Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Podsumowanie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

Posłowie apelowali o więcej funduszy na działania klimatyczne, skrytykowali turecką operację militarną w Syrii i poparli ochronę pszczół podczas październikowej sesji plenarnej w Strasburgu.
Brexit: Posłowie dyskutowali we wtorek na temat porozumienia w sprawie brexitu osiągniętego w zeszłym tygodniu przez negocjatorów UE i Wielkiej Brytanii. Komisja Spraw Konstytucyjnych rozpoczęła już analizę umowy, ale większość posłów uważa, że Parlament powinien zagłosować nad nią dopiero po jej zatwierdzeniu przez Wielką Brytanię. Przeczytaj, co koordynator Parlamentu ds. Brexitu, Guy Verhofstadt, powiedział nam o porozumieniu w wywiadzie transmitowanym na żywo na naszej stronie na Facebooku.
Budżet 2020: w środę Parlament przyjął swoje stanowisko w sprawie budżetu UE na rok 2020, przed rozpoczęciem negocjacji z Radą, dodając ponad 2 miliardy euro na ochronę klimatu.

Syria: Również w środę, posłowie omówili niedawną interwencję militarną w Syrii. Potępili rząd Prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana i wezwali UE do przyjęcia środków przeciwko Turcji, takich jak sankcje wobec urzędników państwowych, embargo na eksport broni oraz zawieszenie umów handlowych, a nawet unii celnej.

Ochrona pszczół: Kolejnym tematem środowego posiedzenia były pszczoły - posłowie przyjęli rezolucję, w której domagają się od Komisji Europejskiej przedstawienia nowego projektu bardziej restrykcyjnych przepisów chroniących pszczoły przed pestycydami i zablokowali obecny projekt, który został osłabiony przez państwa członkowskie.

Nagroda im. Sacharowa: Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli 2019 Parlamentu Europejskiego przyznano Ilhamowi Tohtiemu, przebywającemu w chińskim więzieniu ekonomiście walczącemu o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. Przewodniczący PE David Sassoli ogłosił zwycięzcę w czwartek. Ceremonia wręczenia nagrody jest planowana na 18 grudnia w Strasburgu.

Komisja Junckera: Podczas debaty z udziałem Przewodniczącego KE Jean-Claude’a Junckera we wtorek rano, posłowie podsumowali prace i osiągnięcia ustępującej Komisji. Pozytywnie ocenili jej działania na rzecz zażegnania kryzysu gospodarczego i migracyjnego oraz negocjacje w sprawie brexitu i odejście od polityki zaciskania pasa, ale stwierdzili, że można było zrobić więcej w sprawie zmian klimatycznych i w obronie tzw. sygnalistów.

Powiększenie UE: Parlament potwierdził w czwartek wsparcie dla otwarcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną oraz wyraził rozczarowanie brakiem porozumienia między państwami członkowskimi w tej sprawie.

Przejrzystość podatkowa międzynarodowych korporacji: Podczas debaty we wtorek, posłowie wezwali państwa członkowskie do wypracowania porozumienia w sprawie projektu przepisów zobowiązujących międzynarodowe korporacje do upubliczniania swoich zysków i podatków płaconych w każdym kraju UE. Ten środek ma na celu zwiększenie przejrzystości i zniechęcenie do przenoszenia zysków, ale jak dotąd prace nad nim w Radzie nie posuwają się znacząco do przodu.

Thomas Cook: Po bankructwie brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, posłowie wezwali w czwartek do zaplanowania działań łagodzących skutki gospodarcze oraz do wzmocnienia ochrony konsumentów.
 
 

Więcej informacji:

Komunikaty prasowe z sesji plenarnej PE: zobacz 
Nagrania z sesji plenarnej: zobacz  
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
Przedstawiciel Biura: Jarosława Suchecka
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Avenue Palmerston 3
B-1000 BRUKSELA

 
Tel: +32 2 234 68 56
Fax: +32 2 234 68 59

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389