- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Aktualności
Społeczny Fundusz Klimatyczny: pomysły Parlamentu na sprawiedliwą transformację energetyczną
- 26-05-2022
- Autor: PE
- drukuj
UE chce sprawiedliwej transformacji energetycznej. Dowiedz się, w jaki sposób Społeczny Fundusz Klimatyczny ma pomóc osobom najbardziej narażonym na ubóstwo energetyczne.
W ramach starań o osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. UE planuje wprowadzenie kolejnych wymogów dotyczących ograniczenia emisji w budownictwie i transporcie. Nowe przepisy mają zachęcić Europejczyków i przedsiębiorstwa do inwestowania w alternatywne źródła energii, lepszą izolację i ekologiczny transport.
Aby wesprzeć gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji podczas transformacji energetycznej, Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Społecznego Funduszu Klimatycznego z budżetem w wysokości 72 mld euro na lata 2025-2032. Utworzenie funduszu jest częścią pakietu legislacyjnego Gotowi na 55, który ma pomóc w osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu.
Oczekuje się, że Parlament przyjmie swoje stanowisko w sprawie Społecznego Funduszu Klimatycznego na sesji plenarnej na początku czerwca, co pozwoli mu rozpocząć negocjacje z Radą nad ostateczną wersją.
Walka z ubóstwem energetycznym
Projekt, przygotowany wspólnie przez komisje Parlamentu Europejskiego ds. Ochrony Środowiska oraz Zatrudnienia i Spraw Społecznych, ma na celu ustalenie wspólnych dla całej UE definicji ubóstwa energetycznego i transportowego.
Ubóstwo energetyczne dotyczy gospodarstw domowych mających trudności z dostępem do alternatyw dla paliw kopalnych. Ubóstwo transportowe odnosi się do gospodarstw domowych ponoszących wysokie koszty transportu lub mających ograniczony dostęp do przystępnych cenowo środków transportu.
Parlament chce, aby skoncentrowano się szczególnie na wyzwaniach stojących przed wyspami, regionami górskimi oraz obszarami słabo rozwiniętymi i oddalonymi. Chce także zablokowania dostępu do funduszu krajom, które nie przestrzegają praw podstawowych lub praworządności.
Co Społeczny Fundusz Klimatyczny oznacza dla Ciebie?
Ze Społecznego Funduszu Klimatycznego należy finansować konkretne środki służące rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego i transportowego, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej, w tym:
- Obniżenie podatków i opłat za energię lub zapewnienie innych form bezpośredniego wsparcia dochodów w celu przeciwdziałania rosnącym cenom transportu drogowego i paliw grzewczych. Rozwiązanie to zostałoby stopniowo wycofane do końca 2032 roku.
- Zachęty do renowacji budynków i przechodzenia na odnawialne źródła energii w budynkach.
- Zachęty do przejścia z transportu prywatnego na transport publiczny, wspólne przejazdy samochodem lub jazdę na rowerze.
- Wsparcie rozwoju rynku używanych pojazdów elektrycznych.