Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Strona startowa

Polska skarga na Niemcy. Przemieszczanie odpadów.

Sprawa dotyczy gromadzenia odpadów w miejscach Tuplice i Stary Jawor, które Niemcy nie odebrały. W obecnej chwili Polska może zdecydować o skierowaniu sprawy do Trybunału.
Komisja Europejska wydała uzasadnioną opinię w ramach postępowania dotyczącego nielegalnego przemieszczania odpadów z Niemiec do Polski. Postępowanie to zostało wszczęte przez Polskę przeciwko Niemcom na podstawie art. 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Polska zarzuciła Niemcom naruszenie art. 24 ust. 2 i art. 28 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów, a także naruszenie art. 4 ust. 3 TUE (obowiązek lojalnej współpracy). Niemcy odmówiły przyjęcia z powrotem odpadów przemieszczonych nielegalnie z Niemiec do siedmiu różnych miejsc w Polsce.
W uzasadnionej opinii Komisja stwierdza, że Niemcy naruszyły swoje zobowiązania wynikające z art. 24 ust. 2 rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów, ponieważ nie odebrały w terminie 30 dni odpadów z Tuplic, a w pewnym zakresie nie odebrały odpadów z Starego Jawora. To ostatnie stwierdzenie dotyczy tylko przemieszczeń zorganizowanych przez podmioty, które wiedziały, że odbiorca odpadów nie posiadał odpowiedniego zezwolenia w zakresie zarządzania odpadami.
Co do zarzutów przedstawionych przez Polskę w związku z naruszeniem art. 24 ust. 2 rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów w odniesieniu do innych miejsc w Starym Jaworze i pozostałych przemieszczeń, Komisja nie jest w stanie stwierdzić naruszenia z powodu braku jasności faktów i niewystarczających dowodów potwierdzających niezgodność z prawem tych przemieszczeń.
Komisja uważa również, że zarzut Polski, dotyczący naruszenia art. 28 ust. 2 rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów, ze względu na niezaakceptowanie klasyfikacji odpadów, jest nieuzasadniony.
Wreszcie, Komisja zauważa, że choć współpraca między stronami w ustalaniu faktów i znalezieniu wzajemnie akceptowalnych rozwiązań była w pewnym momencie nieoptymalna, to nie jest w stanie stwierdzić, że Niemcy naruszyły art. 4 ust. 3 TUE z powodu braku lojalnej współpracy z Polską.
Zgodnie z art. 259 Traktatu, państwo członkowskie, które uważa, że inne państwo członkowskie uchybiło swoim zobowiązaniom wynikającym z Traktatów, może złożyć sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak przed skierowaniem sprawy do Trybunału, państwo członkowskie musi zgłosić ją Komisji, która wydaje uzasadnioną opinię po umożliwieniu obu stronom przedstawienia swoich uwag.
Polska złożyła skargę do Komisji 26 lipca 2023 roku, a Niemcy odpowiedziały na nią na piśmie 7 września 2023 roku. Komisja wysłuchała zarówno Polski, jak i Niemiec podczas spotkania wyjaśniającego, które miało miejsce 20 września 2023 roku. Teraz, po przyjęciu uzasadnionej opinii, Polska ma możliwość podjęcia decyzji o przekazaniu sprawy do Trybunału.
Źródło: Komisja Europejska.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
Rue de la Loi 155C - Residence Palace
1040 BRUKSELA
 
Przedstawiciel
Maciej Nowicki
tel. +48 68 506 779 722