- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Na sesji plenarnej 6-9 czerwca posłowie zagłosują nad projektami dla ograniczenia emisji CO2, omówią wsparcie UE dla Ukrainy i wręczą Nagrodę Publiczności LUX dla najlepszego filmu.
Zielona Transformacja
W środę Parlament przyjmie swoje stanowisko w sprawie ośmiu propozycji, które mają pomóc UE osiągnąć jej ambicje klimatyczne. Środki są częścią unijnego pakietu „Gotowi na 55” i mają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zależność energetyczną, jednocześnie wspierając firmy i ludzi w przejściu do zrównoważonej gospodarki.
Wśród nich znajdują się: aktualizacja unijnego systemu handlu emisjami, wprowadzenie podatku węglowego na importowane towary, standardy emisji z samochodów osobowych i dostawczych, nowe cele dla sektora użytkowania gruntów i leśnictwa, zmiany krajowych celów redukcji emisji i założenie funduszu dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym i transportowym.
Ukraina
Podczas debaty plenarnej w środę rano posłowie ocenią rezultaty szczytu Rady Europejskiej 30-31 maja, na którym przywódcy krajów UE doszli do porozumienia w sprawie częściowego unijnego zakazu importu ropy z Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Również w środę, Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk wygłosi przemówienie w Parlamencie.
We wtorek po południu posłowie będą zadawać pytania szefowi unijnej polityki zagranicznej Josepowi Borrellowi o wpływ wojny na kraje poza UE.
Nagroda Publiczności LUX
Zwycięzca Nagrody Publiczności LUX dla najlepszego filmu zostanie ogłoszony na ceremonii w środę. Trzy filmy ubiegające się o tegoroczną nagrodę to „Przeżyć" Jonasa Pohera Rasmussena, „Wielka wolność" Sebastiana Meise i „Aida" Jasmili Žbanić. Nagroda wspiera europejskie kino i ma inspirować dyskusje na ważne tematy.
Odpowiedź na wyniki Konferencji w sprawie przyszłości Europy
Oczekuje się, że w czwartek posłowie wezwą do konkretnych zmian traktatów założycielskich UE w odpowiedzi na zalecenia przygotowane przez Konferencję w sprawie przyszłości Europy, wśród których znalazły się zniesienie zasady jednomyślności głosowania w Radzie w większości obszarów i zwiększenie kompetencji UE w zakresie zdrowia i energetyki.
Irlandzki premier w Parlamencie
Taoiseach (premier) Irlandii Micheál Martin w środę omówi z posłami wyzwania, przed którymi stoi UE. To już trzecia z serii debat „Oto Europa", po debacie z Premier Estonii Kają Kallas i włoskim Premierem Mario Draghim.
Również na sesji plenarnej:
- Obawy dotyczące zatwierdzenia planu odbudowy dla Polski w świetle utrzymujących się problemów z praworządnością w tym kraju
- Międzynarodowe zasady zamówień publicznych ograniczające dostęp firm z innych krajów do przetargów publicznych w UE, jeśli kraje, z których pochodzą nie zapewniają dostępu firmom z UE na zasadzie wzajemności
- Żądanie przyznania Parlamentowi Europejskiemu prawa do inicjatywy ustawodawczej
- Wzmocnienie Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol)
- Prawo do aborcji w USA
- Uroczystość z okazji 60-lecia Wspólnej Polityki Rolnej UE
Sesja plenarna - więcej informacji:
Strona sesji plenarnej
Plan tygodnia
Biuletyn sesji plenarnej
Materiały audiowizualne
Wypowiedzi posłów do PE w mediach społecznościowych w jednym miejscu - EP Newshub
Wideo PE "Wkrótce na sesji plenarnej"
Plan tygodnia
Biuletyn sesji plenarnej
Materiały audiowizualne
Wypowiedzi posłów do PE w mediach społecznościowych w jednym miejscu - EP Newshub
Wideo PE "Wkrótce na sesji plenarnej"
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu