- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Strona startowa
Wyższe limity dla rybołówstwa
- 25-10-2023
Komisja Europejska zatwierdziła zmianę rozporządzenia dotyczącego pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Nowe przepisy wejdą w życie 20 dni po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym. Celem tych zmian jest wyłączenie niewielkich kwot pomocy spod kontroli pomocy państwa, uważając, że nie mają one wpływu na konkurencję i wymianę handlową na rynku wewnętrznym.
Zaproponowane zmiany, które zostały przyjęte w grudniu 2022 roku, obejmują:
- Przedłużenie okresu obowiązywania rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa o jeden rok, do 31 grudnia 2023 roku. Jednocześnie zakończono debatę nad uwzględnieniem przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury w tym rozporządzeniu, sugerując, że powinny one być regulowane ogólnym rozporządzeniem dotyczącym pomocy de minimis, który przewiduje wyższe pułapy pomocy niż obecne przepisy w sektorze rybołówstwa.
W ramach zmian rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa dokonano następujących modyfikacji:
- Podniesiono pułap pomocy de minimis na przedsiębiorstwo w okresie trzech lat z 30 000 EUR do 40 000 EUR, przy jednoczesnym utworzeniu centralnego rejestru krajowego.
- Ograniczono zakres rozporządzenia dotyczący pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa do produkcji podstawowej produktów rybołówstwa i akwakultury, natomiast przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu takich produktów regulowane będą ogólnym rozporządzeniem de minimis.
- Przeprowadzono ponowne obliczenia tzw. "pułapów krajowych" na podstawie nowszych danych dotyczących produkcji podstawowej produktów rybołówstwa i akwakultury.
- Wprowadzono wyjątkowe możliwości dla najbardziej oddalonych regionów UE, pozwalając na pewne działania wyłączone z zakresu rozporządzenia dotyczącego pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa. Celem tych działań jest wspieranie modernizacji małych statków oraz rozwiązywanie problemów związanych z bezpieczeństwem w tych regionach.
Zmienione rozporządzenie w sprawie pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2029 roku.
Proces przeglądu przeprowadzany przez Komisję rozpoczął się w 2019 roku i uwzględniał konsultacje publiczne, dyskusje z zainteresowanymi stronami oraz organami krajowymi. W grudniu 2022 roku Komisja przyjęła szereg zmian w zasadach pomocy państwa dla sektorów rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa i akwakultury, w tym te dotyczące rybołówstwa.
Źródło: Komisja Europejska.