- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Aktualności
Eurobarometr: stałe poparcie Europejczyków dla reakcji UE na kryzys energetyczny
- 20-12-2022
- Autor: KE
- drukuj
Opublikowane 16.12 nowe badanie Eurobarometr pokazuje, że zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej pozytywnie odnosi się do niedawnych działań UE mających na celu rozwiązanie kryzysu energetycznego.
W szczególności ponad ośmiu na dziesięciu obywateli Unii (82 proc.) zgadza się, że UE powinna nadal podejmować działania w celu zmniejszenia swojej zależności od rosyjskich paliw kopalnych. Zdecydowana większość respondentów (83 proc.) uważa, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie sprawia, że pilniejsze staje się inwestowanie w energię ze źródeł odnawialnych. 87 proc. respondentów uważa, że zasadnicze znaczenie ma ochrona infrastruktury krytycznej, takiej jak rurociągi i kable internetowe, natomiast 83 proc. zgadza się, że cena energii elektrycznej nie powinna zależeć od ceny gazu.
Respondenci masowo twierdzą (85 proc.), że rosnące ceny energii miały wpływ na ich siłę nabywczą. 56 proc. zgadza się, że niedawne podwyżki cen wynikają głównie z agresywnego zachowania Rosji, a 38 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem.
49 proc. respondentów uważa, że środki podjęte przez UE w celu poprawy sytuacji gospodarczej będą miały pozytywny wpływ, 18 proc. obawia się ich negatywnych skutków, a 22 proc. sądzi, że nie będą one miały żadnego wpływu.
Sami respondenci podjęli już działania lub są gotowi do podjęcia działań, aby zmniejszyć zużycie energii i rachunki za energię, w szczególności jeśli chodzi o wyłączanie światła, opuszczając pomieszczenie na pewien czas (77 proc.), odłączanie od prądu nieużywanych urządzeń elektronicznych (62 proc.) i obniżenie temperatury w pomieszczeniach (58 proc.).
Środki podjęte przez UE w odpowiedzi na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie nadal cieszą się zdecydowanym poparciem obywateli. Obywatele Unii Europejskiej zdecydowanie popierają udzielanie pomocy humanitarnej (88 proc.), a następnie przyjmowanie osób uciekających przed wojną (82 proc.). Siedmiu na dziesięciu respondentów popiera sankcje gospodarcze wobec rosyjskiego rządu, przedsiębiorstw i osób fizycznych (71 proc.), a także wsparcie finansowe dla Ukrainy (70 proc.). Większość obywateli popiera również zakaz nadawania przez rosyjskie media państwowe (63 proc.) oraz finansowanie zakupu sprzętu wojskowego dla Ukrainy i jego dostawy (59 proc.).
Kontekst
Badanie Eurobarometr Flash „Reakcja UE na kryzys energetyczny” zostało przeprowadzone w 27 państwach członkowskich w dniach 23–30 listopada 2022 r. Przeprowadzono wywiady online z 26 337 obywatelami Unii.