- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Komisja Europejska przyjęła program pracy na rok 2024, w którym kładzie duży nacisk na uproszczenie przepisów obowiązujących obywateli i przedsiębiorstwa w całej Unii Europejskiej. W ten sposób spełniamy zobowiązanie przewodniczącej Ursuli von der Leyen, które zakłada ograniczenie wymogów sprawozdawczych o 25 proc. zgodnie ze strategią zwiększenia długoterminowej konkurencyjności UE oraz wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
W programie pracy omówiono osiągnięcia z ostatnich czterech lat, przedstawiono nowe propozycje Komisji na nadchodzące miesiące oraz zaprezentowano istotne inicjatywy mające na celu ograniczenie biurokracji. Niektóre z tych inicjatyw zostały już przedstawione (15 wniosków i inicjatyw od marca 2023 roku), podczas gdy inne są prezentowane równolegle dzisiaj (26 wniosków dotyczących racjonalizacji), a jeszcze inne zostaną zaproponowane w przyszłości. Wszystkie te inicjatywy zostały szczegółowo opisane w specjalnym załączniku razem z zapowiedzianymi analizami i ocenami adekwatności.
Ponieważ już zrealizowano ponad 90 proc. zobowiązań zawartych w wytycznych politycznych z 2019 roku, a wybory europejskie w 2024 roku zbliżają się coraz bardziej, nowe inicjatywy zawarte w programie pracy koncentrują się na tych obszarach, które są nadal istotne dla spełnienia zobowiązań Komisji oraz reagowania na nowe wyzwania. Te inicjatywy są oparte na orędziu o stanie Unii oraz liście intencyjnej przewodniczącej Ursuli von der Leyen z 2023 roku.
W strategii Komisji na rzecz długoterminowej konkurencyjności określono cel redukcji o 25 proc. obciążeń związanych z wymogami sprawozdawczymi, nie naruszając przy tym celów polityki w poszczególnych dziedzinach. W tym kontekście Komisja dąży do uproszczenia wymogów sprawozdawczych, np. poprzez reformę unijnego kodeksu celnego, co pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić około 2 miliardy euro. Proponowane zmiany w zakresie badań statystycznych mają na celu obniżenie kosztów, w tym dla MŚP, o 450 milionów euro.
Program pracy na rok 2024 zawiera także szereg dodatkowych propozycji mających na celu uproszczenie przepisów w różnych obszarach polityki, bez obniżania standardów społecznych, norm bezpieczeństwa i ochrony konsumentów oraz standardów ekologicznych i gospodarczych. Planowane zmiany będą polegać na usprawnieniu wymogów sprawozdawczych, w szczególności poprzez konsolidację nakładających się na siebie obowiązków, redukcję liczby przedsiębiorstw objętych tymi wymogami i większą cyfryzację.
W celu monitorowania postępów w osiąganiu celu redukcji o 25 proc. obciążeń związanych z wymogami sprawozdawczymi, Komisja będzie publikować coroczne badania obciążenia, począwszy od edycji na rok 2023, która zostanie opublikowana w przyszłym roku.
W obliczu bezprecedensowych wyzwań geopolitycznych, gospodarczych, społecznych i technologicznych, zapewnienie konkurencyjności i bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej pozostaje najwyższym priorytetem. Nowe inicjatywy polityczne na rok 2024 mają na celu osiągnięcie tego celu poprzez zrównoważone ograniczenie obciążeń narzucanych przedsiębiorstwom i administracjom poprzez redukcję biurokracji. To priorytet, którym kieruje się przewodnicząca KE, Ursula von der Leyen.
Komisja wywiązała się z ponad 90 proc. zobowiązań zawartych przez przewodniczącą von der Leyen w wytycznych politycznych z 2019 roku. W 2024 roku konieczne będą dalsze starania ze strony Parlamentu Europejskiego i Rady w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie wniosków, które oczekują na przyjęcie, co pozwoli obywatelom i przedsiębiorstwom w pełni korzystać z inicjatyw UE w ramach polityki.
Komisja będzie kontynuować wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, programu rozwoju, dbając o to, aby transformacja ekologiczna była sprawiedliwa, inteligentna i sprzyjała włączeniu społecznemu. Będzie prowadzić dialog z obywatelami i sektorem przemysłowym oraz przygotuje wsparcie w obliczu transformacji, w tym poprzez Społeczny Fundusz Klimatyczny, który jest kierowany do obywateli i przedsiębiorstw w trudnej sytuacji. Ponadto Komisja rozpocznie strategiczny dialog w sprawie przyszłości rolnictwa w UE. W dalszym ciągu będzie działać na rzecz Europy w erze cyfrowej poprzez inicjatywy udostępniania superkomputerów start-upom z sektora sztucznej inteligencji i wprowadzenie europejskiego prawa kosmicznego.
Mimo wielu wyzwań, gospodarka UE wykazała się odpornością wobec różnych kryzysów. W 2024 roku Komisja skupi się na problemach związanych z niedoborem pracowników i kwalifikacji, edukacją, dialogiem społecznym, inflacją oraz ułatwieniem prowadzenia działalności gospodarczej.
Wsparcie dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji pozostaje jednym z głównych priorytetów na rok 2024, a także wzmacnianie korzystnego partnerstwa między UE a Afryką, unijny plan na rzecz sprawiedliwego handlu oraz rozwijanie zdolności obronnych państw członkowskich. Komisja będzie intensyfikować współpracę w zakresie walki z przemytem migrantów i podejmować działania związane z reformami przedakcesyjnymi oraz przeglądami polityki w celu identyfikacji potencjalnych możliwości dla rozszerzonej Unii.
Wszystko to będzie możliwe dzięki ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim i Radą, której celem jest osiągnięcie porozumienia przed końcem kadencji obecnej Komisji. Ponadto, obok ogłoszonego dzisiaj zaproszenia do składania uwag, Komisja przeprowadzi dodatkowe konsultacje z przedsiębiorstwami, w tym z siecią pełnomocników ds. MŚP, ekspertami z państw członkowskich i innymi interesariuszami, aby zidentyfikować szczególnie problematyczne kwestie i obszary wymagające priorytetowego traktowania.
Każdego roku Komisja przyjmuje program pracy, w którym określa swoje działania na nadchodzący rok. Program ten służy do informowania opinii publicznej i współprawodawców o planach i zobowiązaniach politycznych dotyczących nowych inicjatyw legislacyjnych, wycofywania projektów oczekujących na przyjęcie oraz przeglądu obowiązującego prawa UE. Program pracy na 2024 rok został opracowany w wyniku ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi oraz organami doradczymi Unii Europejskiej.
Źródło: Komisja Europejska.