranslation to całkowicie darmowe, łatwe w obsłudze i bezpieczne narzędzie do tłumaczenia maszynowego, mające udostępnić obywatelom informacje o UE w ich preferowanym języku. Za pomocą tylko kilku kliknięć umożliwia automatyczne tłumaczenie tekstów i pełnych dokumentów. I to na każdy z 24 języków urzędowych UE oraz na kilka innych.

Aplikacja eTranslation opracowana przez Komisję Europejską stanowi jedną z najdokładniejszych i najwydajniejszych aplikacji do tłumaczenia maszynowego na rynku. Według stanu z sierpnia 2021 r. prawie 90 projektów było aktywnie powiązanych z eTranslation, a stale dołączane są kolejne.

Jak działa eTranslation?

Choć aspekty techniczne aplikacji są bardzo złożone, jej stosowanie jest bardzo proste. Potrzebują Państwo: połączenia internetowego, dostępu do EU Login oraz aplikacji eTranslation - i już mogą Państwo tłumaczyć. Jeśli nie mają Państwo konta EU Login, można je utworzyć na specjalnej stronie internetowej EU Login  i pobrać aplikację EU Login na App Store oraz Google Play.

Dla kogo to narzędzie?

Każdy, kto ma profil EU Login, może korzystać z aplikacji eTranslation. Aplikacja jest efektem starań Komisji Europejskiej, by lepiej informować mieszkańców UE o jej pracy poprzez udostępnianie treści w preferowanych przez nich językach.

Dodatkowym plusem jest to, że z systemu mogą korzystać również pracownicy innych organów administracji publicznej w całej UE. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej poświęconej tłumaczeniu maszynowemu dla administracji publicznej.

Ile to kosztuje?

Korzystanie z eTranslation jest całkowicie bezpłatne.

Gdzie i kiedy można korzystać z eTranslation?

eTranslation jest narzędziem online dostępnym przez cały czas.

Od czego zacząć?
  • EU Login - należy utworzyć nowe konto lub korzystać z już istniejącego.
  • Profil eTranslation - następnie utworzyć swój profil za pomocą tego samego adresu e-mail, co w przypadku konta EU Login.
  • Regional and Local Authorities (w przypadku administarcji lokalnej, regionalnej) - wybrać ten rodzaj użytkownika na stronie startowej.
 
Mogą Państwo rozpocząć tłumaczenie i tłumaczyć proste teksty lub pełne dokumenty.

Zastrzeżenie prawne

Powyższe objaśnienia  - opublikowane na stronie Europejskiego Komitetu Regionów - mają charakter wyłącznie informacyjny, a KR nie gwarantuje jakości i dokładności wyników tłumaczenia uzyskanych dzięki aplikacji eTranslation. Aby dowiedzieć się więcej, mogą zapoznać się Państwo z polityką językową KR-u oraz z ważną informacją prawną.
 
 
Więcej informacji:

Aplikacje eTranslation: zobacz
Dostęp do EU Login: zobacz
Tworzenie EU Login: zobacz
Informacja KR o eTranslation: zobacz
 
 
Źródło: Europejski Komitet Regionów www.cor.europa.eu, z wykorzystaniem logo Komisji Europejskiej narzędzia eTranslation
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
Przedstawiciel Biura: Jarosława Suchecka
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Avenue Palmerston 3
B-1000 BRUKSELA

 
Tel: +32 2 234 68 56
Fax: +32 2 234 68 59

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389