Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Pakt na rzecz badań i innowacji w UE: Komisja zaprasza do przesyłania opinii

Komisja Europejska zaprasza wszystkie zainteresowane strony do przesyłania opinii dotyczących paktu na rzecz badań innowacji w Europie, które posłużą instytucji do opracowania inicjatywy. Opinie można przekazywać do 13 maja 22021 r. 

Uruchomienie Centrum Wiedzy o Obserwacji Ziemi

20 kwietnia, Komisja Europejska zaprasza do wirtualnego udziału w wydarzeniu uruchomienia Centrum Wiedzy o Obserwacji Ziemi - Knowledge Centre on Earth Observation, które będzie służyć jako punkt przetwarzania danych pochodzących z obserwacji Ziemi niezbędnych do podejmowania różnych decyzji politycznych UE opartych na dowodach.

Europejski Korpus Solidarności 2021-27: pierwsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących wsparcia działań wolontariackich młodzieży

Komisja ogłosiła dziś pierwsze zaproszenie do składania wniosków w ramach nowego Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2021–2027. Europejski Korpus Solidarności wspiera młodych ludzi pragnących zaangażować się w wolontariat w różnych dziedzinach – od pomocy osobom potrzebującym po wspieranie działań na rzecz zdrowia i środowiska – w całej UE i poza nią. Tegorocznym priorytetem będzie zdrowie i pozyskanie wolontariuszy do pracy nad projektami dotyczącymi wyzwań zdrowotnych, w tym skutków pandemii COVID-19 i odbudowy po jej zakończeniu.

Nowy Europejski Bauhaus: konferencja Komisji Europejskiej w dniach 22 i 23 kwietnia

Komisja Europejska zaprasza wszystkich zainteresowanych inicjatywą nowego Europejskiego Bauhausu do udziału w dwudniowej konferencji, która odbędzie się 22 i 23 kwietnia 2021 r. on-line.

NextGenerationEU: Komisja chce pozyskać do 800 mld euro, aby sfinansować odbudowę

Komisja podjęła dziś kroki w celu zapewnienia, by pożyczki w ramach tymczasowego instrumentu odbudowy NextGenerationEU były finansowane na jak najkorzystniejszych warunkach dla państw członkowskich UE i ich obywateli. Komisja wykorzysta strategię zdywersyfikowanego finansowania, aby do 2026 r. pozyskać maksymalnie ok. 800 mld euro w cenach bieżących.

W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim

Posłowie rozpoczną dyskusje o proponowanych zaświadczeniach podróżnych i rozważą przyspieszenie zatwierdzania szczepionek przeciwko wariantom koronawirusa.

Działania w odpowiedzi na koronawirusa: Komisja proponuje zwolnienie z podatku VAT podstawowych towarów i usług dystrybuowanych przez UE w czasach kryzysu

Komisja Europejska zaproponowała dziś zwolnienie z podatku od wartości dodanej - VAT - towarów i usług udostępnianych przez Komisję Europejską, organy i agencje UE państwom członkowskim i obywatelom w czasach kryzysu.

Akcelerator i Pionier EIC: 1 mld euro na innowacje MŚP!

Po utworzeniu Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) i po zapowiedzi pierwszych możliwości finansowania Komisja ogłosiła dzisiaj pierwsze zaproszenia do składania wniosków w ramach programu „Akcelerator” EIC. Finansowanie w wysokości ponad 1 mld euro ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorstw typu start-up oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które mają potencjał, by odegrać dużą rolę na rynku. Ponad połowę tych środków przeznaczono na sfinansowanie przełomowych innowacji z dowolnej dziedziny, natomiast 495 mln euro – na innowacje wspierające Europejski Zielony Ład oraz technologie cyfrowe i medyczne.

Konferencja w sprawie Przyszłości Europy: start platformy dla obywateli 19 kwietnia

Podczas posiedzenia w środę Rada Wykonawcza Konferencji w sprawie Przyszłości Europy pracowała nad przygotowaniem jej rozpoczęcia. Rada Wykonawcza zatwierdziła wielojęzyczną platformę cyfrową, która umożliwi obywatelom z całej UE aktywne uczestnictwo w konferencji. Uzgodniła również swoje metody pracy i poczyniła zaawansowane przygotowania do inauguracji konferencji w Dniu Europy - 9 maja.

Badania i innowacje: 123 mln euro na zwalczanie zagrożeń związanych z wariantami koronawirusa

Komisja uruchamia 123 mln euro z nowego programu UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa” na pilne badania nad wariantami koronawirusa. Nadzwyczajne środki finansowe po raz pierwszy uruchomione w ramach programu „Horyzont Europa” uzupełniają szereg finansowanych przez UE działań w zakresie badań naukowych i innowacji mających na celu walkę z koronawirusem i stanowią wkład w działania Komisji na rzecz zapobiegania skutkom wywołanym wariantami koronawirusa, łagodzenia ich i reagowania na nie, zgodnie z europejskim planem gotowości do obrony biologicznej przed wariantami COVID-19: „Inkubator Hera”.