- O nas
- Aktualności
- Wizyty studyjne
- Staże dla pracowników JST i inne
- Młodzież | Młodzi On-Life
- Programy UE na lata 2021-2027
- Fundusze Europejskie 2021-2027
- Euroejska Współpraca Terytorialna
- Otwarte zaproszenia do składania wniosków
- Poszukiwania partnerów do współprcy
- Instytucje i organy UE
- Lubuscy posłowie do Parlamentu Europejskiego
- Kontakt
- Deklaracja dostępności Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli
Zapisz się do biuletynu
Aktualności
Seminaria dla radnych w Brukseli
- 03-04-2025
- drukuj
Podczas wizyty studyjnej radnych Województwa Lubuskiego do Brukseli odbyły się dwa seminaria.
W środę, 19 marca 2025 r. w Sali konferencyjnej Residence Palace, w którym mieści się Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli, odbyło się główne seminarium informacyjne o Unii Europejskiej. Prelegenci z Komisji Europejskiej przestawili następujące tematy:
- Wyzwania wieloletniego budżetu UE na lata 2028-2034: Aleksandra Kisielewska z Dyrekcji Generalnej ds. Budżetu,
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – szanse i wyzwania dla Lubuskiego: Katarzyna Głowacka-Rochebonne z DG ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej,
- Europejski Fundusz Społeczny – szanse i wyzwania dla Lubuskiego: Jacek Wolski z DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia
- Zwrotne formy wsparcia z budżetu Unii: Hanna Dudka z DG ds. Budżetu,
- Program LIFE: instrument finansowy UE na rzecz ochrony środowiska i klimatu: Krzysztof Wójcik z Agencji Wykonawczej KE ds. klimatu, infrastruktury i środowiska,
Informacje o współpracy lubuskiego biura z instytucjami UE przedstawił również Maciej Nowicki – Przedstawiciel Województwa Lubuskiego w Brukseli.
Poprzedniego dnia (18 marca) seminarium na temat europejskiej współpracy regionów, 25 lat partnerstwa Lubuskiego i Brandenburgii oraz lobbingu na rzecz regionów w Brukseli odbyło się w sali konferencyjnej przedstawicielstwa Brandenburgii w Brukseli. Rolę gospodarza pełnił dyrektor biura dr. Marcus Wenig.
Marszałek Marcin Jabłoński podziękował za zaproszenie do siedziby naszych partnerów. Wyraził nadzieję na rozwój współpracy obu przedstawicielstw. Marszałek przypomniał swój udział w spotkaniu dzień wcześniej w Brukseli przedstawicieli Izb Przemysłowo-Handlowych z Brandenburgii i Berlina. Podczas spotkania, na którym byli obecni przedstawiciele Izb, a także niemiecki członek Parlamentu Europejskiego dr Christian Ehler, podkreślono, że Brandenburgia ma w swojej konstytucji wpisaną zasadę współpracy i partnerstwa z Polską i Województwem Lubuskim. Marszałek Jabłoński przypomniał, że w tym roku świętujemy 25-lecie oficjalnej współpracy Lubuskiego z Brandenburgią, a także podjął trudny temat kontroli granicznych wprowadzonych przez stronę niemiecką.
Podczas spotkania mocno wybrzmiały deklaracje działań na rzecz przywrócenia normalnego ruchu granicznego. Kontrole graniczne po stronie niemieckiej nie mogą dezorganizować wypracowanej przez 25 lat dobrosąsiedzkiej normalności. Polacy i Niemcy chcą swobodnie przekraczać granicę – docierać do pracy, szkół, lekarzy, do swoich domów. Dezorganizacja ruchu na pograniczu zakłóca gospodarczy krwiobieg, którego znamiennym przykładem jest „magazyn na kołach”, czyli 4 mln ciężarówek rocznie na przejściu granicznym w Świecku.
Marszałek Marcin Jabłoński zwrócił uwagę, że granica to nie kompetencje samorządu, ale kontrole, których zasadności nikt nie podważa, muszą być jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego tak ważne jest wywieranie w tej sprawie presji na nowe władze federalne. Z poglądem tym w pełni zgodził się dyrektor Marcus Wenig.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
2Galeria zdjęć: Seminaria dla radnych w Brukseli
Wizyta studyjna radnych w Brukseli
- 26-03-2025
- drukuj
Od 17 do 20 marca 2025 r. trwała wizyta studyjna radnych Województwa Lubuskiego w Brukseli.
W wizycie wzięło udział 16 radnych województwa. W tym marszałek Marcin Jabłoński, wicemarszałkowie Sebastian Ciemnoczołowski i Grzegorz Potęga, przewodnicząca Sejmiku Anna Synowiec, wiceprzewodniczący Sejmiku: Anna Chinalska i Edward Fedko. W skład lubuskiej delegacji wchodzili też radni województwa: Jakub Ast, Zofia Dajczak, Jarosław Dowhan, Tomasz Gierczak, Paweł Giza, Małgorzata Gośniowska – Kola, Leszek Turczyniak, Elżbieta Olga Polak, Andrzej Wieczorek. W składzie lubuskiej delegacji są także Ewelina Gaweł – zastępca dyrektora Biura Sejmiku, Radosław Brodzik – dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej UMWL. W roli gospodarza występuje Maciej Nowicki – przedstawiciel Województwa Lubuskiego w Brukseli.
W dniu 18 marca Lubuszanie zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego. Przewodnikiem grupy radnych był europoseł Bartosz Arłukowicz. Przybliżył pracę parlamentarzysty UE, po wielkim obiekcie oprowadzał jego współpracownik Mateusz Boratyński. Radni Prawa i Sprawiedliwości spotkali się z europosłem Joachimem Brudzińskim.
Tego samego dnia uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili Europejski Komitet Regionów. O działalności EKR opowiedziała Agnieszka Bidzińska – doradca polityczny w Komitecie.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
1Galeria zdjęć: wizyta studyjna
W środę, 19 marca 2025 r. uczestnicy wizyty studyjnej radnych Województwa Lubuskiego w Brukseli spotkali się z nową ambasador Polski w Królestwie Belgii Katarzyną Skórzyńską.
- Jesteśmy w gronie radnych Sejmiku Województwa Lubuskiego. To połowa naszego Sejmiku w pełnym przekroju politycznym – reprezentowane są wszystkie ugrupowania – podkreślił marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. - Dla niektórych to pierwsza wizyta w Brukseli. Przyjechaliśmy po to, żeby porozmawiać o Unii Europejskiej, o tym co się wiąże z funduszami unijnymi.
- Mając w przeszłości aktywnie działające przedstawicielstwo w Brukseli, chcemy powrócić do organizacji staży dla młodych ludzi. A teraz chcieliśmy poczuć atmosferę i otrzeć się o wszystko, co wiąże się z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej. To nie dzieje się zbyt często – sprawujemy prezydencję po raz drugi, więc jest to dla nas wielkie wydarzenie i myślę, że wszyscy mamy poczucie udziału w tym, że pchamy Polskę do przodu przez ostatnie lata – powiedział marszałek Marcin Jabłoński.
Pani ambasador Katarzyna Skórzyńska podkreślała, że to czwarta wizyta przedstawicieli województw w Ambasadzie RP (budynek znajduje się w polskich rękach już ponad 100 lat), wcześniej byli m.in. przedstawicieli województw: mazowieckiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
1Galeria zdjęć: W Ambasadzie RP
Komunikat Komisji Europejskiej ws. wieloletniego budżetu
- 20-02-2025
- drukuj
Komisja Europejska opublikowała w dniu 12 lutego 2025 roku bardzo ważny dokument - Komunikat „Droga ku następnym wieloletnim ramom finansowym”. Przedstawiono w nim najważniejsze wyzwania polityczne i budżetowe, które nadadzą kształt kolejnym wieloletnim ramom finansowym (WRF) na lata 2028-2034. Równolegle z publikacją tego komunikatu Komisja rozpoczyna ogólnoeuropejską kampanię z udziałem m. in. rządów państw członkowskich, podmiotów regionalnych i obywateli. Przedstawienie projektu wieloletniego budżetu planowane jest na lipiec br.
Budżet UE jest centralnym elementem działań politycznych Unii. Kolejny długoterminowy budżet na okres od 2028 r. musi pomóc w realizacji szczególnie trudnych zadań. Wielkie wyzwania – był Covid-19, jest wojna na Ukrainie spada konkurencyjność Europy wobec USA i Chin, a także konieczność spłaty od 2028 roku pożyczek w ramach NextGenerationEU (w Polsce Krajowy Plan Odbudowy), wymagają wprowadzenia nowych zasobów własnych. Utrzymanie status quo nie jest możliwe. UE musi dokonać wyboru i skoncentrować się na unijnych priorytetach
i celach w tych dziedzinach, w których działania UE są najbardziej potrzebne.
i celach w tych dziedzinach, w których działania UE są najbardziej potrzebne.
Nowe wyzwania oraz rosnące oczekiwania co do podjęcia działań przez Unię sprawiają, że należy ponownie rozważyć sposób działania budżetu UE, aby przygotować go na wyzwania, jakie przyniesie przyszłość. Wolna, demokratyczna, silna, bezpieczna, dostatnia i konkurencyjna Europa potrzebuje zreformowanego
i silnego budżetu UE, który będzie prostszy, bardziej elastyczny, bardziej ukierunkowany i skuteczniejszy.
i silnego budżetu UE, który będzie prostszy, bardziej elastyczny, bardziej ukierunkowany i skuteczniejszy.
W Komunikacie czytamy, że nowe podejście do nowoczesnego budżetu UE powinno obejmować plan dla każdego kraju zawierający kluczowe reformy i inwestycje, który zostanie opracowany i wdrożony we współpracy z władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi. Nowy Europejski Fundusz Konkurencyjności powinien zapewnić zdolności inwestycyjne potrzebne do wspierania sektorów strategicznych i technologii krytycznych. Ponadto dzięki zmienionym zasadom finansowanie działań zewnętrznych powinno być bardziej skuteczne, ukierunkowane i lepiej dostosowane do interesów strategicznych, a także pomóc w kształtowaniu do nowej polityki zagranicznej. Budżet powinien również opierać się na dodatkowych zabezpieczeniach chroniących praworządność.
Z budżetu UE korzystają wszyscy Europejczycy i dlatego powinni mieć coś do powiedzenia w debacie o jego przyszłości. Dlatego Komisja rozpoczęła konsultacje publiczne, w których wszyscy zainteresowani, obywatele i organizacje, mogą wyrazić swoje zdanie na temat przyszłego budżetu UE i obszarów polityki, które powinien wspierać. Konsultacje potrwają co najmniej 12 tygodni. Linki do stron z konsultacjami:
- Wdrażanie funduszy UE z udziałem państw członkowskich i regionów
- Finansowanie unijne na rzecz konkurencyjności
- Finansowanie unijne na rzecz działań zewnętrznych
- Finansowanie unijne w dziedzinach transgranicznego kształcenia, szkolenia i solidarności, młodzieży, mediów, kultury i sektorów kreatywnych, wartości oraz społeczeństwa obywatelskiego
- Finansowanie unijne na rzecz ochrony ludności, gotowości i reagowania kryzysowego
- Finansowanie unijne na rzecz jednolitego rynku i współpracy między organami krajowymi
- Wykonanie budżetu UE
W panelu obywatelskim weźmie udział 150 osób, które przedyskutują kolejny budżet UE i sformułują konkretne zalecenia. Debata będzie się również odbywać na platformie internetowej, dzięki czemu będą w niej mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Konsultacje prowadzi również komisarz ds. budżetu Piotr Serafin. W 2025 r., w ramach Tour d'Europe, spotyka się z przedstawicielami organów państw członkowskich, przedstawicielami regionów oraz z beneficjentami budżetu, aby przeprowadzić z nimi indywidualne konsultacje.
Komunikat również w języku polskim dostępny jest na stronie: https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=COM(2025)46&lang=en
Spotkanie z europosłem Bartoszem Arłukowiczem
- 17-01-2025
- drukuj
Przedstawiciel Województwa Lubuskiego w Brukseli Maciej Nowicki spotkał się 16 stycznie br. z lubuskim i zachodniopomorskim posłem do Parlamentu Europejskiego Bartoszem Arłukowiczem w jego biurze w budynku parlamentu w Brukseli.
Omówiono zasady współpracy na forum europejskim, w tym możliwość realizacji projektów unijnych. Maciej Nowicki przedstawił zadania i plany biura Województwa Lubuskiego w najbliższych miesiącach. W marcu Urząd Marszałkowski zamierza zorganizować wyjazd studyjny radnych Sejmiku Województwa do Brukseli. Europoseł zadeklarował pomoc i zaproszenie uczestników wizyty studyjnej na spotkanie
i zwiedzanie parlamentu. Biuro europosła będzie również służyło pomocą przy innych wizytach reprezentantów samorządu województwa w Brukseli.
i zwiedzanie parlamentu. Biuro europosła będzie również służyło pomocą przy innych wizytach reprezentantów samorządu województwa w Brukseli.
W związku z planami uruchomienia staży dla lubuskich samorządowców lub studentów w Biurze Regionalnym Województwa Lubuskiego, Bartosz Arłukowicz poinformował o możliwości staży dla studentów również w jego biurze poselskim.
Parlament zatwierdza skład Komisji Europejskiej
- 28-11-2024
- drukuj
Parlament Europejski zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej w formie zaproponowanej przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen. Za głosowało 370 członków Parlamentu, 282 posłów głosowało przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Tak wielu głosów przeciw nie było od 30 lat. Posłowie lewicowi zarzucali zbytnią dominację reprezentantów ugrupowań prawicowych. Najwięcej kontrowersji wzbudziła kandydatura Raffaele Fitto ze skrajnie prawicowej partii Premier Włoch Giorgi Meloni na stanowisko Wiceprzewodniczącego i Komisarza ds. Spójności i Reform.
Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP), w której składzie są polscy europosłowie Platformy Obywatelskiej i PSL ma aż 14 komisarzy, w tym przewodniczącą von der Leyen. Pomimo przegranych w czerwcowych wyborach liberałowie będą mieć pięciu komisarzy, Socjaliści i Demokraci (S&D) czterech a skrajnie prawicowi Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (w jej składzie jest PIS) jednego, właśnie Raffaele Fitto.
Wszystkie kraje członkowskie Unii mają swojego komisarza, ale trzeba pamiętać, że na tych stanowiskach nie reprezentują oni interesów swoich państw, lecz całej Unii. Polskim członkiem KE jest Komisarz Budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin.
Skład Komisji musi jeszcze zaakceptować Rada Europejska, ale powinna to już być czysta formalność. Pięcioletnia kadencja ma się rozpocząć 1 grudnia br.
Inauguracja polskiej prezydencji w Brukseli
- 16-01-2025
- drukuj
W związku z rozpoczęciem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w dniu 14 stycznia odbyły się w Brukseli dwa ważne wydarzenia. Wieczorna gala w Królewskich Muzeach Sztuk Pięknych była rozpoczęciem prezydencji w Brukseli. Przypomnijmy, że oficjalne otwarcie polskiej prezydencji miało miejsce w Teatrze Wielkim w Warszawie 3 stycznia. Gala w Brukseli zgromadziła przedstawicieli instytucji unijnych, dyplomatów, europosłów oraz zaproszonych gości. Przemówienia wygłosili: Agnieszka Bartol, Stała Przedstawiciel RP przy UE oraz Adam Szłapka – Minister do spraw Unii Europejskiej. Oboje podkreślali wagę motta polskiej prezydencji: Bezpieczeństwo Europo. Głównym, kulturalnym punktem wieczoru był koncert Marcin Wasilewski Trio, jednego z najbardziej uznanych na świecie polskich zespołów jazzowych.
Tego samego dnia w południe w budynku Rady Unii Europejskiej miała miejsce inauguracja zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji. Udział w niej wzięli m. in. Thérèse Blanchet Sekretarz Generalna Rady Unii Europejskiej oraz Minister Adam Szłapka.
Podczas polskiego przewodnictwa w budynkach Rady i Parlamentu Europejskiego w Brukseli prezentowane są polska sztuka współczesna i design. Wszystko pod hasłem „Regeneracja”. Instalacja Alicji Patanowskiej We are the weather jest wystawiona w atrium budynku Rady UE Justus Lipsius. Natomiast w forum budynku Europa, Alicja Biała, polska artystka młodego pokolenia, prezentuje instalację wykorzystującą tradycyjną technikę miedziorytu. Dzieła wielu renomowanych polskich artystów są prezentowane w Parlamencie Europejskim. Wszystkie ekspozycje będą czynne do 30 czerwca 2025 roku.
Zagraniczny program kulturalny polskiej prezydencji będzie realizowany w ponad 20 europejskich państwach, w których odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych (dostępny na stronie: https://poland2025eu.culture.pl/). Organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza.
W obu wtorkowych wydarzeniach Urząd Marszałkowski reprezentował Przedstawiciel Województwa Lubuskiego w Brukseli Maciej Nowicki.
Powstaje platforma danych dla regionów granicznych
- 13-12-2024
- drukuj
Komisja Europejska (Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej) wraz z Wspólnym Centrum Badawczym (Joint Research Centre) uruchamia nową platformę danych transgranicznych (ACROSS Data Hub). Jej oficjalna inauguracja miała miejsce podczas spotkania on-line 12 grudnia br., którą zorganizowała sieć Border Focal Point Centrew Brukseli. Eksperci z obu instytucji zaprezentowali nową platformę. Jej celem jest zebranie wszystkich danych granicznych w jednym miejscu, zapewnienie ich trwałości i w konsekwencji ułatwienie ich wykorzystania we współpracy transgranicznej.
Zebrane dane dotyczyć będą m. in. takich dziedzin i zagadnień jak:
- przeszkody we współdziałaniu transgranicznym,
- narzędzia do przezwyciężania przeszkód transgranicznych,
- usługi publiczne,
- transgraniczne struktury zarządzania,
- brakujące połączenia kolejowe,
- transport publiczny,
- ochrona zdrowia.
Co do zasady dane, dotyczące np. usług publicznych, będą obejmować pas 25-kilometrów po obu stronach wewnętrznych granic państw Unii Europejskiej, lecz w niektórych dziedzinach mogą one dotyczyć większych obszarów.
Inauguracja europejskiej platformy transgranicznej
- 29-10-2024
- drukuj
Aby podkreślić potrzeby regionów przygranicznych i ich obywateli, Europejski Komitet Regionów (KR) uruchomił Europejską Platformę Transgraniczną, następczynię platformy Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT). Platforma ma na celu zgromadzenie podmiotów zaangażowanych we współpracę transgraniczną, od miast i regionów przygranicznych po EUWT i euroregiony.
Dzięki platformie zainteresowane podmioty transgraniczne będą mogły spotykać się w celu omawiania i rozwiązywania ważnych problemów i potrzeb społeczności przygranicznych, umożliwiając im współpracę z instytucjami UE za pośrednictwem Europejskiego Komitetu Regionów.
Więcej informacji i zgłaszanie członkostwa na stronie: https://cor.europa.eu/pl/node/441#toc-cel-platformy
Pierwszym dużym wydarzeniem rozpoczynającym działalność platformy będzie konferencja „Art of Cooperation” w Budapeszcie w dniu 14 listopada 2024 roku. Będzie to oficjalne wydarzenie partnerskie węgierskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jest ono współorganizowane m. in. przez Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych (AEBR). Organizatorzy zapraszają wszystkie zainteresowane regiony i miasta przygraniczne, EUWT, Euroregiony i Wspólnoty Robocze z Unii Europejskiej i krajów sąsiadujących.
Rejestracja na konferencję poprzez stronę: https://interreg.hu
Europejski Tydzień Regionów i Miast w Brukseli
- 16-10-2024
- drukuj
Europejski Tydzień Regionów i Miast to najważniejsze coroczne wydarzenie unijne poświęcone polityce regionalnej. W tym roku to już jego 22. edycja, odbywająca się w dniach 7 – 10 października pod hasłem: „Wzmocnić pozycję regionów”. Kilka tysięcy uczestników z całej Unii Europejskiej i z krajów trzecich - w szczególności przedstawiciele władz lokalnych, regionalnych i krajowych, instytucji UE, nauki, organizacji pozarządowych, biznesu i mediów, bierze udział w licznych debatach, seminariach i warsztatach.
Jednym z wiodących tematów jest tak ważna dla Województwa Lubuskiego dyskusja na temat kształtu Polityki Spójności po 2027 roku. Inne ważniejsze tematy seminariów to m. in. inteligentny i zrównoważony wzrost, godzenie konkurencyjności regionów z konwergencją, wzmacnianie europejskiej demokracji, współpraca między regionami, programy dla młodzieży i wykorzystanie talentów.
W pierwszym dniu Tygodnia Regionów i Miast, po oficjalnej jego inauguracji, miało miejsce uroczyste spotkanie z okazji 20. rocznicy największego rozszerzenia Unii o 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym o Polskę. W uroczystości udział wzięli m. in. członkowie Komitetu Regionów oraz reprezentanci polskich i innych zainteresowanych regionów. Przewodniczący Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro w swoim wystąpieniu podkreślił konieczność mocnego głosu regionów w dyskusji o przyszłości Polityki Spójności. Jest to niezwykle ważne w kontekście pojawiających się informacji z Komisji Europejskiej o planach centralizacji tej polityki. Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała, że w ciągu kilku lat kończącej się kadencji odwiedziła dziesiątki regionów naszej części Europy i była pod wrażeniem, jak wielki wpływ mają fundusze europejskie na ich rozwój. Ona również zachęcała władze regionalne do aktywnego bronienia swoich racji w dyskusji na temat przyszłego wieloletniego budżetu UE i kształtu Polityki Spójności.
Na spotkaniach i warsztatach Tygodnia Regionów i Miast nasz region reprezentuje Przedstawiciel Województwa Lubuskiego w Brukseli Maciej Nowicki.
Źródło: BRWL
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
1Galeria zdjęć: Uroczystość w czasie tygodnia regionów
Warsztaty o funduszach europejskich w Brukseli
- 14-10-2024
- drukuj
Jednym z najciekawszych seminariów na zakończonym w Brukseli Europejskim Tygodniu Regionów i Miast było seminarium „Cohesion restart”. Dyskusja dotyczyła nowego kształtu Polityki Spójności, a panelistami byli m. in. Renata Calak – Dyrektor Departamentu Strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Reiner Kneifel-Haverkamp odpowiedzialny w rządzie Brandenburgii za sprawy europejskie, w tym Interreg i współpracę z województwem lubuskim.
Komisja Europejska pracuje nad propozycją nowych ram finansowych po 2027 roku. Zarówno rząd Polski jak i samorządy województw będą walczyć o utrzymanie wysokich środków z Funduszy UE na rozwój regionów. Niedawno pojawiły się nieoficjalne głosy z Komisji o potrzebie ograniczenia i centralizacji Polityki Spójności oraz wprowadzeniu tylko jednego programu krajowego w każdym z państw UE, na wzór Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (RRF) - w Polsce realizowanego jako KPO. Paneliści mieli inne zdanie - podkreślali wagę utrzymania wysokiej alokacji na fundusze oraz zachowanie ważnej roli regionów w ich zarządzaniu. Zgodnie uznali, że nie można przeciwstawiać spójności z konkurencyjnością. Dyr. Calak stwierdziła, że promowane przez KE zasady wdrażania RRF można w pewnym zakresie wykorzystać w funduszach na spójność, ale tylko te, które się sprawdziły.
W innym interesującym warsztacie poświęconym przyszłej Polityce Spójności uczestnicy pozytywnie przyjęli opinię przedstawiciela Komisji Europejskiej (DG Budget), o woli zachowania w niej centralnej roli regionów. Przyznał, że błędem instrumentu RRF je całkowite ich pominięcie. Reprezentanci KE wskazali jednak na konieczność zmniejszenia liczby programów operacyjnych i potrzebę reform również na szczeblu regionalnym. Biorący udział w dyskusji jako panelista przedstawiciel MFiPR Piotr Żuber odniósł się m. in do potrzeby powiązania inwestycji z reformami. Wskazał na słabość, jaką jest brak spójnego planu dla całej UE w tym zakresie. Okres prezydencji Polski w UE w pierwszej połowie 2025 roku będzie kluczowy w dyskusji nad wieloletnim budżetem Unii po 2027 roku, w tym o środkach na fundusze europejskie.
Źródło: BRWL