Aktualności

EIT: zaproszenie do składania wniosków dla sektora kultury i kreatywności

  • 03-11-2021
  • Autor: KE
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) zainicjował nowe partnerstwo innowacyjne, w postaci wspólnoty wiedzy i innowacji, w celu wspierania konkurencyjności i wzrostu europejskich sektorów i przemysłów kultury i kreatywnych.  Nowe partnerstwo pomoże przyspieszyć odbudowę tych sektorów i uwolni niewykorzystane możliwości gospodarcze w dziedzinach architektury, dziedzictwa kulturowego, projektowania, mody, filmu, muzyki, publikacji, sztuk widowiskowych i gier wideo.
 
Wspólnoty wiedzy i innowacji koordynowane przez EIT mogą trwać 15 lat. Na potrzeby dwóch nowych wspólnot wiedzy i innowacji, które mają zostać utworzone w bieżącym okresie finansowania 2021–2027, udostępniono około 300 mln euro finansowania unijnego w ramach programu „Horyzont Europa”, z możliwością pozyskania większych środków z sektora prywatnego i publicznego. Pierwsza z nich – wspólnota wiedzy i innowacji w sektorach i przemysłach kultury i kreatywnych – za chwilę stanie się rzeczywistością.

Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel powiedziała z tej okazji: Kultura jest duszą Europy. Europejskie przemysły kultury i kreatywne są w stanie poprawiać jakość życia, przekształcać społeczności, tworzyć miejsca pracy i wzrost gospodarczy, a także wywoływać efekty mnożnikowe w innych sektorach, zapewniając, że Europa stanie się potęgą w dziedzinie innowacji na świecie. Naszym celem jest stworzenie podstaw europejskiego ekosystemu innowacji opartego na kulturze i kreatywności. Nowe partnerstwo EIT będzie sprzyjać realizacji tych ambicji. Będzie również wspierać kreatywność w całej Europie oraz przekształcać umiejętności i wiedzę w nowoczesne innowacje.

Dzisiejsze (26.10) zaproszenie do składania wniosków oznacza początek 9. wspólnoty EIT na rzecz kultury i kreatywności zatytułowanej „Culture and creativity”, która ma zacząć funkcjonować latem 2022 r. Ogłaszając zaproszenia do składania wniosków, EIT zachęca wszystkich partnerów bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w ramach tych sektorów – a mianowicie przedsiębiorstwa, szkolnictwo wyższe, organizacje badawcze, organizacje pozarządowe, miasta i regiony – do przedstawiania swoich wizji i projektów w celu stymulowania innowacji i zrównoważonego rozwoju w sektorze kultury i sektorze kreatywnym.

Termin składania wniosków upływa 24 marca 2022 r., a w listopadzie EIT będzie gospodarzem serii informacyjnych seminariów internetowych, dzięki którym zainteresowane strony będą mogły dowiedzieć się więcej na temat zaproszenia do składania wniosków. Wybrani partnerzy zostaną ogłoszeni w czerwcu 2022 r.

Zadaniem nowej wspólnoty EIT Culture and creativity będzie szkolenie przyszłych przedsiębiorców w tym sektorze dzięki programom kształcenia w dziedzinie przedsiębiorczości, stymulowanie najnowocześniejszych przedsiębiorstw poprzez usługi w zakresie uruchamiania i przyspieszania rozwoju działalności gospodarczej oraz dostarczanie innowacyjnych produktów i usług. Nowa wspólnota ma również na celu zwiększenie integracji sektora kultury i sektora kreatywnego w ramach strategii rozwoju regionalnego i lokalnego.

Dzięki swojemu modelowi biznesowemu, który obejmuje całą drogę ku innowacji, od studenta do przedsiębiorcy, od pomysłu do produktu, od laboratorium do rynku, EIT, od jego ustanowienia w 2008 r., był w stanie wyszkolić ponad 100 tys. studentów, wprowadzić na rynek 1,4 tys. produktów i udzielić wsparcia 3,8 tys. nowych przedsiębiorstw, które następnie pozyskały 3,9 mld euro w środkach zewnętrznych.

Kontekst

EIT wzmacnia zdolność Europy do innowacji, pomagając sprostać globalnym wyzwaniom i wspierając talenty przedsiębiorcze w celu tworzenia trwałego wzrostu gospodarczego i miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji w Europie. EIT to organ UE, integralna część programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”.  Instytut wspiera dynamiczne partnerstwa ogólnoeuropejskie, wspólnoty wiedzy i innowacji EIT, które obejmują wiodące przedsiębiorstwa, laboratoria badawcze i uniwersytety, zajmujące się rozwiązywaniem pilnych globalnych wyzwań, począwszy od zmiany klimatu przez zdrowie aż po energię ze źródeł odnawialnych. Wraz ze swoimi czołowymi partnerami wspólnota EIT oferuje:
 
  • dyplomy i kursy w dziedzinie przedsiębiorczości w całej Europie, które przekształcają studentów w przedsiębiorców, tak jak robi to na przykład Dora Palfi z imagiLabs, która przybliża młodym kobietom i dziewczętom kwestie kodowania, przy wsparciu EIT Digital;
  • usługi w zakresie uruchamiania i przyspieszania rozwoju działalności gospodarczej, które wprowadzają pomysły i przedsiębiorstwa na kolejny poziom, jak w przypadku Northvolt produkującego najbardziej ekologiczne baterie litowo-jonowe na świecie, przy wsparciu EIT InnoEnergy;
  • projekty badawcze oparte na innowacjach, które przekształcają pomysły w produkty łączące partnerów, inwestorów i wiedzę fachową, takie jak Diabeloop – D4Kids, system sztucznej inteligencji mający poprawić zarządzanie cukrzycą typu 1 wśród dzieci, wspierany przez EIT Health.
EIT jest największym europejskim ekosystemem innowacji, który skupia blisko 3 tys. partnerów z wiodących przedsiębiorstw, organizacji badawczych i edukacyjnych w ponad 60 centrach innowacji w całej Europie.

EIT uruchomił już osiem różnych wspólnot wiedzy i innowacji  zajmujących się m.in. zagadnieniami zdrowia, technologii cyfrowych, produkcji, mobilności w miastach i innowacji w dziedzinie klimatu.
 
Więcej informacji:

EIT Culture and Creativity – zaproszenie do składania wniosków w 2021 r. (EN): zobacz
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EN): zobacz
Sektor kultury i sektor kreatywny (EN): zobacz 
 
Źródło: Komisja Europejska, www.ec.europa.eu
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją