- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Komisja Europejska zatwierdziła "pakiet rozszerzenia" na rok 2023, skupiając się na szczegółowej ocenie i postępach dokonanych przez kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące, w tym Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Kosowo, Czarnogórę, Macedonię Północną, Serbię, Turcję, a także po raz pierwszy Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. W kontekście tych ocen, Komisja zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, przyznanie Gruzji statusu kraju kandydującego, oraz rozpoczęcie negocjacji z Bośnią i Hercegowiną, po spełnieniu przez ten kraj wymaganych kryteriów.
Komisja podkreśliła, że przystąpienie do UE jest procesem opartym na zasługach, ściśle zależnym od postępów każdego kraju. W przypadku Ukrainy i Mołdawii, Komisja zobowiązała się do przedstawienia Radzie raportu o postępach w realizacji kluczowych środków do marca 2024 r.
Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podkreśliła znaczenie polityki rozszerzenia UE jako elementu budowy Unii i jej wymiaru gospodarczego oraz geopolitycznego. Wskazała, że poprzednie rozszerzenia przyniosły korzyści zarówno nowym członkom, jak i UE. Zaznaczyła również, że przyznanie Ukrainie statusu kandydata znacząco pobudziło dynamikę reform w tym kraju.
W przypadku innych krajów, takich jak Macedonia Północna, Albania, Kosowo, Czarnogóra, Serbia i Turcja, Komisja odnotowała różne poziomy postępów i wyzwań. Zaznacza, że kontynuacja reform jest kluczowa dla dalszego postępu każdego z tych krajów w procesie akcesyjnym.
Rada UE teraz rozpatrzy zalecenia Komisji i podejmie decyzje w sprawie dalszych działań w procesie rozszerzenia.
Źródło: Komisja Europejska.