Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Młodzież > Młodzi On-Life

Konkurs Nowy Europejski Bauhaus: Komisja rozpoczęła nabór zgłoszeń do edycji 2023!

Komisja rozpoczęła nabór zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu Nowy Europejski Bauhaus. Dwie poprzednie edycje spotkały się z dużym zainteresowaniem: nadesłano ponad 3 tys. zgłoszeń ze wszystkich państw członkowskich UE. W 2023 r. Komisja nagrodzi 15 wzorcowych inicjatyw łączących zrównoważony rozwój, estetykę i inkluzywność – trzy podstawowe wartości nowego europejskiego Bauhausu.
Z okazji Europejskiego Roku Umiejętności w przyszłorocznej edycji znajdzie się konkurencja dotycząca edukacji i nauki. Po raz pierwszy przyjmowane będą również zgłoszenia z krajów Bałkanów Zachodnich. Podobnie jak w zeszłym roku, przyznane zostaną specjalne nagrody dla osób poniżej 30. roku życia. Termin składania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2023 r. o godz. 19.00 czasu środkowoeuropejskiego.

W 2023 r. nagrody zostaną przyznane za zrealizowane projekty oraz koncepcje opracowane przez młodych twórców w czterech kategoriach:
 
  • Powrót do natury
  • Odzyskanie poczucia przynależności
  • Nadanie priorytetu miejscom i ludziom, którzy tego najbardziej potrzebują
  • Potrzeba zapewnienia w ekosystemach przemysłowych długoterminowego myślenia w kategoriach cyklu życia produktu
W każdej z kategorii kandydaci mogą wybrać jedną z trzech równoległych konkurencji:
 
  • Konkurencja A: „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu” – ukierunkowana na już opracowane i ukończone projekty, w których uzyskano wyraźne, pozytywne rezultaty.
  • Konkurencja B: „Wschodzące Gwiazdy Nowego Europejskiego Bauhausu” – poświęcona koncepcjom zgłoszonym przez utalentowanych młodych twórców w wieku do 30 lat. Zgłaszane koncepcje mogą znajdować się na różnych etapach rozwoju, począwszy od pomysłu wraz z konkretnym planem po etap prototypu.
  • Konkurencja C: „Mistrzowie Nowego Europejskiego Bauhausu – Edukacja” – odnosząca się do inicjatyw poświęconych kształceniu i uczeniu się. W tej konkurencji można zgłaszać zarówno projekty ukończone, jak i inicjatywy, które osiągnęły minimalny poziom zaawansowania.
W 2023 r. nagrody trafią do 15 laureatów, którzy oprócz nagrody pieniężnej w wysokości do 30 tys. euro otrzymają pakiet promocyjny umożliwiający dalsze rozwijanie koncepcji i projektów.

Jak wysłać zgłoszenie?

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają kandydatów ze wszystkich krajów i środowisk, o ile ich koncepcje i projekty są wdrażane w UE lub w krajach Bałkanów Zachodnich. Wnioski należy składać za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej konkursu.

Szczegółowe informacje dotyczące procesu składania wniosków znajdują się w podręczniku dla osób dokonujących zgłoszenia, dostępnym we wszystkich językach UE i krajów Bałkanów Zachodnich.

Kontekst

Nowy europejski Bauhaus to kreatywna i interdyscyplinarna inicjatywa, która łączy Europejski Zielony Ład z naszymi przestrzeniami życiowymi i doświadczeniami. Inicjatywę stworzono, aby zachęcić wszystkich Europejczyków do myślenia o zrównoważonej i inkluzywnej przyszłości, pięknej dla oka, umysłu i duszy, oraz do podjęcia działań w celu urzeczywistnienia tej wizji.

Nowy europejski Bauhaus został ogłoszony przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii z 2020 r. i stworzony we współpracy z tysiącami osób i organizacji z Europy i spoza Europy.

Więcej informacji:

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389