- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Strona startowa
Szczyt UE–Japonia: Komisja znosi ograniczenia przywozu żywności z Fukushimy
- 17-07-2023
- drukuj
Na szczycie UE-Japonia przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła, że Komisja znosi ograniczenia importu żywności po awarii jądrowej w Fukushimie. Zniesienie środków wynika z pozytywnych wyników kontroli produktów przeprowadzonych przez władze Japonii i państwa członkowskie.
Wkrótce po awarii UE podjęła niezbędne środki w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed możliwym skażeniem promieniotwórczym żywności i pasz przywożonych z Japonii i nałożyła obowiązek przeprowadzenia szczegółowych badań przed wywozem produktów spożywczych pod kątem promieniotwórczości.
Od czasu przyjęcia tych ograniczeń w 2011 r. środki te były poddawane przeglądowi przez Komisję co dwa lata i stopniowo łagodzone w miarę zmniejszania się ryzyka. Ostatni przegląd miał miejsce we wrześniu 2021 r. i zmniejszył wymogi dotyczące badań przed wywozem do grzybów dziko rosnących, niektórych gatunków ryb i dzikich roślin jadalnych.
Od czerwca 2011 r. w UE obowiązuje ścisły maksymalny poziom wynoszący 100 Bq/kg w odniesieniu do żywności z Japonii. Ta maksymalna wartość zawsze była w pełni przestrzegana, co świadczy o skuteczności japońskich systemów kontroli i monitorowania.
Obecnie, gdy ograniczenia zostały w pełni zniesione, ważne jest jednak, aby rząd Japonii nadal monitorował produkcję krajową pod kątem promieniotwórczości. Dotyczy to w szczególności ryb, produktów rybołówstwa i wodorostów w pobliżu miejsca uwolnienia zanieczyszczonej wody chłodzącej. Należy je monitorować pod kątem obecności radionuklidów, w tym trytu. Ważne jest również, aby rząd Japonii podawał wszystkie wyniki do wiadomości publicznej.
Źródło: Komisja Europejska.