Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Młodzież > Młodzi On-Life

Zakończyła się I międzynarodowa wymiana młodzieży

  • 16-12-2014
  • Autor: BRWL
  • drukuj
Międzynarodowa wymiana młodzieży TYE1 z udziałem 16 młodych ludzi z czterech państw realizowana jest w ramach projektu „yBBregions – Youth and Brussels Based” współfinansowanego z programu UE Młodzież w działaniu. W czasie dwutygodniowego pobytu w Brukseli młodzi ludzie odbyli szereg inspirujących spotkań m.in. z przedstawicielami Instytucji UE, europejskiej organizacji młodzieży, mediów czy Posłami do Parlamentu Europejskiego.
Celem projektu „yBBregions – Youth and Brussels Based” jest nieformalne kształcenie i podnoszenie świadomości o funkcjonowaniu UE wśród młodych ludzi. Projekt realizowany jest przez cztery regiony europejskie: Województwo Lubuskie, słowacki Kraj Preszowski, chorwacki region Dubrownika-Neretwy oraz włoską Abruzję poprzez biura regionalne tychże regionów w Brukseli.
 
yBBregions zakłada dwa działania: Europejski Wolontariat (EVS) oraz Międzynarodowe Wymiany Młodzieży (TYE). 14 grudnia zakończyła się pierwsza edycja działania TYE w ramach którego 16 młodych ludzi w tym 4 Lubuszan: Karol, Bartosz, Kamila i Marlena poznawali rolę i funkcjonowanie Unii Europejskiej „od kuchni”.  
 
Drugi tydzień wymiany minął pod znakiem wizyt w Stałych Przedstawicielstwach przy UE, Komitecie Regionów oraz Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym a także spotkań m.in. z polską dziennikarką akredytowaną przy instytucjach UE panią Dominiką Cosić, która opowiedziała uczestnikom wymiany o tym jak media relacjonują działania instytucji obywatelom UE.
 
Ponieważ wymiana odbyła się w Brukseli, młodzi ludzie mieli również okazję dowiedzieć się od Dyrektora Brussels-EU Liaison Office o historii i losach tego miasta, które jest nie tylko nieformalną „stolicą” Unii Europejskiej ale także stolicą Belgii.  
 
Uczestnicy TYE1 mieli również okazję wziąć udział w seminarium przygotowanym przez Europejskie Biuro Goteborgu „Young and Creative” na temat zaangażowania ludzi młodych oraz kreatywności.Ponadto, przedstawiciele Agencji Wykonawczej Komisji Europejskiej EACEA ugościli grupę w swojej siedzibie, gdzie młodzież mogła dowiedzieć się o możliwościach oferowanych przez wspólnotowy program Erasmus+.
 
W weekend nie zabrakło również czasu na dalsze odkrywanie Belgii – młodzież w sobotę odwiedziła Gandawę a w niedzielę Atomium –jeden z symboli Brukseli wybudowany w 1958 roku z okazji międzynarodowej wystawy EXPO.
 
W czasie dnia podsumowującego wymianę uczestnicy podzielili się z mentorami swoimi wrażeniami, doświadczeniami oraz nabytą w czasie pobytu w Brukseli wiedzą na temat Unii Europejskiej. Przedstawili również efekt swojej dwutygodniowej pracy w grupach czyli prezentację na określony temat związany z UE. W przeprowadzonym wśród wszystkich uczestników i mentorów głosowaniu wyłoniono zwycięską grupę. Prezentacja ”European Fairy tale” przedstawiona przez Klarę, Alessio, Karola oraz Davida została nagrodzona I miejscem oraz belgijskim specjałem – czekoladkami.
 
Kolejna wymiana młodzieży TYE2 w Brukseli odbędzie się w terminie od 22 kwietnia do 6 maja 2015 roku, wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat projektu na stronie yBBregons oraz na stronie UMWL.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
Przedstawiciel Biura: Jarosława Suchecka
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Avenue Palmerston 3
B-1000 BRUKSELA

 
Tel: +32 2 234 68 56
Fax: +32 2 234 68 59

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389