Strona startowa

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

  • 25-10-2023
W przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, najnowsze badanie Eurobarometr dotyczące zdrowia psychicznego ujawniło, że dziewięciu na dziesięciu respondentów (89 proc.) uważa, że promocja zdrowia psychicznego ma równie duże znaczenie jak promocja zdrowia fizycznego.
Warto jednak zaznaczyć, że mniej niż połowa respondentów uważa, że osoby dotknięte problemami zdrowia psychicznego mają równy dostęp do opieki medycznej jak osoby borykające się z innymi rodzajami chorób. Co więcej, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy prawie połowa respondentów (46 proc.) doświadczyła problemów emocjonalnych lub psychospołecznych, takich jak uczucie depresji czy lęku. Zaskakująco, według badania, ponad połowa z nich (54 proc.) nie skorzystała z pomocy specjalisty w związku z problemami zdrowia psychicznego. Wyniki te podkreślają pilną potrzebę kontynuacji działań na rzecz zdrowia psychicznego na poziomie Unii Europejskiej.
Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides, będzie gospodarzem konferencji wysokiego szczebla na temat zdrowia psychicznego, bazującej na kompleksowym podejściu do zdrowia psychicznego, które zostało zaprezentowane przez Komisję w czerwcu 2023 r. W wydarzeniu weźmie udział Jej Królewska Mość Królowa Belgów, a także setki przedstawicieli instytucji Unii Europejskiej, rządów krajowych, organizacji europejskich i innych zainteresowanych partnerów.
Opublikowane badanie Eurobarometr potwierdza, że niedawne wydarzenia, takie jak pandemia COVID-19, agresja Rosji na Ukrainę, kryzys klimatyczny oraz inne czynniki społeczne i gospodarcze podniosły poziom problemów zdrowia psychicznego w Europie, który już wcześniej był niski. Przed pandemią COVID-19, co szósta osoba w UE cierpiała na problemy zdrowia psychicznego, a sytuacja jeszcze się pogorszyła. Większość respondentów podkreśliła, że ostatnie wydarzenia na świecie miały wpływ na ich zdrowie psychiczne w pewnym stopniu (44 proc.) lub w dużym stopniu (18 proc.).
Dla większości ankietowanych (60 proc.), kluczowymi czynnikami wpływającymi na zdrowie psychiczne są warunki życia, a następnie bezpieczeństwo finansowe (53 proc.). Około jedna trzecia Europejczyków uważa, że na dobre samopoczucie psychiczne wpływają: kontakt z przyrodą i obecność w terenach zielonych (35 proc.), nawyki snu (35 proc.), aktywność fizyczna (34 proc.) oraz kontakty społeczne (33 proc.). Jednakże w większości państw członkowskich istnieje przekonanie, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne młodych ludzi.
Co do tego, w jaki sposób UE może przyczynić się najbardziej do poprawy zdrowia psychicznego obywateli, większość ankietowanych wskazała na "poprawę ogólnej jakości życia" (45 proc.) jako główną inicjatywę. Następnie "poprawa dostępu do diagnozy, leczenia i opieki nad pacjentami z zaburzeniami psychicznymi" (37 proc.) oraz "wsparcie dla zdrowia psychicznego osób w trudnej sytuacji" (35 proc.).
Zdrowie psychiczne jest priorytetem Komisji, co znalazło odzwierciedlenie w komunikacie z 7 czerwca 2023 roku, przedstawiającym kompleksowe podejście do zdrowia psychicznego. Nowy komunikat zawiera 20 inicjatyw przewodnich, możliwości finansowania na poziomie 1,23 mld euro i skupia się na grupach szczególnie narażonych, takich jak dzieci, młodzież, migranci i uchodźcy.
Źródło: Komisja Europejska.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją