- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Aktualności
PE: Aktualizacja unijnych przepisów dotyczących kredytów konsumenckich
- 16-08-2022
- Autor: PE
- drukuj
Posłowie do PE popierają aktualizację unijnych przepisów dotyczących kredytów konsumenckich, aby chronić konsumentów online i w trudnej sytuacji gospodarczej.
Kredyty konsumenckie to pożyczki na zakup towarów i usług, takich jak samochody, podróże, a także artykuły gospodarstwa domowego czy sprzęt AGD.
Istniejące przepisy UE
Obowiązujące przepisy UE - dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich - mają chronić Europejczyków i jednocześnie wspierać unijny rynek kredytów konsumenckich. Przepisy obejmują kredyty konsumenckie w wysokości od 200 do 75 000 euro. Wymagają od kredytodawców dostarczenia informacji umożliwiających kredytobiorcom porównywanie ofert i podejmowanie świadomych decyzji. Konsumenci mają 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej i mogą spłacić kredyt wcześniej, obniżając tym samym jego koszt.
Przepisy zostały przyjęte w 2008 r. i muszą zostać zaktualizowane, aby dostosować je do obecnych warunków.
Dlaczego potrzebne są zmiany
Trudna sytuacja gospodarcza powoduje, że coraz więcej osób szuka pożyczek. Tymczasem łatwiej jest zaciągać drobne pożyczki przez internet dzięki cyfryzacji, ponieważ na rynku pojawili się nowi gracze i produkty, w tym pozabankowe, takie jak aplikacje pożyczkowe typu crowdfunding. Pożyczki zaciągnięte w ten sposób mogą okazać się drogie lub nieodpowiednie; należy również zająć się nowymi sposobami cyfrowego ujawniania informacji i oceny zdolności kredytowej konsumentów korzystających z systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję i nietradycyjne dane.
Obecne przepisy nie chronią wystarczająco dobrze tych konsumentów, którym najbardziej grozi nadmierne zadłużenie. Ponadto przepisy nie są zharmonizowane między krajami UE.
Nowe przepisy o kredytach konsumenckich
Parlamentarna Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła sprawozdanie w sprawie nowych przepisów 12 lipca 2022 r.
Proponowana aktualizacja przepisów zobowiązuje kredytodawców do zapewnienia konsumentom standardowych informacji w bardziej przejrzysty sposób i umożliwienia im łatwego dostępu do wszystkich istotnych informacji na dowolnym urządzeniu, w tym telefonie komórkowym.
Członkowie Komisji podkreślili, że reklamy dotyczące kredytów nie powinny zachęcać nadmiernie zadłużonych konsumentów do zaciągania nowych kredytów i powinny zawierać wyraźny przekaz, że „pożyczanie pieniędzy kosztuje pieniądze".
Aby przed przyznaniem kredytu pomóc ustalić, czy odpowiada on potrzebom i możliwościom danej osoby, posłowie chcą, aby wymagano informacji na temat bieżących zobowiązań lub kosztów utrzymania. Informacje o mediach społecznościowych lub zdrowiu nie powinny być brane pod uwagę.
Według posłów, nowe przepisy powinny obejmować kredyty do 150 000 euro, przy czym każdy kraj powinien decydować o górnym pułapie na podstawie lokalnych warunków. Chcą uregulowania kredytów w rachunku bieżącym i przekraczania kredytów, które stają się coraz powszechniejsze. Stwierdzili też, że to od krajów powinna należeć decyzja, czy zastosują zasady kredytu konsumenckiego do niektórych kredytów, takich jak małe kredyty do 200 euro, nieoprocentowane pożyczki czy pożyczki do spłaty w ciągu trzech miesięcy i z niewielkimi opłatami.
Kolejne kroki
Parlament zagłosuje nad swoim stanowiskiem przedstawionym w sprawozdaniu na sesji plenarnej. Następnie negocjatorzy Parlamentu będą mogli rozpocząć rozmowy z Radą i Komisją Europejską na temat ostatecznego tekstu przepisów.
Więcej o kredytach konsumenckich
Dowiedz się więcej o kredytach konsumenckich i pożyczkach
Komisja Europejska: kredyty konsumenckie [EN]
W skrócie: Dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich (październik 2021) [EN]
Komisja Europejska: kredyty konsumenckie [EN]
W skrócie: Dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich (październik 2021) [EN]
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu