- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Strona startowa
Cztery polskie miasta walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
- 31-10-2023
- drukuj
Bielsko–Biała, Katowice, Kołobrzeg oraz Lublin zostały polskimi finalistami w konkursie Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Po pięciodniowych obradach, niezależni eksperci przedstawili rekomendację z krótkiej listy kandydatów, wybranych spośród dwunastu miast z Polski. Bycie finalistą to ważne osiągnięcie, które może przynieść miastom korzyści kulturalne, ekonomiczne i społeczne, jeżeli ich propozycje będą zgodne z długoterminowymi strategiami rozwoju opartymi na kulturze.
Po otrzymaniu formalnej akceptacji od polskich władz, miasta-finaliści będą miały do lata 2024 roku czas na doprecyzowanie swoich wniosków. Następnie, w drugiej połowie 2024, zespół ekspertów spotka się w Warszawie, aby zdecydować, które z miast zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. Będzie to trzecie polskie miasto z tym tytułem, po Krakowie (2000) i Wrocławiu (2016). W tym samym roku, tytuł otrzyma również miasto w Szwecji, którego wybór nastąpi w 2024.
Corocznie, dwóm lub trzem miastom przyznawany jest tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 2023 roku są to: Timişoara (Rumunia), Eleusis (Grecja) oraz Veszprem (Węgry). Następnie, kolejno w latach 2024-2028, tytuł ten otrzymają miasta z Austrii, Estonii, Norwegii, Niemiec, Słowenii, Finlandii, Słowacji, Łotwy, Portugalii, Czech, Macedonii Północnej oraz Francji.
Polska rozpoczęła nabór zgłoszeń od miast w listopadzie 2022, z dwunastoma miastami składającymi wnioski do września 2023. System wyboru składa się z dwóch etapów: wstępnej selekcji oraz ostatecznego wyboru dokonywanego około dziewięć miesięcy później. Następnie, wybrane miasto jest oficjalnie wyznaczane przez państwo członkowskie. W procesie selekcji uczestniczy zespół niezależnych ekspertów, z których dwóch jest wyznaczonych przez władze krajowe, a dziesięcioro przez instytucje UE.
Kandydujące miasta muszą przedstawić program kulturalny o charakterze europejskim, angażujący mieszkańców miasta oraz przyciągający turystów z kraju i Europy. Program ten musi mieć trwały wpływ na rozwój miasta. Projekt "Europejska Stolica Kultury", zapoczątkowany w 1985 roku przez grecką minister kultury Melinę Mercouri, stał się jednym z najważniejszych projektów kulturalnych w Europie, promującym różnorodność kulturową i rozwój miast poprzez kulturę.
Źródło: Komisja Europejska.