Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Europejski Rok Młodzieży 2022: UE przyjmuje I. plan działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych UE, aby zwiększyć zaangażowanie młodych ludzi na całym świecie

Komisja i wysoki przedstawiciel przyjęli dziś plan działania na rzecz młodzieży w ramach działań zewnętrznych Unii Europejskiej na lata 2022–2027. Są to pierwsze w historii ramy polityczne strategicznego partnerstwa z młodymi ludźmi na całym świecie w celu budowania bardziej odpornej, sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonej przyszłości.

Nabór w programie Kreatywna Europa dedykowany Ukrainie

Creative Europe Desk Polska informuje o opublikowanym przez Komisję Europejską naborze programu Kreatywna Europa, w który udzielone zostanie wsparcie dla osób przesiedlonych oraz ukraińskiemu sektorowi kultury i kreatywnego.

EU4Health: trzy nowe zaproszenie do składania wniosków

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w Polsce informuje o opublikowanych przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Zdrowia i Cyfryzacji (HADEA) trzech zaproszeniach do składania wniosków z programu w zakresie zdrowia. Zaproszenia do składania wniosków dotyczą kwestii nowotworów oraz chorób zakaźnych. Wnioski można składać do 21 lutego 2023 r. KPK zachęca też do udziału w webinarium informacyjnym, które odbędzie się 19 października br.

Europejska inicjatywa obywatelska: Komisja rejestruje nową inicjatywę dotyczącą trudności w uczeniu się

Komisja podjęła dziś decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej (EIO) zatytułowanej: „Specyficzne trudności w uczeniu się na poziomie UE”.

Gospodarka o obiegu zamkniętym: działania w celu ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku

Komisja podejmuje dziś kroki prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, wzywając je do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wpływu niektórych z tych produktów na środowisko i zdrowie ludzi. Belgia, Dania, Estonia, Irlandia, Francja, Chorwacja, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowenia i Finlandia – nie zgłosiło Komisji środków niezbędnych do zapewnienia pełnej transpozycji wspomnianej dyrektywy.
 

Dochód minimalny: potrzeba skuteczniejszego wsparcia, aby zwalczać ubóstwo i promować zatrudnienie

Komisja wzywa dziś państwa członkowskie do unowocześnienia systemów dochodu minimalnego w ramach bieżącego zobowiązania do ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego w Europie. We wniosku dotyczącym zalecenia Rady w sprawie odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego aktywne włączenie określono sposób, w jaki państwa członkowskie mogą zmodernizować swoje systemy dochodu minimalnego, aby zwiększyć ich skuteczność i wydźwignąć ludzi z ubóstwa, a jednocześnie promować integrację na rynku pracy osób zdolnych do jej podjęcia.

W tym tygodniu: trwa EUSEW, R&I Days już jutro!

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii, którego wydarzenia on-line, w tym główną konferencję polityczną wysokiego szczebla, można śledzić on-line w tym tygodniu od poniedziałku do piątku. W środę, 28 września rozpoczną się zaś Europejskie Dni Badań i Innowacji, których tegoroczna edycja również odbywa się w formie wirtualnej.

Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE: Komisja przyznaje po raz pierwszy unijne nagrody ekologiczne

Komisja ogłosiła dziś (23.09) pierwszych w historii ośmiu zdobywców unijnych nagród ekologicznych: od rolnika po restaurację. Zwycięzcy, pochodzący z Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Szwecji, reprezentują wzrost i innowacje w europejskim sektorze ekologicznym i łańcuchu wartości oraz wkład tego sektora w zmniejszenie wpływu rolnictwa na klimat i środowisko.

EuroPCom 2022: komunikowanie działań związanych z klimatem

Europejski Komitet Regionów zaprasza do udziału w wirtualnej XIII. edycji EuroPCom 2022 - wydarzenia poświęconego komunikacji, skierowanego do ekspertów komunikacji podmiotów publicznych.

Europejska Unia Zdrowotna: nowe podejście UE do wykrywania nowotworów – zwiększenie liczby i jakości badań przesiewowych

W ramach unijnego programu badań przesiewowych w kierunku raka, który ma zostać przedstawiony jako część europejskiego planu walki z rakiem, Komisja prezentuje dziś nowe podejście wspierające państwa członkowskie w zwiększaniu liczby badań przesiewowych w kierunku raka. Koncentrując się na wykrywaniu nowotworów na wczesnym etapie, proponowane zalecenie ma zwiększyć liczbę badań przesiewowych, by objąć nimi więcej grup docelowych i więcej rodzajów nowotworów.