Strona startowa

Sesja Plenarna PE

  • 23-11-2023
Rozpoczęła się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, odbywająca się w poniedziałek, 20 listopada. Posłowie skupiają się na różnych zagadnieniach, w tym na propozycjach reformy traktatów UE, nowych przepisach wspierających prawo do naprawy oraz na wpływie wojny w Strefie Gazy na region i świat.
W pierwszy dzień sesji przewodnicząca Parlamentu, Roberta Metsola, wygłosiła oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Parlament Europejski przyjął także stanowisko negocjacyjne dotyczące nowych przepisów, które mają promować prawo do naprawy i zwiększyć trwałość towarów konsumpcyjnych.
We wtorek przyjęto sprawozdanie legislacyjne mające na celu poprawę sytuacji socjalnej i zawodowej pracowników sektora kultury i kreatywnego. Parlament ustalił też swoje stanowisko przed negocjacjami z rządami państw UE dotyczącymi ograniczenia stosowania środków ochrony roślin do 2030 roku. Dodatkowo odbyła się debata nad nowymi regulacjami UE w zakresie redukcji, ponownego użycia i recyklingu opakowań. Posłowie rozważali zaostrzenie wymogów dotyczących emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, z proponowanymi celami redukcji emisji na poziomie 45% do 2034 roku, 70% do 2039 roku, i 90% od 2040 roku. Po południu dyskutowano o zobowiązaniach UE dotyczących dostarczenia Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej, przy czym unijni urzędnicy wskazali na trudności w osiągnięciu tego celu.
W środę posłowie zaprezentowali projekt zmian w traktatach UE, wynikający z Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Zaproponowano w nim m.in. dwuizbowy system parlamentarny, pełne prawo inicjatywy ustawodawczej dla Parlamentu i współdecydowanie o budżecie UE. Postulowano też większą liczbę decyzji podejmowanych większością kwalifikowaną w Radzie. Tego dnia omawiano również brak działań legislacyjnych w odpowiedzi na dochodzenie Parlamentu dotyczące wykorzystania oprogramowania szpiegującego typu Pegasus i wezwano do wprowadzenia zmian prawnych w tej sprawie. Dyskutowano także o sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.
Ostatniego dnia sesji, posłowie mają zagłosować nad propozycjami dotyczącymi wyborów europejskich w 2024 roku, które obejmują mechanizm wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej i sposoby zwiększenia frekwencji wyborczej oraz usprawnienia procesów demokratycznych. Komisja Spraw Konstytucyjnych proponuje wiążące porozumienie dotyczące procesu wyboru wiodącego kandydata na przewodniczącego Komisji.
Źródło: Parlament Europejski.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją