- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Aktualności
W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim
- 02-05-2022
- Autor: PE
Na sesji plenarnej 2-5 maja Parlament omówi, w jaki sposób wojna na Ukrainie wpływa na UE oraz jak chronić kobiety uciekające z tego kraju. W porządku obrad znalazły się również: sztuczna inteligencja, nowe zasady organizowania wyborów europejskich oraz szkodliwe substancje chemiczne.
Wojna w Ukrainie
Parlament przeprowadzi serię debat na temat wojny w Ukrainie i jej skutków. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, 90% uciekinierów z Ukrainy po inwazji Rosji to kobiety i dzieci. W czwartek Parlament ma przyjąć rezolucję w sprawie ich ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym.
W środę europosłowie zastanowią się nad społecznymi i gospodarczymi skutkami wojny dla UE i mają wezwać do ostrzejszych sankcji wobec Rosji. We wtorek przyjrzą się przygotowaniu UE na ataki cybernetyczne i wpływowi wojny na transport oraz zażądają od Rosji zwrotu samolotów wydzierżawionych od zagranicznych firm, które zostały przerejestrowane do rosyjskiego rejestru lotniczego, co stanowi jawne naruszenie międzynarodowych przepisów lotnictwa cywilnego.
Nowe przepisy o wyborach europejskich
We wtorek eurodeputowani zagłosują nad propozycją wspólnych przepisów o wyborach europejskich, w tym ponadnarodowych list kandydatów oraz ustalenia dnia wyborów we wszystkich krajach na 9 maja.
Sztuczna inteligencja
We wtorek Parlament ma przyjąć sprawozdanie końcowe specjalnej Komisji ds. Sztucznej Inteligencji w Erze Cyfrowej. Określono w nim środki, które mogłyby uwolnić potencjał sztucznej inteligencji w takich dziedzinach jak zdrowie, rolnictwo, zarządzanie publiczne i zmiana klimatu, pomagając jednocześnie w tworzeniu miejsc pracy i pobudzaniu zrównoważonego wzrostu. W sprawozdaniu stwierdzono, że UE pozostaje w tyle pod względem rozwoju, badań i inwestycji w dziedzinie sztucznej inteligencji i powinna przejąć inicjatywę w zakresie ustanawiania światowych standardów, zanim zrobią to inni, niedemokratyczni gracze.
Uniwersalna ładowarka
UE jest o krok bliżej do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki. Parlament ma ogłosić, że jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą w sprawie nowych przepisów wprowadzających jeden standard ładowania (USB-C) dla nowych telefonów komórkowych, tabletów i innych niewielkich urządzeń elektronicznych.
Szkodliwe chemikalia w odpadach
Trwałe zanieczyszczenia organiczne to toksyczne chemikalia, które stają się coraz bardziej skoncentrowane w produktach poddawanych recyklingowi i pozostają w środowisku przez bardzo długi czas, zagrażając zdrowiu ludzi i środowisku. Aby stworzyć w UE gospodarkę o obiegu zamkniętym wolną od toksycznych substancji, posłowie mają poprzeć projekt Komisji Europejskiej na temat zmniejszenia dopuszczalnej ilości tych chemikaliów w produktach i usunąć materiały o ich wysokim stężeniu z łańcucha recyklingu.
Przyszłość Europy: zmiana traktatów UE
Aby wprowadzić w życie zalecenia Konferencji w sprawie przyszłości Europy i uczynić UE bardziej demokratyczną, Parlament ma w środę wezwać UE do rozpoczęcia procedury zmiany traktatów UE.
Reforma Europolu
W środę europosłowie mają potwierdzić porozumienie ws. rozszerzenia uprawnień Europolu, unijnej agencji policyjnej, która wspiera dochodzenia prowadzone przez kraje UE. Agencja będzie mogła realizować projekty badawcze i innowacyjne, pomagać władzom krajowym w kontroli bezpośrednich inwestycji zagranicznych w sprawach związanych z bezpieczeństwem oraz otrzymywać dane od firm prywatnych w sprawach związanych z treściami terrorystycznymi lub wykorzystywaniem seksualnym dzieci.
Dotacje
W czwartkowym głosowaniu Parlament przyjmie swoje stanowisko w sprawie nowych narzędzi dla przeciwdziałania zniekształcającym rynek dotacjom zagranicznym przyznawanym firmom działającym w UE.
Również na sesji plenarnej
- Premier Włoch Mario Draghi weźmie udział w debacie we wtorek o stanie UE
- Przedłużenie unijnego certyfikatu cyfrowego COVID
- Debata o zagrożeniach dla dziennikarzy z okazji Dnia Wolności Prasy
- Praworządność w Polsce i na Węgrzech
- Absolutorium budżetowe za 2020 r.
Sesja plenarna - więcej informacji:
Strona sesji plenarnej
Plan tygodnia
Główne punkty tygodnia
Materiały audiowizualne
Wypowiedzi posłów w mediach społecznościowych w jednym miejscu: EP Newshub
Plan tygodnia
Główne punkty tygodnia
Materiały audiowizualne
Wypowiedzi posłów w mediach społecznościowych w jednym miejscu: EP Newshub
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu