Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Lubuski sukces na pierwszym Polskim Biegu w Brukseli!

Pierwsza edycja Polish Run – Polskiego Biegu w Brukseli zakończyła się sukcesem zarówno organizatorów jak i lubuskich uczestników biegu! Wydarzenie którego partnerem było Województwo Lubuskie zorganizowała Ambasada RP w Królestwie Belgii oraz Dom Polski Wschodniej w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, promującego aktywny i zdrowy tryb życia. Lubuscy biegacze zwyciężyli w kategorii drużynowej, a Lubuszanka-  Justyna Smarzewska pokonała inne uczestniczki biegu w kategorii „Najszybsza Polka” poza podium.

Polish Run czyli Polski Bieg w Brukseli już w najbliższą sobotę!

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli zaprasza do kibicowania uczestnikom oraz udziału w Polish Run – Polskim Biegu w Brukseli na dystansie 10 km. Wydarzenie wpisuje się w oficjalny program Europejskiego Tygodnia Sportu i odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 września Stade Fallon w Woluwe-Saint-Lambert. Województwo Lubuskie jest partnerem wydarzenia i sponsoruje nagrodę w kategorii „Najszybszej Polski”, którą wręczy Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Komisja tworzy Punkt Koordynacyjny ds. Transgranicznych

Komisja tworzy Punkt Koordynacyjny ds. Transgranicznych, aby wykorzystywać cały potencjał gospodarczy regionów przygranicznych w UE zamieszkiwanych przez 150 mln obywateli. Dzięki temu regiony otrzymają wsparcie dostosowane do swoich potrzeb i pomoc w przełamywaniu barier utrudniających dostęp do miejsc pracy i inwestycje.

Wejście w życie umowy handlowej między UE a Kanadą

W czwartek 21 września wchodzi w życie tymczasowo kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) między UE a Kanadą. Tymczasowe stosowanie umowy CETA następuje po jej zatwierdzeniu przez państwa członkowskie UE, wyrażonym w ramach Rady, oraz przez Parlament Europejski, jednak w pełni i ostatecznie wejdzie w życie dopiero, gdy zostanie ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie UE.

Oświadczenie Przewodniczącego KR ws. orędzia o stanie Unii w 2017 roku

W odpowiedzi na orędzie o stanie Unii Europejskiej w 2017 roku wygłoszone 13 września przez Przewodniczącego Komisji Europejskiej J-C. Junckera w Parlamencie Europejskim,  Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów K-H. Lambertz wystosował oświadczenie poruszające kwestie zaangażowania szczebla regionalnego i lokalnego w realizację "europejskiego projektu".

Orędzie o stanie Unii 2017

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosił dzisiaj orędzie o stanie Unii w 2017 r. przed posłami do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i przedstawił swoje priorytety na nadchodzący rok, a także nakreślił swoją wizję, jak Unia Europejska może ewoluować do roku 2025.

Parlament Europejski zagłosuje ws. inicjatywy darmowego dostępu do Internetu WIFI4EU

Na sesji plenarnej 12 września Parlament Europejski będzie głosował ws. WIFI4EU, czyli inicjatywy, która ma promować darmowy dostęp do Internetu w miejscach użyteczności publicznej.

Unia bezpieczeństwa: Komisja realizuje priorytety w zakresie bezpieczeństwa na 2017 rok

Komisja Europejska poinformowała dziś o działaniach podjętych od czasu wygłoszenia przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera orędzia o stanie Unii w 2016 r., mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych UE, usprawnienie wymiany informacji między państwami członkowskimi, ograniczenie pola działania terrorystów oraz zapobieganie radykalizacji postaw.

Pierwsze działania Europejskiego Korpusu Solidarności

W dniu dzisiejszym (17.08) przybyła do Nursji we Włoszech pierwsza grupa wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności, aby pomóc w prowadzonych pracach związanych z naprawianiem szkód i przywracaniem usług społecznych dla lokalnej społeczności dotkniętej silnymi trzęsieniami ziemi, które nawiedziły region rok temu.

Dom Historii Europejskiej czeka na zwiedzających

W Brukseli od maja działa Dom Historii Europejskiej czyli muzeum pokazujące historię europejskiej integracji. Muzeum tworzy ekspozycja stała zabierająca zwiedzających w podróż przez polityczną, ekonomiczną, społeczną i kulturalną historię Europy XIX i XX wieku a także ekspozycje czasowe.