Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Europejskie Stolice Kultury 2023

  • 05-01-2023
  • Autor: Creative Europe Desk Polska
  • drukuj
Creative Europe Desk Polska przygotował informację o tegorocznych Europejskich Stolicach Kultury. Tytuł ESK w 2023 roku będą nosić aż trzy miasta: węgierskie Veszprém, rumuńska Timișoara oraz greckie Eleusis.
Program Europejskiej Stolicy Kultury ma na celu promowanie bogactwa i różnorodności kultur oraz wzmocnienie u obywateli poczucia przynależności do wspólnego, europejskiego obszaru kulturowego. Tytuł ten jest szansą promocji miast i regionów, zaprezentowania ich wkładu kulturalnego i artystycznego w europejską kulturę i sztukę, jak również wpływu kultury i sztuki na ich rozwój; przyciągnięcia międzynarodowej publiczności i turystów, a także aktualizacji strategii rozwoju poprzez działalność kulturalną. Wybór danego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury ma długofalowy i wielowymiarowy wpływ nie tylko na kulturę, lecz również na sytuację społeczną i gospodarczą zarówno samego miasta, jak i całego regionu.

W 2023 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą nosiły aż trzy miasta: Veszprém (Węgry), Timișoara (Rumunia) oraz  Eleusis (Grecja).

Veszprém

Veszprem jest jednym z najstarszych węgierskich miast. To tu powstał pierwszy uniwersytet w kraju oraz stolica biskupia, która powstała na początku XI wieku.

Na 2023 rok przygotowano program, który obejmuje około 3000 wydarzeń. Dla odwiedzających przygotowano dedukowaną aplikację ze szczegółowymi informacjami. 21 stycznia 2023 rok Veszprem-Balaton jako Europejskiej Stolicy Kultury oficjalnie rozpocznie się festiwalem ulicznym. Następnie w lutym odbędzie się festiwal literatury współczesnej, a w kwietniu festiwal bluesowy i międzynarodowy festiwal taneczny w maju.

Timișoara

Timisoara wygrała konkurs ESK na 2021 rok, ale z powodu pandemii koronawirusa zdecydowano o przesunięciu o dwa lata zaplanowanych działań.  Zdaniem burmistrza Dominika Fritz Teraz to był miły czas oczekiwania i teraz wszystko jest dopinane na ostatni guzik. Niech zabłyśnie Twoje światło! –  to motto, programu przygotowanego na najbliższy rok.  „Motto jest takie, żeby pokazać, że każdy, każda osoba może coś wnieść, niezależnie od tego, jakie ma pochodzenie. Każdy może sprawić, aby jego światło świeciło dla społeczeństwa. Nasz program kulturalny powinien angażować jak najwięcej osób, nie tylko jako konsumentów kultury, ale jako współtwórców, powinien sprawiać, że miejsc w mieście będzie można doświadczać w nowy sposób” – mówi burmistrz.

Oficjalne otwarcie ESK  2023 zostało zaplanowane w połowie lutego, a w ciągu całego roku odbędzie się po 30 wydarzeń kulturalnych tygodniowo. Wśród nich m.in. spotkania z laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Orhanem Pamukiem i Olgą Tokarczuk, czy niemieckim filozofem Peterem Sloterdijkiem.

Eleusis

Greckie Eleusis to najmniejszej i najstarszej miasto, które będzie nosiło tytuł ESK w jej w dotychczasowej historii. To jedno z pięciu najważniejszych świętych miast starożytności, miasto misteriów eleuzyjskich i miejsce narodzin Ajschylosa. Dzięki portowi i strategicznemu położeniu, 21 km na zachód od Aten, w XIX wieku miasto zostało przekształcone wieku w jeden z największych ośrodków przemysłowych. Czerpiąc inspirację z bogatej historii miasta, Eleusis 2023 tworzy zintegrowany program artystyczny, badawczy i edukacyjny, o wiodącym tytule Mysteries of Transition, który koncentruje się na trzech osiach: Ludzie – Społeczeństwo / Praca / Środowisko.

Esk 2023 Weekend otwarcia odbędzie się w dniach 4-5 lutego 2023 r.
 
Creative Europe Desk Polska zachęca do odwiedzenia Veszprém, Timișoay oraz Eleusis i wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych przygotowanych w ramach programu Europejskich Stolic Kultury 2023.

Więcej informacji:

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389