Kalendarium informacji

Młodzież > Młodzi On-Life

Zakończyła się I międzynarodowa wymiana młodzieży

 • BRWL /
 • 16-12-2014
 • drukuj
 • poleć
 • PDF
Ilustracja do informacji: Zakończyła się I międzynarodowa wymiana młodzieży Międzynarodowa wymiana młodzieży TYE1 z udziałem 16 młodych ludzi z czterech państw realizowana jest w ramach projektu „yBBregions – Youth and Brussels Based” współfinansowanego z programu UE Młodzież w działaniu. W czasie dwutygodniowego pobytu w Brukseli młodzi ludzie odbyli szereg inspirujących spotkań m.in. z przedstawicielami Instytucji UE, europejskiej organizacji młodzieży, mediów czy Posłami do Parlamentu Europejskiego.
Celem projektu „yBBregions – Youth and Brussels Based” jest nieformalne kształcenie i podnoszenie świadomości o funkcjonowaniu UE wśród młodych ludzi. Projekt realizowany jest przez cztery regiony europejskie: Województwo Lubuskie, słowacki Kraj Preszowski, chorwacki region Dubrownika-Neretwy oraz włoską Abruzję poprzez biura regionalne tychże regionów w Brukseli.
 
yBBregions zakłada dwa działania: Europejski Wolontariat (EVS) oraz Międzynarodowe Wymiany Młodzieży (TYE). 14 grudnia zakończyła się pierwsza edycja działania TYE w ramach którego 16 młodych ludzi w tym 4 Lubuszan: Karol, Bartosz, Kamila i Marlena poznawali rolę i funkcjonowanie Unii Europejskiej „od kuchni”.  
 
Drugi tydzień wymiany minął pod znakiem wizyt w Stałych Przedstawicielstwach przy UE, Komitecie Regionów oraz Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym a także spotkań m.in. z polską dziennikarką akredytowaną przy instytucjach UE panią Dominiką Cosić, która opowiedziała uczestnikom wymiany o tym jak media relacjonują działania instytucji obywatelom UE.
 
Ponieważ wymiana odbyła się w Brukseli, młodzi ludzie mieli również okazję dowiedzieć się od Dyrektora Brussels-EU Liaison Office o historii i losach tego miasta, które jest nie tylko nieformalną „stolicą” Unii Europejskiej ale także stolicą Belgii.  
 
Uczestnicy TYE1 mieli również okazję wziąć udział w seminarium przygotowanym przez Europejskie Biuro Goteborgu „Young and Creative” na temat zaangażowania ludzi młodych oraz kreatywności.Ponadto, przedstawiciele Agencji Wykonawczej Komisji Europejskiej EACEA ugościli grupę w swojej siedzibie, gdzie młodzież mogła dowiedzieć się o możliwościach oferowanych przez wspólnotowy program Erasmus+.
 
W weekend nie zabrakło również czasu na dalsze odkrywanie Belgii – młodzież w sobotę odwiedziła Gandawę a w niedzielę Atomium –jeden z symboli Brukseli wybudowany w 1958 roku z okazji międzynarodowej wystawy EXPO.
 
W czasie dnia podsumowującego wymianę uczestnicy podzielili się z mentorami swoimi wrażeniami, doświadczeniami oraz nabytą w czasie pobytu w Brukseli wiedzą na temat Unii Europejskiej. Przedstawili również efekt swojej dwutygodniowej pracy w grupach czyli prezentację na określony temat związany z UE. W przeprowadzonym wśród wszystkich uczestników i mentorów głosowaniu wyłoniono zwycięską grupę. Prezentacja ”European Fairy tale” przedstawiona przez Klarę, Alessio, Karola oraz Davida została nagrodzona I miejscem oraz belgijskim specjałem – czekoladkami.
 
Kolejna wymiana młodzieży TYE2 w Brukseli odbędzie się w terminie od 22 kwietnia do 6 maja 2015 roku, wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat projektu na stronie yBBregons oraz na stronie UMWL.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

 • Baner: baner-logotyp-01
 • Baner: baner-logotyp-02
 • Baner: baner-logotyp-05
 • Baner: baner-logotyp-06
 • Baner: baner-logotyp-08
 • Baner: YBBregions
Logo: Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Wyraź swoją opinię na... Otwarta rejestracja na... 15 lat członkostwa... Komisja przedstawiła...

Wyraź swoją opinię na temat przyszłych celów...

Otwarta rejestracja na Europejskie Dni Badań i...

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej:...

Komisja przedstawiła propozycję budżetu UE na...