- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Komisja Europejska postanowiła skierować sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z powodu naruszenia zasad transgranicznego handlu gazem. Chodzi o polską ustawę o magazynowaniu gazu, która nakłada na importerów i handlowców gazu ziemnego, przechowywanego poza granicami Polski, obowiązek utrzymywania stałych zapasów obowiązkowych oraz rezerwowania ciągłej przepustowości przesyłowej do Polski. Polskie przepisy nie pozwalają na obrót zarezerwowaną przepustowością na rynku wtórnym, co stwarza ryzyko zakłócenia konkurencji i utrudnia funkcjonowanie rynku wewnętrznego, a także zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu.
Te wymagania są sprzeczne z rozporządzeniem UE w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu, ponieważ nakładają one dodatkowe obciążenia na uczestników rynku magazynujących gaz poza terytorium Polski. Decyzja ta jest wynikiem procedury naruszenia zobowiązań państwa członkowskiego, wszczętej przez Komisję w 2018 roku, po własnym dochodzeniu i licznych skargach od przedsiębiorców.
Pomimo przesłania przez Komisję uzasadnionej opinii w kwietniu 2019 roku i próby zmiany ustawy przez Polskę w kwietniu 2022 roku, zmiana ta nie została jeszcze przyjęta przez Sejm, a polskie władze nie dostarczyły aktualizacji harmonogramu jej przyjęcia. Nieuregulowanie tego problemu przez Polskę skłoniło Komisję do skierowania sprawy do Trybunału.
Zasady UE dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości dostaw i stabilności cen energii, a także reagowania na potencjalne zakłócenia dostaw w UE w duchu solidarności. Rozporządzenie UE umożliwia państwom członkowskim korzystanie z dostaw od sąsiadów w przypadku kryzysu gazu i zawiera specjalne środki na wypadek sytuacji nadzwyczajnych. Chociaż państwa mogą wprowadzać dodatkowe obowiązki z zakresu bezpieczeństwa dostaw, muszą one spełniać warunki proporcjonalności, niedyskryminacji i unikania nieuzasadnionego zakłócenia konkurencji lub funkcjonowania rynku wewnętrznego.
Źródło: Komisja Europejska.