Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Młodzież > Młodzi On-Life

ALMA: pierwsze państwa członkowskie deklarują około 270 mln euro na uruchomienie inicjatywy

Pierwsze państwa członkowskie wyraziły swoje zobowiązanie na rzecz uruchomienia nowej inicjatywy Komisji ALMA („Aim, Learn, Master, Achieve”), która ma wspierać młodych ludzi znajdujących się w niekorzystnej sytuacji w ich staraniach do odnalezienia się na rynku pracy lub rozpoczęcia dalszego kształcenia.
Podczas wydarzenia poświęconego zatrudnieniu młodzieży, które zostało zorganizowane przez Komisję w zeszłym tygodniu, ogłoszono, że ponad połowa państw członkowskich zobowiązała się do wprowadzenia ALMA u siebie. Co więcej, zgodnie z bieżącymi szacunkami, już osiem państw członkowskich zobowiązało się do przeznaczenia na inicjatywę ALMA kwoty około 270 mln euro w ramach programów Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+). Oczekuje się, że podjęte zostaną dalsze zobowiązania, dzięki czemu młodzi ludzie z całej Europy będą mogli korzystać z tej nowej inicjatywy.

Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia, stwierdził: W ramach inicjatywy ALMA pragniemy pomóc młodym ludziom w odnalezieniu swojej drogi oraz w odniesieniu sukcesów, których osiągnięcie w tradycyjnym systemie nie było możliwe. Chodzi o to, aby Europa była bliżej społeczeństwa. Chodzi o umożliwienie młodym Europejczykom gromadzenia doświadczeń zawodowych i o zapewnienie im lepszych perspektyw życiowych. To nadzieja naszych dzisiejszych dni, która zapewni nam jaśniejszą przyszłość.

Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, dodał: UE oferuje wsparcie wszystkim młodym ludziom, a przede wszystkim tym, którzy zmagają się z trudnościami. Dzięki inicjatywie ALMA młodzi ludzie znajdujący się w niekorzystnej sytuacji zyskają pewność, zaufanie i przekonanie, że mogą odnieść sukces w życiu. Komisja będzie zdecydowanie działać na rzecz powodzenia inicjatywy ALMA.

Podczas wydarzenia, które odbyło się 12 maja, przedstawiciele rządów, a także przedstawiciele Międzynarodowej Organizacji Pracy, partnerzy społeczni, przedsiębiorstwa i publiczne służby zatrudnienia dyskutowali na temat wyzwań i możliwości związanych z zatrudnieniem młodzieży. Wymienili również poglądy na temat tego, w jaki sposób zapewnić sukces inicjatywie ALMA – nowemu programowi na rzecz mobilności, sprzyjającemu włączeniu społecznemu. Młodzi ludzie z Belgii, Czech, Niemiec, Irlandii, Włoch, Polski, Hiszpanii i Szwecji przyjechali do Brukseli, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z uczestnictwa w programach podobnych do programu ALMA oraz opowiedzieć o przemianach, jakie dzięki temu dokonały się w ich życiu.

Kontekst

W swoim orędziu o stanie Unii przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zapowiedziała uruchomienie inicjatywy ALMA w ciągu Europejskiego Roku Młodzieży 2022. Powiedziała wówczas: Europa potrzebuje wszystkich młodych ludzi. Musimy zwiększyć nasze wsparcie dla osób, którym się nie udaje – osób niepracujących, niekształcących się ani nieszkolących się. Dla nich wprowadzimy nowy program: inicjatywę ALMA.

ALMA jest inicjatywą służącą aktywnej integracji młodych ludzi znajdujących się w niekorzystnej sytuacji (w wieku 18–30 lat), którzy nie pracują, nie kształcą się ani nie szkolą. Osoby uczestniczące w inicjatywie będą mogły zgromadzić doświadczenia edukacyjne związane z pracą w innym państwie członkowskim. Okres uczestnictwa wynosić będzie od 2 do 6 miesięcy, a przed pobytem za granicą oraz po jego zakończeniu uczestnik przejdzie intensywne szkolenie.

Zamierzeniem ALMA jest poprawa umiejętności, zwiększenie wiedzy i doświadczenia uczestników, tak aby po powrocie do kraju pochodzenia mogli oni wejść na rynek pracy lub wznowić edukację. Dzięki inicjatywie będą mieli ponadto możliwość nawiązać kontakty w całej Europie.

Zachęca się państwa członkowskie do przeznaczania środków na uruchomienie inicjatywy ALMA w ramach programów Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021-2027. Komisja zapewnia państwom członkowskim pomoc administracyjną, aby wesprzeć je w uruchamianiu i wdrażaniu tej inicjatywy.

Za pośrednictwem wspomnianej inicjatywy Komisja potwierdza swoje zaangażowanie w ramach Europejskiego filaru praw socjalnych, dążąc do pokonywania nierówności i oferując – przede wszystkim młodym ludziom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji – aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia i rozwijania umiejętności. ALMA pomoże również we wdrażaniu gwarancji dla młodzieży, która została wzmocniona w 2020 r. Tym samym ALMA będzie uzupełnieniem istniejących już programów, które wspierają mobilność młodych ludzi, takich jak program Erasmus Plus  lub Europejski Korpus Solidarności.

Więcej informacji:

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389