Strona startowa

Raport: problem z rasizmem

  • 30-10-2023
Na podstawie badania Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) wynika, że niemal połowa osób pochodzenia afrykańskiego w UE doświadcza codziennie rasizmu i dyskryminacji – to wzrost w porównaniu z 2016 rokiem. Nękanie na tle rasowym oraz etniczne profilowanie są szczególnie nasilone wśród młodszej populacji.
W raporcie FRA zatytułowanym „Być osobą czarnoskórą w UE” podkreślono:
  1. Dyskryminacja rasowa: 45% badanych spotkało się z dyskryminacją w ciągu ostatnich 5 lat. To wzrost w porównaniu do poprzedniego badania, gdzie wynosiło to 39%. W Niemczech i Austrii ten wskaźnik przekroczył 70%. Najczęściej miało to miejsce podczas poszukiwania pracy lub mieszkania. Osoby młode i z wyższym wykształceniem są szczególnie narażone. Mimo to, tylko 9% zgłasza te incydenty.
  2. Nękanie: 30% respondentów doświadczyło nękania rasistowskiego, ale nieliczni decydują się to zgłosić.
  3. Profilowanie rasowe: 58% twierdzi, że ich zatrzymanie przez policję miało podłoże rasowe. To wpływa na niskie zaufanie do policji.
  4. Praca: 34% odczuwało dyskryminację podczas poszukiwania pracy, a 31% w miejscu pracy.
  5. Mieszkalnictwo: Osoby pochodzenia afrykańskiego są bardziej narażone na ubóstwo, z 33% mających trudności z utrzymaniem i 31% doświadczającymi dyskryminacji podczas szukania mieszkania.
  6. Edukacja: Młodzi ludzie pochodzenia afrykańskiego są trzy razy bardziej narażeni na porzucenie edukacji przedwcześnie. Rasizm w edukacji wzrósł w porównaniu z 2016 rokiem.
FRA apeluje do państw członkowskich o działania przeciwdziałające dyskryminacji, w tym m.in. egzekwowanie przepisów, rejestrowanie przestępstw z nienawiści oraz działania na rzecz równości w różnych sektorach.
Badanie oparte było na odpowiedziach 6700 osób z 13 krajów UE, analizując doświadczenia imigrantów i ich potomków w Europie.
Źródło:Komisja Europejska.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją